Jabłko – owoc z rajskiego ogrodu
Jabłko – owoc z rajskiego ogrodu
Jabłka to niewątpliwie jedne z najpopularniejszych owoców na świecie. Są one nie tylko pyszne, ale też bardzo zdrowe. Dietetycy zalecają zjedzenie przynajmniej dwóch jabłek w ciągu dnia – rano dla urody, a wieczorem dla dobrego zdrowia.
Jabłka i ich właściwości lecznicze były znane już ok. 6500 r. p.n.e. w regionie położonym pomiędzy Morzem Czarnym a Morzem Kaspijskim. Były też przysmakiem starożytnych Rzymian i Greków, a w wykopaliskach Biskupina znaleziono ślady jabłoni rosnących tam już ok. 1600 r. p.n.e. Ze względu na porę ich dojrzewania, wyróżnia się 3 główne grupy odmian jabłoni: letnią, jesienną oraz zimową. Swój specyficzny smak jabłka zawdzięczają obecności cukrów, ale i również kwasów organicznych. Barwę owoców determinują z kolei flawonoidy.
W medycynie naturalnej gotowane, tarte jabłka stosuje się na biegunkę u dzieci oraz niestrawność i chorobę wrzodową u osób dorosłych. Herbatka ze skórek jabłka jest doskonałym środkiem do płukania w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła. Z kolei domowy ocet jabłkowy, wypijany codziennie w proporcjach: 2 łyżeczki octu wymieszane z 2 łyżeczkami miodu i 1/2 szklanki przegotowanej wody, uzupełnia potas w organizmie, hamuje rozwój infekcji i poprawia trawienie.
Indeks glikemiczny surowych jabłek jest niski, więc mogą je jeść osoby chore na cukrzycę. Błonnik w nich zawarty pomaga regulować poziom cukru we krwi. Dodatkowo surowe jabłko jest źródłem kwercetyny, która może zapobiec pojawieniu się zaćmy u osób chorujących na cukrzycę. Dzięki zawartości błonnika jabłka regulują pracę jelit, chroniąc przed zaparciami i innymi chorobami jelit, w tym przed rakiem jelita grubego. Ryzyko zachorowania na ten nowotwór mogą zmniejszyć także zawarte w nich flawonoidy. Trzeba jednak pamiętać, by jeść te owoce ze skórką, ponieważ to właśnie w niej znajduje się najwięcej cennych flawonoidów – pięć razy więcej niż w miąższu. Zawarte w jabłkach oligosacharydy zabijają do 46 proc. komórek raka okrężnicy. Dzięki zawartości błonnika jabłka zmniejszają wchłanianie cholesterolu, a dzięki temu skutecznie zapobiegają miażdżycy i chronią przed zawałem. Jabłka poprawiają także stan serca i naczyń krwionośnych – działają podobnie jak leki, a nie mają efektów ubocznych. Zawarte w jabłkach pektyny oczyszczają organizm z toksyn. Podczas trawienia błonnik wiąże niektóre metale ciężkie (kobalt i ołów) w nierozpuszczalne sole, które są potem wydalane z organizmu. Według badań mogą także chronić mózg przed uszkodzeniami komórek mającymi wpływ na utratę pamięci. Nałogowi palacze i osoby mające styczność z substancjami toksycznymi lub żyjące w zanieczyszczonym środowisku (np. ośrodki przemysłowe) powinny jeść jabłka. Ponieważ jabłko zawiera średnio 50 kalorii czyni to je świetnym składnikiem diet, jednakże nie można zapominać, że zawierają też cukry i bezkarne jedzenie nie przyczyni się do zrzucenia wagi.
Jeżeli chodzi o zastosowanie jabłek w kuchni to należy podzielić je na 3 rodzaje. Na surowo najlepiej jeść odmiany twarde, soczyste, słodkie, nazywane deserowymi, do pieczenia, gotowania i na przetwory najlepiej nadają się jabłka kwaśne, a największe zastosowanie mają jabłka o pośrednich właściwościach, tzw. stołowe, gdyż można je jeść na surowo, przetwarzać i dodać do potraw.
Jak wiele rzeczy w nadmiarze, tak i jabłka w dużych ilościach mogą nam zaszkodzić. Na uwadze powinny mieć to w szczególności osoby borykające się zespołem jelita drażliwego. Wynika to z obecności w jabłkach cukrów prostych, które drażnić mogą ściany żołądka, co w efekcie skończyć się może biegunką, dolegliwościami bólowymi oraz zaparciem. Alergia na jabłka występuje dosyć często. Niejednokrotnie może przebiegać z nadwrażliwością na selera albo/i marchew.
Z jabłek produkuje się także popularne alkohole. Cydr to popularne we Francji słabe wino wytrawne tworzone z jabłek. Cydry mogą być słodkie i musujące. Calvados, czyli destylat cydru to francuska wódka naturalna.
OCET JABŁKOWY
•1 kg jabłek
•1 l letniej przegotowanej wody
•5 łyżek stołowych cukru
Jabłka dokładnie umyj, osusz, pokrój w ćwiartki (wraz z gniazdami), umieść w dużym słoiku i zalej przegotowaną, letnią i osłodzoną wodą. Jabłka muszą być pod powierzchnią wody. Słoik przykryj gazą i przymocuj gumką lub sznurkiem. Odstaw w ciemne, ciepłe miejsce na około 4-5 tygodni. Fermentacja kończy się, gdy woda przestaje się pienić i nie tworzą się bąbelki. Wtedy owoce z octem przelej przez gazę do szklanych, wyparzonych butelek, aby uzyskać czysty płyn. Prawidłowo wykonany ocet powinien mieć przyjemny zapach jabłek i słodkokwaśny smak.
CONCILIO
Comments (0)