Jak pielęgnować rośliny doniczkowe
Jak pielęgnować rośliny doniczkowe
Kupując kwiaty doniczkowe do domu należy nie tylko kierować się ich wyglądem i łatwością utrzymania – są przecież takie gatunki, które stworzone są wręcz do hodowli w mieszkaniach, ale przede wszystkim zasadami jakie należy stosować, aby kwiaty te nie zwiędły i długo cieszyły nasze oczy.
Oto najczęstsze błędy jakie popełniamy przy pielęgnacji kwiatów doniczkowych:
● Brak światła – każdy kwiat musi mieć dostęp do światła i to powinien być najważniejszy czynnik brany pod uwagę, gdy ustawiamy doniczkę. Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym kwiaty potrzebują światła, więc najlepiej trzymać je na parapecie okiennym.
● Za mało wody – zapominanie o podlewaniu roślin doniczkowych to jeden z najczęstszych błędów jakie popełniamy. Tylko nieliczna grupa gatunków nie potrzebuje lub potrzebuje bardzo mało wody do życia. Większość roślin musi mieć lekko wilgotne podłoże. Brak odpowiedniego nawodnienia sprawia, że liście i kwiaty opadają.
● Suche powietrze – w okresie grzewczym wilgotność powietrza spada do 40-30%., co negatywnie odbija się na roślinach. Żeby rośliny rozwijały się prawidłowo w mieszkaniu wilgotność powinna oscylować w granicach 70-80%. Bez nawilżacza i spryskiwania liści wodą nie sposób taką uzyskać.
● Zbyt gorące miejsce – ten błąd dotyczy letniego mocnego światła słonecznego, które wpada przez okna do naszych mieszkań. Jeżeli w lecie ustawiamy kwiaty na parapecie, nieosłonięte liście brązowieją, a część roślin może ulec poparzeniu.
● Zapominamy o przycinaniu – niektórym roślinom koniecznie trzeba skracać pędy. Ten zabieg najlepiej przeprowadzać wiosną – po zimie wielu zeschniętych i bladych liści najlepiej się pozbyć. Cięcie zaleca się robić także jesienią, zwłaszcza u roślin, które przenieśliśmy z dworu do domu.
● Nie dokarmiamy roślin – czyli zapominany o odżywkach i nawozach. Pamiętajmy, że nawóz dobieramy do potrzeb konkretnego gatunku.
● Przesadzamy z nawozem – często też dajemy za dużo nawozu, co może doprowadzić do przesolenia ziemi w donicy, co z kolei bardzo źle wpłynie na korzenie. Zawsze najpierw powinniśmy podlać roślinę, a dopiero potem nawozić.
● Boimy się przesadzania – trzymanie roślin przez wiele lat w jednej donicy sprawia, że ziemia ulega zasoleniu, traci swoją żyzność. Rośliny powinniśmy przesadzać raz na rok.
● Przechłodzenie – zimą uchylamy okno. Niestety powiew mroźnego powietrza atakuje stojące blisko okien rośliny i ich liście mogą tego nie przeżyć, gdyż mroźna temperatura może je zmrozić. Jeśli zamierzamy schłodzić mieszkanie, lepiej przestawić na czas wietrzenia rośliny w inne miejsce.
Już niedługo Walentynki, a więc święto, kiedy oprócz maskotek, kartek i czekoladek dostajemy też kwiaty doniczkowe. Warto więc zapamiętać nasze rady, aby dłużej cieszyć się pięknem kwiatów ofiarowanych nam przez ukochaną osobę.
CONCILIO
Comments (0)