Jak opanować drugi język
Jak opanować drugi język
Nauka drugiego języka to nie tylko możliwość zdobycia umiejętności i swoboda porozumiewania się z innymi, to także trening dla naszego mózgu. Dzięki niemu szare komórki nie starzeją się tak szybko i jesteśmy bardziej sprawni.
Poza tym lepiej skupiamy się i dostrzegamy więcej detali. Jeżeli zaś chodzi o rozwiązywanie problemów to jesteśmy bardziej błyskotliwi.
Jednak nauka drugiego języka wiąże się także z dużym nakładem pracy, często dość mozolnej i zniechęcającej nas do dalszych prób nauki.
Jak wykazują badania naukowe jeżeli nie posiadamy tzw. zdolności językowych nauka drugiego języka może trwać nawet dekady, a efekt końcowy i tak nie jest zadowalający i nie władamy biegle językiem, którego się uczymy. Oczywiście metod nauki jest tyle co uczących się, więc dziś o tych najważniejszych aspektach.
Lepiej uczyć się bardziej intensywnie, w krótkim przedziale czasu niż rozkładać naukę na długi okres.
Intensywność naszych studiów powoduje, że jesteśmy lepiej skupieni i nie musimy przypominać sobie ciągle tych samych informacji. Nie powoduje to wcale naszego progresu, raczej zaczynamy nudzić się i stajemy w tym samym miejscu.
Naukę zwłaszcza samodzielną najlepiej jest zacząć od 100 najczęściej używanych słów, dzięki którym można ułożyć proste wypowiedzi.
Pozwoli nam to już w krótkim czasie porozumieć się i zrozumieć co inni do nas mówią. Trudniejsze słowa zostawmy na później, kiedy opanujemy już podstawy. Wtedy dopiero zajmiemy się wzbogacaniem swojego słownika. Nic nikomu nie przyjdzie ze znajomości wielu nazw, jeżeli nie będzie potrafił sklecić prostego zdania.
Umiejętności językowe można ćwiczyć w pojedynkę, wystarczy „wizualizacja” w naszej głowie.
Tak robimy w naszym ojczystym języku, układamy zdania i wypowiedzi, więc aby opanować nowy język należy spróbować tego samego. Starajmy się opisywać rzeczywistość lub prowadzić dialogi w naszej głowie w obcym języku. Ćwiczmy różne scenariusze.
Pomyłki są naturalną i typową częścią procesu uczenia się, więc należy zaakceptować to.
Najważniejsze to nie „zamykać się” w momencie, kiedy popełnimy błąd i kiedy ktoś nas wyśmieje z tego powodu, tylko iść dalej. Błędy są też dobrą formą nauki, dzięki ich popełnianiu lepiej coś zapamiętujemy. Poza tym w przypadku nauki drugiego języka rzeczywiście powinniśmy sobie wziąć do serca powiedzenie „ucz się na błędach”.
Nauczanie indywidualne (jeden na jeden) to najwydajniejsza i najkorzystniejsza metoda opanowania drugiego języka.
Po pierwsze ucząc się od osoby zaprzyjaźnionej z nami nie mamy oporów przed zadawaniem nawet tzw. głupich pytań, po drugie jesteśmy w komfortowej sytuacji, ponieważ jest ona skupiona tylko na nas i na doskonaleniu naszych umiejętności. Uczenie się metodą konwersacji z osobą mówiącą w ojczystym języku jest jedną z najskuteczniejszych i polecanych metod we wszystkich programach językowych.
IB