Jak leczyć kaca
Jak leczyć kaca
Kac to nieodłączny towarzysz poranków po zakrapianych imprezach świątecznych. Objawia się uciążliwym bólem głowy, nudnościami, światłowstrętem, złym samopoczuciem i oczywiście nigdy nierealizowanym postanowieniem “nigdy więcej”.
Jak mówią specjaliści i znawcy tematu domowe sposoby są równie skuteczne jak apteczne specyfiki, więc skupimy się na tych domowych.
- Sok z kiszonej kapusty – jest bogatym źródłem witamin i składników mineralnych (zwłaszcza witaminy C i tych z grupy B, a także potasu, wapnia i żelaza), więc uzupełnia niedobór witamin i pierwiastków, które zostały “wypłukane” z organizmu przez alkohol. Ponadto zawarte w kiszonej kapuście bakterie probiotyczne pozytywnie wpływają na florę bakteryjną jelit i wspomagają usuwanie toksyn z organizmu. Szklanka soku z kiszonej kapusty wypita na czczo pomaga skutecznie i szybko ugasić pragnienie.
- Sok z kiszonych buraków – kwas buraczany uzupełnia niedobór witamin i składników mineralnych w organizmie oraz korzystnie wpływa na proces jego detoksykacji. Można także pić sok z surowego buraka, ale aby złagodzić smak warto dodać sok z jabłek.
- Sok z pomidorów – by uzupełnić niedobory potasu (jego brak powoduje drżenie ciała i kołatanie serca) i innych pierwiastków mineralnych, wystarczy sięgnąć po szklankę soku pomidorowego.
- Miód – dzięki zawartości fruktozy, wspomaga metabolizm i oczyszczanie zatrutego alkoholem organizmu. Warto wypić 2 razy dziennie szklankę wody z rozpuszczoną w niej 1 łyżką miodu. Można dodać także plasterek cytryny.
- Mięta i rumianek – świeżo zaparzone mięta i rumianek pomogą uporać się z uczuciem ociężałości w głowie i mdłościami. Na zatrucie alkoholowe poleca się także napar z piołunu (10 g ziela zalej 1/2 l wrzątku). Tego typu herbaty ziołowe należy pić 2 razy dziennie.
I jeszcze kilka uwag na temat tego jak uniknąć kaca
Przed imprezą:
∞ zjedz coś zdrowego i lekkiego – “pełny żołądek” opóźnia efekt wchłaniania alkoholu
∞ dostarcz organizmowi witaminę C – ma ona działanie ochronne, może być przyjmowana w formie naturalnej lub w formie suplementu witaminowego.
W trakcie imprezy:
∞ staraj się nie mieszać różnych alkoholi, win, wódek, piwa, koniaków i nalewek, a drinki przepijaj zwykłą wodą, a nie napojami bąbelkowymi – napoje gazowane źle działają na żołądek, a dodatkowo bąbelki dwutlenku węgla przyspieszają wchłanianie alkoholu.
∞ alkohol i nikotyna to mieszanka wybuchowa – papierosy potęgują zatrucie organizmu szkodliwymi substancjami, z którymi trudniej walczyć wątrobie.
∞ nie pij drinków przez słomkę – alkohol dłużej trzymany jest w ustach, a już na tym etapie zaczyna się wchłanianie. Rób także przerwy pomiędzy kolejnymi drinkami.
Po imprezie:
∞ weź chłodny prysznic i zmuś się do ruchu – zamiast dogorywać w pościeli wypoć resztki alkoholu. Pomocny może być też napój z wody ze szczyptą chili lub imbiru. Wyjdź na spacer.
∞ jeżeli nie masz jadłowstrętu to zjedź coś pożywnego np. jajecznicę lub rosół. Jeżeli pojawi się jadłowstręt to zjedź jogurt lub kefir.
CONCILIO
Comments (0)