Jabłko – najpopularniejszy owoc świata
Jabłko – najpopularniejszy owoc świata
Jest okrągłe, co symbolizuje doskonałość. Jego kolory to czerwień, kojarzona z krwią, a zatem z siłą życiową i złoto kojarzone ze światłością, bogactwem, życiem i wiecznością. Dobrze się przechowuje, co kieruje myśli ku nieśmiertelności.
Jabłko to jeden z najpopularniejszych owoców, a zarazem symboli. Szczególnie złote jabłka symbolizują potęgę, bogactwo, nieśmiertelność, wieczność i blask słoneczny, są atrybutami władzy, zarówno boskiej, jak i ludzkiej, królewskiej pochodzącej przecież też od bogów.
Według Celtów jabłonie rosły na wyspie Avalon, czyli w celtyckich zaświatach i stąd zresztą nazwa Avalonu, Wyspa Jabłek. W chrześcijańskim raju na środku rosło Drzewo Wiadomości Dobra i Zła, rodzące jabłka. Grecy wierzyli, że na zachodnich krańcach świata znajduje się ogród Hesperyd, sad jabłoni o złotych owocach. Z kolei u Rzymian cudowna jabłoń miała rosnąć na wschodnim brzegu morza. W mitologii staro-nordyckiej owoce te utożsamiane były z młodością, miłością, ale są także „zakazanym owocem”. W judaizmie jabłka odgrywają kluczową rolę w święto Rosz ha-Szana i uważa się, że jabłka zanurzone w miodzie oznaczają słodki nowy rok.
Jabłka pojawiają się w przepisach pochodzących z każdego zakątku świata. Można z nich zrobić napoje, przeciery na sos, suszyć, robić ocet, cydr, a także gotować i piec w wielu potrawach. Mówiąc o drinkach w USA najpopularniejszy jest oczywiście cydr w sezonie świątecznym, podgrzewany i podawany z pomarańczą, cynamonem i gałką muszkatołową. W południowo-zachodniej Anglii i północnej Francji cydr jest znany jako napój alkoholowy cidre i wytwarzany jest ze sfermentowanego soku jabłkowego. Jabłka są także bazą dla francuskiego calvados i niemieckiego apfelwein.
W Polsce i Niemczech naleśniki podawane są ze smażonymi jabłkami i cynamonem, popularne są racuchy z jabłkami, a po obiedzie często podaje się kompot jabłkowy z dodatkiem tej aromatycznej przyprawy dopełniającej smak. Jabłka w wielu przepisach dodawane są do sałatek i mięs np. francuska potrawa kurczak po normandzku (kurczak podawany jest z sosem z cydru jabłkowego i brandy), niemiecka duszona czerwona kapusta z jabłkami dodawana do kiełbasek lub pieczeni wieprzowej czy brytyjskie kotlety wieprzowe duszone w cydrze.
Symbolem sezonu jesiennego w Stanach Zjednoczonych są jabłka maczane w karmelu lub sosie toffi, który następnie twardnieje, tworząc słodką, chrupiącą powłokę. Oczywiście najpopularniejszym sposobem wykorzystania jabłek jest użycie ich w słodkich wypiekach. Podczas jednego z najważniejszych świąt amerykańskich, Święta Dziękczynienia jemy przecież apple pie, wzorujące się na brytyjskim przepisie na to ciasto, ale często z dodatkiem suszonych owoców, np. żurawiny. Inną popularną wersją jest ciasto z jabłkami z kruszoną z ciasta lub płatków owsianych. Apfelkucken to niemieckie puszyste ciasto przypominające nasz biszkopt z kawałkami jabłek na wierzchu, posypane cukrem pudrem. Z Niemiec i Austrii pochodzi także znany na całym świecie apfelstrudel, cienkie ciasto zwijane w rulon z nadzieniem z jabłek i rodzynek. Z kolei składniki duńskiego aeblekage to jabłka pokrojone w cienkie plasterki, orzechy i przyprawy upieczone w cieście półkruchym. Francuska tarta tatin z jabłkami, nazwana na cześć miejsca, w którym po raz pierwszy ją przygotowano to tzw. odwrócone ciasto. Najpierw jabłka karmelizowane się na patelni z cukrem, następnie polewane są ciastem, a na końcu odwracane przed podaniem. Tufahije to bośniacki deser, w którym jabłka nadziewane orzechami są duszone w wodzie i cukrze, zaś medimurska gibanica z Chorwacji to rodzaj ciasta z ciasta francuskiego i warstw sera, orzechów, jabłek i maku.
My oczywiście uwielbiamy naszą polską szarlotkę z ciasta półkruchego, dużą ilością kwaskowych jabłek, słodką pianką, kruszonką lub po prostu posypane cukrem pudrem. Co byśmy nie pisali, jabłka to jeden z najpopularniejszych owoców świata wykorzystywany od wieków w kuchniach wielu narodów. Cenione są za smak i dużą różnorodność. Można przygotować z nich wiele bardzo zróżnicowanych potraw, w tym dań na słodko, słono i różnych przetworów.
Jabłka to owoce o małej kaloryczności. W 100 g owoców znajduje się jedynie ok. 52 kalorie. Są postrzegane jako bardzo zdrowe, ponieważ zawierają dużo błonnika, pektyn i przeciwutleniaczy. Najwięcej składników odżywczych znajduje się pod samą skórką, dlatego zaleca się je jeść nieobrane. Jabłka to bogactwo witamin i minerałów: witaminy C i potasu, a także fosforu, sodu, wapnia, żelaza i magnezu. Niestety, nie każdy może je jeść. Nie są one wskazane m.in. osobom cierpiącym na zespół jelita drażliwego, ponieważ zawarte w nich cukry mogą podrażniać ściany żołądka. Objawia się to dolegliwościami bólowymi, biegunkami i zaparciami. Osoby te mogą natomiast pić ocet jabłkowy, bez żadnych konsekwencji zdrowotnych.
SMAQUCH
Jabłecznik
Składniki:
- 3 jajka,
- 500g mąki,
- proszek do pieczenia,
- cukier waniliowy,
- jabłka,
- cynamon
Przygotowanie:
Zagnieć ciasto z jajek, mąki, proszku do pieczenia i cukru waniliowego. Pokrój jabłka w cienkie plasterki i posyp je cynamonem i cukrem. Rozwałkuj ciasto i rozłóż na nim kawałki jabłek. Wyłóż blaszkę papierem do pieczenia, ułóż ciasto z owocami i włóż do nagrzanego do 360 stopni F piekarnika. Piecz około 40 min.
Comments (0)