Jak ją rozbierali to nad nią płakali, czyli cebula w roli głównej
Jak ją rozbierali to nad nią płakali, czyli cebula w roli głównej
Cebula to warzywo uprawiane niemal we wszystkich krajach na świecie. Pochodzi prawdopodobnie z Azji Środkowej, a jej rysunki znajdowane są na wykopaliskach w Palestynie pochodzących z epoki brązu sprzed około 5000 lat p.n.e. Ma niską zawartość kalorii, jest bogata w błonnik, witaminę C, wapń i żelazo i działa jak prebiotyk, czyli karmi dobre bakterie w jelitach, co ma wpływ na poprawę naszego ogólnego stanu zdrowia. Można też śmiało powiedzieć, że z Chicago jest szczególnie związana, gdyż jak mówią zapiski historyczne (o czym mogliście przeczytać w #1 Programu) to zapach dziko rosnącej cebuli roztaczał się na terenach, gdzie dziś znajduje się nasza metropolia. Ma wiele odmian, przez co często rodzi kuchenne dylematy, która jest najlepsza do sałatek, a która do smażenia? My postanowiliśmy pomóc wam rozwiązać ten cebulowy dylemat.
Szalotki
Świetnie smakują gotowane i surowe, co sprawia, że są popularnym i uniwersalnym składnikiem potraw. Świeże świetnie sprawdzą się w sosie vinegret, dodadzą potrawie słodkawego smaku. Poza tym po usmażeniu są doskonałym chrupiącym dodatkiem do zup, sałatek, dań z makaronem. Równie dobrze smakują upieczone np. z kurczakiem.
Cebulki Cipollini
Ich włoska nazwa oznacza po prostu małe cebulki. Najlepiej smakują po upieczeniu lub karmelizowane na maśle. Stają się wtedy słodkie i kremowe, praktycznie rozpływają się w ustach. Znakomicie nadają się na przystawkę, ale my polecamy dodawać ją do klasycznej pieczeni, dzięki czemu potrawa ta uzyska wspaniały smak.
Cebulki perłowe
Cebulki nadają się jako samodzielne przystawki, jednakże warte są polecenia z różnymi sosami. Jeżeli przygotowujecie wasz ulubiony sos grzybowy i nie macie szalotek możecie świetnie zastąpić je perełkami. Nadają się także do zamrożenia, po wcześniejszym obraniu, co niestety może sprawić trochę problemów. No i są jednym z ulubionych dodatków do martini. Największą popularnością cieszą się w kuchni północnej Europy, zwłaszcza szwedzkiej.
Słodka cebula
Najłagodniejsza i najsłodsza, idealna kiedy chcesz dodać do potrawy cebulę, która nie zdominuje jej smaku swoim aromatem. Należy uważać przy gotowaniu, gdyż łatwo można zamienić ją w papkę. Najlepiej stosować metodę sauté polegającą na smażeniu w małej ilości silnie rozgrzanego tłuszczu. Do tak przygotowywanej cebuli można dodać kilka pomidorów, bazylię, sól i pieprz i już mamy prosty i smaczny sos podawany z makaronem. Słodka cebula to także popularny składnik Szechuan Chicken Stir-Fry.
Biała cebula
Jeżeli kochasz meksykańskie jedzenie to właśnie ta cebula jest do niego dodawana. Zwłaszcza surowa jest składnikiem takich popularnych potraw jak salsa, taco, burrito czy jako dodatek do sałatek. Biała cebula nie dominuje i nie przytłacza smaków i aromatów innych składników potrawy.
Żółta cebula
Smak tej cebuli plasuje się pośrodku, pomiędzy słodką a czerwoną cebulą. Jest także najbardziej uniwersalną i popularną odmianą. Stosunkowo wysoka zawartość skrobi powoduje, że żółta cebula może być gotowana długo w wysokich temperaturach i nie rozpada się. Idealnie nadaje się do aromatycznych potraw duszonych lub gotowanych przez dłuższy czas np. karmelizowana cebula, popularna w kuchni francuskiej.
Czerwona cebula
Jeżeli szukacie lekko ostrego smaku będzie ona dobrym dodatkiem do ulubionej salsy lub sałatki. Ponieważ czerwona cebula ma wyrazistszy smak świetnie nadaje się także do grillowania. Gotowana staje się łagodniejsza i bardziej słodka. W sałatkach i innych potrawach np. kanapkach na gorąco dobrze komponuje się także lekko podsmażona na oleju. A skoro jemy także oczami, niezaprzeczalnie jej bordowa barwa wzbogaca kolorystycznie potrawę.
Tak więc nie pozostaje nam nic innego jak życzyć wam niezapomnianych wrażeń smakowych.
SMAQUCH