Jak chronić wątrobę
Jak chronić wątrobę
Wątroba to wielofunkcyjny gruczoł, który stanowi część układu pokarmowego i ma duże zdolności regeneracyjne, jednak ze względu na pełnioną w organizmie rolę jest stale narażona na różnego typu uszkodzenia. Choroby wątroby są jednymi z najczęstszych schorzeń i stanowią poważny problem społeczny.
Wątroba pełni w organizmie ponad 500 ważnych funkcji; najbardziej znane to oczyszczanie organizmu ze szkodliwych produktów przemiany materii i toksyn, które dostały się z zewnątrz oraz wydzielanie żółci niezbędnej do trawienia i wchłaniania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, E, D i K). Poza tym reguluje ciepłotę ciała oraz poziom cukru we krwi, w niej magazynowane są witaminy (w tym A, D, K i C) oraz składniki mineralne (w tym żelazo i miedź), przekształca składniki pokarmowe w energię, zapewnia właściwą krzepliwość krwi (m.in. produkuje heparynę, która zapobiega krzepnięciu krwi w naczyniach). Dlatego tak ważne jest dbanie o jej dobrą kondycję.
Oto lista produktów, które zalecamy dodać do waszej diety, aby wspomóc pracę wątroby:
▸ CZOSNEK – to najlepsze źródło siarki wspomagające pracę wątroby. Związek ten zwiększa wydzielanie kwasów żółciowych, a także wspomaga wątrobę w usuwaniu toksyn, w tym metali ciężkich, z organizmu. Zawiera on także przeciwutleniacz, glutation, który działa jak substancja odtruwająca. Jeżeli nie lubimy czosnku możemy zamienić go na cebulę.
▸ KURKUMA – chroni komórki wątroby i wspomaga ich regenerację. Olejki eteryczne tej przyprawy, a także zawarta w niej kurkumina pobudzają wydzielanie żółci w wątrobie, zaś obecny w kurkumie glutation wspomaga oczyszczanie organizmu z zanieczyszczeń.
▸ BURAKI – aminokwas betanina, który zawierają te warzywa intensyfikuje produkcję żółci i wspomaga oczyszczające działanie wątroby, ale również działa ochronnie na jej komórki. Błonnik buraków (pektyny) wspomaga odtruwające i oczyszczające funkcje narządu.
▸ AWOKADO – zawiera witaminę K, która hamuje rozwój wielu nowotworów, w tym raka wątroby oraz glutation wspomagający wątrobę w oczyszczaniu organizmu z toksyn.
▸ JABŁKA – zawierają duże ilości pektyn, które odgrywają dużą rolę w oczyszczaniu organizmu – m.in. wiążą niektóre metale ciężkie, pomagają obniżyć poziom cholesterolu we krwi, wspomagają pracę jelit. Jabłka to również dobre źródło glutationu.
▸ ORZECHY – są bardzo dobrym źródłem argininy – aminokwasu, który wspomaga wątrobę w odtruwaniu organizmu. Oczyszczające działanie wątroby wzmacnia dodatkowo obecny w orzechach glutation. Podobne działanie mają także migdały.
▸ OLIWA Z OLIWEK – przeciwutleniacze zawarte w oliwie z oliwek z pierwszego tłoczenia chronią komórki wątroby przed destrukcyjnym działaniem wolnych rodników.
▸ CYTRYNA – sok z tego owocu wspomaga wydzielanie enzymów, wspomagając wątrobę w oczyszczaniu organizmu. Hesperydyna obecna w skórce cytryny chroni wątrobę przed uszkodzeniem. Zaleca się więc picie wody z cytryną na 30 min. przed posiłkiem.
▸ BROKUŁY – są źródłem chlorofilu, zielonego barwnika, który wiążąc się ze szkodliwymi substancjami ułatwia ich wydalenie z organizmu, co zmniejsza ryzyko guzów wątroby. Warzywo to zawiera też glutation i siarkę, związki wspomagające wątrobę w usuwaniu toksycznych substancji z organizmu oraz witaminę K.
▸ SZPINAK – zawiera sporo chlorofilu, który ma zdolność neutralizowania szkodliwych substancji i odmładza komórki. Do grupy warzyw liściastych z podobnymi właściwościami należą także cykoria, karczochy, brukselka, jarmuż i kapusta.
W profilaktyce wątroby oprócz odpowiedniej diety należy także pamiętać o kilku ważnych zasadach:
- należy prowadzić aktywny styl życia – wysiłek fizyczny wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn,
- należy stosować leki zgodnie z zaleceniami lekarza,
- należy unikać tłuszczy trans, cukrów prostych, wysoko przetworzonych produktów i smażonych potraw,
- należy ograniczyć używki, czyli alkohol, kawę, papierosy,
- należy zadbać o profilaktykę antywirusową – przestrzeganie zasad higieny oraz szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.
CONCILIO
Comments (0)