Jak leczyć się nie posiadając ubezpieczenia
Jak leczyć się nie posiadając ubezpieczenia
Jak mawiał poeta “Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz”. Każdy z nas wie, że w momencie, kiedy zachorujemy musimy wykonać mnóstwo badań, odwiedzić wiele klinik i specjalistów zanim otrzymamy diagnozę, a to w praktyce oznacza ogromne koszty, zwłaszcza jeżeli nie mamy ubezpieczenia.
Dziś postanowiliśmy sprawdzić, czy w naszym mieście oferowane są tańsze lub darmowe usługi związane z naszym zdrowiem.
Wasze poszukiwania powinniście rozpocząć od tzw. Community Health Center. W wyszukiwarkę wpiszcie “free clinics in Chicago”, wtedy otrzymacie informacje na temat klinik w naszym mieście, które przyjmują pacjentów z różnymi schorzeniami niezależnie od ich możliwości płatności za usługę. Możecie też sprawdzić stronę chicago.gov (https://www.chicago.gov/city/en/depts/cdph/provdrs/health_services/svcs/find_a_communityhealthcenter.html). Kliniki takie nazywane są Free & Charitable Clinic, co oznacza, że są to przychodnie bezpłatne i charytatywne świadczące usługi medyczne, stomatologiczne i farmaceutyczne bezpłatnie lub za symboliczną opłatą osobom o niskich dochodach i nieposiadającym ubezpieczenia zdrowotnego. Niektóre kliniki świadczą również usługi osobom, które posiadają ubezpieczenie, ale nie mogą znaleźć lekarza lub nie stać ich na dopłaty. Jest to szczególnie ważne dla naszych seniorów, których dochody nie są wysokie, a często zmagają się z takimi chronicznymi, przewlekłymi schorzeniami, jak cukrzyca, nadciśnienie, astma/COPD, a nawet depresja. Co ważne – dla osób nie mówiących po angielsku kliniki zapewniają także pomoc w tłumaczeniu.
Kolejne informacje na temat darmowych klinik możecie znaleźć na stronie The University of Chicago – Pritzker School of Medicine (https://pritzker.uchicago.edu/student-life/student-run-free-clinics-and-service-groups). Jest to prowadzona przez studentów darmowa klinika. Według informacji są to tzw. zespoły wielobranżowe, czyli przedstawiciele różnych specjalizacji medycznych, którzy oferują swoje usługi w 6 klinikach zlokalizowanych w różnych częściach naszego miasta i przedmieść.
Ostatnia z polecanych przez nas stron z informacjami na temat darmowych klinik to strona free clinics (https://www.freeclinics.com/cit/il-chicago), gdzie znajdziecie wszelkie informacje od e-maili i telefonów po podział na miasta oraz informacje o tym, jaki należy mieć dochód, aby zakwalifikować się jako pacjent danej kliniki. Jak podają dane z tej strony, w okolicach Chicago znajduje się 126 darmowych klinik. I co także ważne – znajdziecie tutaj także informacje na temat darmowych klinik dentystycznych.
Jeżeli mówimy o środowisku polonijnych to popularna bezpłatna klinika Old Irving Park Community Clinic odwiedzana przez polskojęzycznych pacjentów znajduje się przy 5425 W. Addison Street, Chicago, IL, 60641. Oczywiście znajdą tam pomoc pacjenci, którzy nie mówią po angielsku, nie mają ubezpieczenia zdrowotnego. Od 12 lutego do 25 marca w klinice przeprowadzany jest remont, więc wszelkie wizyty należy umawiać po tym terminie. Klinika jest otwarta od poniedziałku do piątku, telefon 773-427-0298. Można tu leczyć nadciśnienie, cukrzycę, choroby płuc i wiele innych typowych schorzeń. Poza tym pacjenci z chorobami serca mogą wykonać podstawowe badania i w razie potrzeby kierowani są do szpitali współpracujących z kliniką. Jest tu także dostępne poradnictwo zdrowia psychicznego i terapia uzależnień, poradnictwo żywieniowe dla cukrzyków oraz pomoc w otrzymaniu bezpłatnych lub tanich leków.
Kolejna klinika, w której mogą leczyć się pacjenci polskojęzyczni to Community Health Clinic przy 2611 W. Chicago Ave. Jak w każdej tego typu klinice przyjmowane są osoby o nieuregulowanym statusie imigracyjnym, o niskich dochodach, nieposiadające ubezpieczenia oraz leczące się tylko w tej klinice. Na miejscu można wykonać podstawowe i specjalistyczne badania, a pacjenci mogą również otrzymać darmowe leki. W przychodni pracują lekarze różnych specjalności, od pediatrów po kardiologów. Telefon do przychodni to 773-395-9900.
CONCILIO
Comments (0)