Jak grillować – poradnik
Jak grillować – poradnik
W końcu nadszedł ten czas, kiedy więcej czasu spędzamy na zewnątrz niż w domu. Ma to też związek ze zmianą stylu żywienia. Wiosną patelnie, garnki i inne domowe urządzenia zastępuje grill, na którym przygotowujemy większość potraw.
Grillowanie staje się coraz bardziej popularne, nie tylko jako metoda na przygotowanie potraw, ale także forma relaksu. Nie tylko pozwala zaoszczędzić czas podczas przygotowywania dań, ale przede wszystkim jednoczy rodziny i znajomych na wspólnych rozmowach na świeżym powietrzu. Czas poznać kilka złotych reguł dotyczących prawidłowego grillowania.
▮ Przed rozpoczęciem grillowania porządnie wyczyść wszystkie elementy grilla. Na pewno w jakichś zakamarkach skryły się resztki przypalonego tłuszczu i inne zanieczyszczenia, które po rozpaleniu ognia mogą okazać się szkodliwe dla zdrowia.
▮ Do rozpalania grilla nigdy nie używaj denaturatu ani ropy – to kolejne niebezpieczeństwo dla twojego organizmu!
▮ Mięsa powinno się grillować na specjalnych tackach z rowkami. Dzięki temu wyciekający tłuszcz będzie spływał, zamiast gromadzić się na mięsie i tworzyć tłustą, a do tego niezdrową powłokę.
▮ Pośpiech jest złym doradcą – nawet jeśli wszyscy są bardzo głodni, nie umieszczaj kratki ani grillowanego jedzenia tuż nad płomieniem. Lepiej umieścić kratkę wyżej, nawet jeśli potrawa miałaby być gotowa później – żywność umieszczona tuż nad ogniem może być co najwyżej przypalona, osmolona i po prostu niesmaczna.
▮ Zanim nałożysz mięso i inne przysmaki na rozgrzany ruszt, zadbaj, aby miały temperaturę pokojową.
▮ Jeśli chodzi o nacinanie kiełbasek i innych mięs przed smażeniem, to zdania są podzielone. Z jednej strony, nacinanie ich prowadzi do częściowego wyschnięcia, z drugiej pozwala na zmniejszenie zawartości tłuszczu.
▮ Mięso do grillowania najlepiej przygotować dzień przed smażeniem. Uważaj jednak, żeby nie przesadzić z sypkimi przyprawami, gdyż mogą przypalić się podczas pieczenia. Pamiętaj też, by przepisów kulinarnych nie traktować jak instrukcji obsługi. Bądź kreatywny, łącz smaki i wprowadzaj nowości do menu. Zaufaj własnym zmysłom.
▮ Wybieraj dobrej jakości produkty – nie oszczędzaj, gdy wybierasz produkty na grilla. W przypadku mięsa sprawdź datę ważności, przyglądnij się uważnie kupowanej wołowinie – jeśli jest dobrej jakości, to powinna być zwarta, miękka w dotyku, z widocznymi żyłkami tłuszczu, barwy jasnoczerwonej. Kupuj jak najbardziej świeże produkty i nigdy nie korzystaj ze wstępnie przygotowanych dań, np. już zamarynowanych mięs.
▮ Jeśli przygotowujesz szaszłyki na grilla, przed nadziewaniem kolejnych składników na patyczek, nasącz go oliwą. Dzięki temu porcje szaszłyka nie będą przywierały do patyczka.
▮ Mięso posól dopiero wtedy, gdy jest już gotowe. Jeśli zrobisz to przed grillowaniem, może szybko ulec wysuszeniu i stwardnieniu.
▮ Grilluj w miejscu dobrze osłoniętym od wiatru lub przynajmniej w takim, gdzie będzie wiało tylko z jednej strony. W przeciwnym przypadku wszyscy goście będą dusić się od dymu, a impreza na pewno nie będzie udana.
▮ Grillowanie warzyw jest bardzo popularne, ale można także grillować niektóre owoce. Pyszne są zwłaszcza banany z grilla. Wystarczy naciąć skórkę wzdłuż, a w nacięciu umieścić kilka kostek czekolady. Następnie grillować, aż czekolada i miąższ banana utworzą płynną masę. Potem wystarczy wyjeść zawartość łyżeczką. Palce lizać.
▮ Sekret soczystych mięs z grilla to marynata. Dzięki niej mięso jest delikatne, kruche i zyska niepowtarzalny smak. Minimalny czas trzymania mięsa w marynacie to 30 minut. Im jednak dłużej, tym lepiej, choć oczywiście czas marynowania zależy od rodzaju i wielkości mięsa.
▮ Mięso po grillowaniu zawiń w folię aluminiową i odczekaj kilka minut (od 2 do 4), by mięso i kiełbaski nabrały pełni smaku i aromatu. Jeśli grillowane mięso zbyt szybko rozkroisz, wszystkie pyszne soki wypłyną, pozostawiając mięso suche.
▮ Po każdym grillowaniu zadbaj o swój sprzęt. Czyszczenie grilla nie jest skomplikowane, ale musi być wykonywane po każdym grillowaniu, najlepiej, gdy ruszty są jeszcze ciepłe. W przypadku grilla węglowego poczekaj, aż żar się wypali, pozbądź się popiołu, usuń z rusztu przy pomocy specjalnej szczotki przypalony tłuszcz i resztki jedzenia, a następnie wytrzyj go do sucha papierowym ręcznikiem. W przypadku grilla gazowego musisz właściwie tylko wyczyścić ruszt szczotką.
Powodzenia
MK
Comments (0)