Jak poprawić jakość powietrza w domu
Jak poprawić jakość powietrza w domu
Powietrze w domu może okazać się bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz. Skutkiem tego mogą być częste bóle głowy, kichanie, nawracające infekcje. Oto sposoby, które znacząco mogą poprawić jakość powietrza w naszych domach.
Zdejmowanie butów przy wejściu do domu
Zostawianie butów przy wejściu na specjalnej plastikowej tacy lub macie pomoże zabezpieczyć przed przedostaniem się brudu oraz zanieczyszczeń do środka domu.
Częste odkurzanie
Dbanie o czystą podłogę jest bardzo ważne. Regularne odkurzanie z użyciem odkurzacza z filtrem HEPA i mycie podłóg zredukuje poziom kurzu, a tym samym szkodliwych drobnoustrojów.
Meble
Kupując meble warto zwrócić uwagę, aby nie były wykonane z użyciem toksycznych klei lub formaldehydu.
Farby
Przy zakupie farby sprawdź, aby nalepka informowała, że farba ma „Zero VOC” lub „Low VOC”. To pomoże ograniczyć ilość chemicznych związków w twoim otoczeniu.
Nawilżanie powietrza
Utrzymanie wilgotności powietrza pomiędzy 30-50 procent pozwoli kontrolować ilość drobnoustrojów. Użyj nawilżacza powietrza w okresie letnim, aby ograniczyć poziom wilgotności oraz pojemnika z wodą zawieszonego na kaloryferze w okresie zimowym. Złym pomysłem będzie rozwieszanie mokrych ręczników i ubrań w celu nawilżania powietrza, ponieważ zawierają detergenty, które będziemy wdychać. Odpowiednie nawilżanie powietrza jest bardzo korzystne dla ogólnego samopoczucia, a w szczególności dla naszych spojówek i śluzówek oraz łatwiejszego zwalczania infekcji.
Zakaz palenia w domu
Nie pal w domu. To nie tylko powoduje brzydki zapach, opary dymu papierosowego, ale przede wszystkim ryzyko, że u osób niepalących, a przebywających razem wywoła choroby płuc takie jak astma czy rak.
Oczyszczacze powietrza
Dla osób szczególnie wrażliwych zwłaszcza alergików, konieczne jest zakupienie specjalnych oczyszczaczy, które zasysają powietrze, przepuszczają je przez filtr i wydmuchują już oczyszczone. Niestety nie jest to tanie.
Środki czystości
Zapachy w środkach czystości mają wpływ na rozwój astmy lub alergii. Staraj się przy wyborze produktów wybierać produkty bezzapachowe czy to będzie proszek do prania lub środki czystości używane w kuchni i łazience. Skorzystać warto z naturalnych środków czystości np. z cytryny oraz z sody oczyszczonej.
Środki w aerozolu
Korzystne będzie ograniczenie produktów takich jak lakiery do włosów, dezodoranty, odświeżacze powietrza, które wydalają trujące substancje. Jeśli musisz coś pomalować sprayem zdecydowanie zrób to na zewnątrz.
Dużo zieleni
Rośliny doniczkowe nie tylko dodają koloru pokojowi, ale też są naturalnym „ulepszaczem powietrza”, pochłaniają kurz, hałas, ciepło oraz podwyższają wilgotność. Poza tym mają pozytywny wpływ na psychikę, redukują skutki stresu oraz mają naturalne działanie przeciwdepresyjne. Badania pokazują, że 3-6 małych roślin doniczkowych potrafi znacząco poprawić jakość powietrza w mieszkaniu, a szczególnie skrzydłokwiat, dracena, paprotka, figowiec, gerbera, bluszcz.
Wietrzenie pomieszczeń
Łatwo może dojść do rozwinięcia się grzybów i pleśni jeśli nie będzie wymiany powietrza. Zbyt długie otwieranie okien nie jest konieczne. Chodzi o to, aby wymienić powietrze, a nie wychłodzić pomieszczenie. Wystarczy maksymalnie 10 minut. Okna powinny być otwarte na oścież, nie uchylone. Jeśli jest kilka pomieszczeń warto je wietrzyć oddzielnie.
Świeczki zapachowe
Większość świeczek wykonanych jest z dodatkiem parafiny (petroleum) przez co zanieczyszczają powietrze w domu. Natomiast świeczki wykonane z wosku pszczelego są idealnym rozwiązaniem dla alergików, ponieważ prawie nie emitują dymu.
Przeprowadzenie testu na radon
Radon to bezzapachowy gaz, który powoduje raka płuc. Znajduje się w każdym rodzaju gleby i może przedostać się do twojego domu poprzez pęknięcia w fundamentach, dlatego ważne jest przeprowadzenie testów i uszczelnienie jakichkolwiek pęknięć.
Usuwanie grzybów i pleśni
A w szczególności zabezpieczenie wszystkich przecieków związanych z hydrauliką oraz systematyczne opróżnianie pojemnika na wodę w nawilżaczu powietrza pomoże zapobiec powstawaniu grzybów i pleśni.
Barb