Jak odróżnić grypę od przeziębienia
Jak odróżnić grypę od przeziębienia
Aby ustalić, czy aktualnie walczysz z grypą, czy też z przeziębieniem, odpowiedz na poniższe pytania. Co zatem robić, kiedy się okaże, że dopadła Cię grypa?
Gypa czy przeziębienie:
– Czy choroba dopadła Cię:
Grypa: znienacka?… Przeziębienie: rozwijała się powoli?
– Czy masz:
G: wysoką gorączkę?… P: gorączkę niską lub żadnej?
– Czy czujesz się:
G: bardzo wyczerpany?… P: nieco zmęczony?
– Czy:
G: masz ból głowy?…. P: nie masz bólu głowy?
– Czy Twój apetyt:
G: jest mniejszy?…. P: normalny?
– Czy:
G: bolą Cię mięśnie?… P: nie odczuwasz bólu mięśni?
– Czy:
G: odczuwasz dreszcze?… P: nie masz dreszczy?
CO za tem robić kiedy się okaże, że dopadła Cię grypa:
– TAK – Jeśli nie jesteś na nie uczulony, zażywaj witaminę C i echinaceę w zalecanych dawkach. Nie zaszkodzi Ci też doustne przyjmowanie cynku w dozach zalecanych przy grypie. Jeśli zaś wierzysz w działanie herbaty imbirowej, także nie musisz jej unikać. Z leków tradycyjnych, antyhistaminy są najbezpieczniejsze u osób, które po zażyciu idą do łóżka (nie zaleca się ich osobom, które prowadzą). Jednakże leki odblokowujące drogi oddechowe (tzw. decongestants) należy zażywać z ostrożnością, ponieważ nie zaleca się ich osobom z chorobami serca i nadciśnieniem. Trzeba za to myć często dłonie ciepłą wodą i mydłem, a chorując nie odmawiać sobie rosołu, który pozwala szybciej oczyścić drogi oddechowe, co zresztą sprawdza się w przypadku wszystkich ciepłych płynów.
– NIE – Nie ćwicz zbyt dużo, gdyż badania wskazują, że maratończycy są najbardziej podatni na grypę po ukończeniu biegu. Nie podawaj też farmaceutyków dzieciom, gdyż nie istnieje żaden dowód, że leki im pomagają. Lek u dorosłego wywołujący efekt placebo raczej nie skutkuje u dzieci, a antyhistaminy i leki obdlokowujące zatkane drogi oddechowe mogą wręcz wywołać reakcję negatywną organizmu dziecka. Mycie rąk i picie dużej ilości płynów – tak; leki – nie.
Najlepsza obrona – Tak naprawdę nie istnieje żadne panaceum zapobiegające grypie w stu procentach. Eksperci są zgodni, że najlepsze, co możesz zrobić, to o siebie dbać. Zdrowo się odżywiaj, pij dużo bezkofeinowych napojów, dobrze się wysypiaj i regularnie ćwicz. Odżywianie się powinno być Twoją sezonową tarczą przeciwko grypie. Dobrze zbilansowana dieta, obejmująca produkty pełnoziarniste, owoce, warzywa i chude białko mogą pomóc zapobiec chorobie. Te najzdrowsze z produktów zawierają składniki, które chronią nas przeciwko wielu innym schorzeniom, nie tylko grypie. Przeciwutleniacze zwalczają wolne rodniki; bioflawonoidy chronią komórki organizmu przeciwko zanieczyszczeniom środowiska; karotenoidy zwiększają liczebność komórek zwalczających infekcje. Wszystkie te substancje znaleźć można w warzywach i owocach, w których znajdować się też może wiele innych, nam jeszcze nieznanych, a dobrych dla naszego zdrowia składników.
Pelagia
Comments (0)