Jak Polonia wspiera walkę z korupcją w Wietrznym Mieście.
Jak Polonia wspiera walkę z korupcją w Wietrznym Mieście.
Chicago i stan Illinois od niepamiętnych lat zajmują w sprawach korupcjogennych pierwsze miejsce w kraju.
W raporcie Uniwersytetu Illinois w Chicago UIC z 2023 r., sporządzonym na podstawie informacji Departamentu Sprawiedliwości, Chicago po raz czwarty z rzędu zostało uznane najbardziej skorumpowanym miastem. Stan Illinois jest z kolei trzecim najbardziej skorumpowanym stanem w Stanach Zjednoczonych.
Trwają prace nad wyposażeniem instytucji w takie uprawnienia, narzędzia, które umożliwią wskazanie osób nadużywających swojej pozycji dla własnych korzyści. Aby ułatwić społeczeństwu zgłaszanie podejrzeń o korupcję przygotowano pewne rozwiązania, przy zapewnieniu poufności osobie przekazującej informacje o korupcji. Czy w ten sposób zbuduje się zaufanie społeczeństwa?
Wietrzne Miasto, charakteryzuje się częstszymi niż w innych miastach zmianami na stanowiskach. Nie jedyną przyczyną tych fluktuacji jest korupcja, przyzwolenie na przekupstwo, w zamian za ekwiwalent. Illinois State Police uruchomiła na swojej stronie internetowej aplikację, formularz do zgłaszania podejrzeń przypadków korupcji urzędników publicznych. Na stronie internetowej Illinois State Police ISP (isp.illinois.gov) znajduje się zachęta pod hasłem: „złóż skargę obywatelską na wybranego lub mianowanego urzędnika lub pracownika organu publicznego”. Czy tylko urzędnicy z nominacji narażeni są na „prezenty”?! Oceną wiarygodności zgłoszeń zajmie się specjalna jednostka ISP (Special Investigations Unit). Występki korupcyjne ujawniane są przy okazji różnych rodzajów działalności, także przestępczej. Walka z korupcją obejmuje przegląd, ograniczenie, a w końcu eliminację korupcjogennych rozwiązań, z zasady legalnych, ale z polem do nadużyć.
Posłużmy się przykładem. Gdyby wydanie zaświadczenia o uprawnieniu np.: do wykonywania zawodu albo uznania obiektu za nadający się do rozbiórki lub do zamieszkania czy zaliczenie testu odbywało się pod warunkiem dodatkowej zapłaty albo zgody na odszkodowanie, kwoty do podziału z pomysłodawcą, to mamy przypadki przekupstwa. A jednak ten i podobne rodzaje kamuflowanej uprzejmości nie często znajdują miejsce w zainteresowaniu organów ścigania. Chyba, że ktoś z oszustów poczuje się oszukany o czym życzliwie poinformuje władze, korzystając z ochrony w postaci zapewnienia poufności. W zakres walki z korupcją wchodzi więc czerpanie korzyści osobistych z programów finansowanych przez władze stanowe lub federalne, oszustwa podatkowe, pranie pieniędzy uzyskanych z innego przestępstwa.
Przed laty najwięcej wiadomości korupcyjnych władze emigracyjne Wietrznego Miasta otrzymywały od naszych rodaków. Osoby dobrze zorientowane w sprawach nieudokumentowanego pobytu swoich sąsiadów, kolegów z pracy, a nawet krewnych czy powinowatych uprzejmie informowały władze o szczegółach. Nie był to akt obywatelskiego obowiązku! Wymierne korzyści w postaci unikania podatku przy zatrudnianiu emigrantów „na czarno”, a więc bez pozwolenia do pracy jeszcze dzisiaj odbijają się czkawką nie jednemu politykowi. Zalew tymi informacjami ze strony naszych informatorów został w pewnym czasie ograniczony propozycją opłaty za zgłoszenie oraz wykazanie legalnego pobytu osoby informującej (rzecz jasna z życzliwości). Zgłoszenia były pisane ręcznie, nie zawsze poprawnie po angielsku. Autorami bywali przybysze umiejący pisać i czytać po polsku. W Polsce walka z analfabetyzmem odniosła w tamtym czasie duży sukces, czego jednym z wielu rezultatów okazała się poprawa bezpieczeństwa. I to z oszczędnością na nakłady.
W Wietrznym Mieście, podobnie jak w Illinois postępują zmiany prawa w zakresie uprawnień socjalnych, finansowych i wielu innych także dlatego, aby z pomocą społeczeństwa ułatwić walkę z korupcją. Czy społeczeństwo jest przygotowane na pułapki dezinformacji, związane z nieprawdziwym, a nawet złośliwym zarzutem podejrzenia korupcji? Jakie działania podejmują szkoły, aby objaśniać młodzieży szkodliwe skutki przekupstwa, aby eliminować korupcjogenne zjawiska nie tylko na szczeblu władzy?
O tym kto pławił się na wielką skalę w korupcjogennym procederze informują media regularnie. W końcowej fazie wymiaru sprawiedliwości zasadę poufności zwykle zastępuje dźwięk kajdanków stosowanych przy doprowadzeniu osoby skazanej za korupcję do zakładu karnego w celu wykonywania kary. Ale bądźmy dobrej myśli, w tyglu społeczności Wietrznego Miasta znajdą się i takie osoby, które władza uhonoruje orderem uznania za pomoc w walce z korupcją.
BM Żmudka
Adres do korespondencji:
barmez@gmail.com
Comments (0)