Jak rozpoznać niedobór witaminy D?
Jak rozpoznać niedobór witaminy D?
Deficyt witaminy D negatywnie odbija się na całym organizmie – rośnie bowiem ryzyko cukrzycy typu 2, nadciśnienia, osteoporozy, depresji, a nawet nowotworów, w tym m.in. raka piersi, jelita grubego, prostaty.
Głównym źródłem witaminy D jest światło słoneczne – ok. 80 proc. tego związku powstaje w skórze pod wpływem słońca. Warunkiem koniecznym do wytworzenia się witaminy D w skórze jest przebywanie na słońcu przez co najmniej kwadrans i odsłonięcie min. 20 proc. powierzchni ciała. Witaminę dostarczamy do organizmu również z pożywieniem (jej najlepsze źródła to m.in. tłuste ryby, żółtka jaj, mleko). Eksperci podkreślają, że odpowiednią dietą można zaspokoić ok. 20 proc. zapotrzebowania na witaminę D. Preferując żywność wysoko przetworzoną jeszcze bardziej zwiększamy ryzyko niedoboru tego związku.
Jak rozpoznać, że cierpimy na deficyt witaminy D?
Częste infekcje – niedobór witaminy D osłabia układ odpornościowy, zwiększając ryzyko nie tylko przeziębień, grypy czy infekcji górnych dróg oddechowych, ale również zakażeń i chorób autoagresywnych (organizm atakuje własne zdrowe komórki).
Zaburzenia i zmienność nastroju – niedobór witaminy D ma niekorzystny wpływ również na działanie mózgu, prowadząc m.in. do pogorszenia samopoczucia, zachowań impulsywnych, agresji, ponieważ wpływa ona na poziom serotoniny – neuroprzekaźnika, który reguluje emocje; często nazywa się ją hormonem szczęścia.
Problemy ze snem – niedobór witaminy D wpływa na układ nerwowy także pod postacią zaburzeń snu, w tym większego zapotrzebowania na sen, także problemów z koncentracją, bólów głowy. Dolegliwości te mogą być konsekwencją obniżenia przyswajalności wapnia, związanego właśnie z deficytem witaminy D.
Ciągłe zmęczenie – o niedoborach witaminy D mogą świadczyć znużenie, przedłużające się zmęczenie i brak energii. Mogą również pojawić się osłabienie mięśni, większa wrażliwość na ból, w tym uczucie bolesności skóry, kości czy stawów związane z zaburzeniem absorpcji wapnia, który odgrywa ważną rolę w procesach energetycznych.
Problemy z zębami – witamina D ma wpływ na rozwój i kondycję zębów. Dzięki niej dochodzi do prawidłowego wykształcenia się szkliwa i odpowiedniego “wbudowania” w zęby wapnia (głównego budulca i zębów i kości).
Podatność na złamania – niedobory witaminy D skutkują m.in. zahamowaniem procesu tworzenia się nowej kości, zwiększoną kruchością i większym ryzykiem złamania. Długotrwały niedobór witaminy D może doprowadzić do krzywicy (u dzieci) i osteopenii (obniżenia gęstości kości), która nieleczona może skończyć się osteoporozą.
Problemy ze skórą i włosami – witamina D reguluje proces regeneracji skóry – zaburzenia mogą skutkować stanami zapalnymi, większą wrażliwością na czynniki zewnętrzne, tendencją do powstawania zmarszczek, łamliwymi paznokciami, powolnym gojeniem się ran. Witamina D wpływa na kondycję włosów, więc jej niedobór może być przyczyną nadmiernego wypadania włosów.
Problemy ze słuchem – osłabienie kości ma też wpływ na pogorszenie się naszego słuchu. Struktura kosteczki ucha wewnętrznego (tzw. ślimaka) staje się porowata, co utrudnia przekazanie impulsów nerwowych do mózgu.
Za bezpieczną dawkę witaminy D uznaje się 800–2000 jednostek na dobę. Warto także pamiętać, że związek ten można przedawkować, a to negatywnie odbije się na stanie zdrowia.
CONCILIO