Jak zadbać o skórę i włosy po lecie
Jak zadbać o skórę i włosy po lecie
Lato dobiega końca, czas więc zadbać o skórę i włosy, które narażone były na promieniowanie słoneczne, słoną i chlorowaną wodę i wiele innych szkodliwych czynników.
SKÓRA
Latem i podczas wakacyjnych wyjazdów Twoja skóra była narażona na wiele niekorzystnie wpływających na jej wygląd i kondycję czynników zewnętrznych. Tym, co mogło zaszkodzić jej najbardziej jest z pewnością promieniowanie UVA i UVB. Intensywne słońce może poważnie wysuszyć skórę, a jej stan mogą jeszcze pogorszyć takie czynniki jak słona woda, wiatr i klimatyzacja. Początkowo możemy nie dostrzegać wysuszenia skóry, ponieważ maskuje ją opalenizna. Suchość często zauważamy dopiero jesienią, gdy skóra powinna powrócić do swojej przedwakacyjnej formy, ale tak się nie dzieje.
Aby poprawić stan naszej skóry najważniejsze jest jej nawilżanie, bez względu na typ skóry jaki posiadasz. Nawilżanie powinno być zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne. Dlatego też należy dostarczać organizmowi do 2 litrów dziennie płynów oraz stosować preparaty nawilżające, w których składzie znajdziesz Shea, kwas hialuronowy, witaminy czy kojący D-panthenol oraz alantoinę. Następnym krokiem będzie odbudowa i odżywianie skóry. Po oczyszczeniu czas na złuszczenie. Peeling usunie martwy naskórek i dzięki temu wszelkie olejki i balsamy będą lepiej wchłanialne. Do twarzy wybierz delikatny peeling enzymatyczny lub drobnoziarnisty peeling cukrowy. Do ciała natomiast wybierz peeling z dużą ilością naturalnych olejów i maseł w składzie, z drobinkami cukru, soli, zmielonych pestek, owoców albo zbóż. Warto również wykonać masaż przy pomocy specjalnych rękawic (rękawica Kessa), gąbek, myjek, szczotek i czarnego mydła. Potem należy skupić się na nawilżeniu skóry, by odbudować jej płaszcz ochronny i dostarczyć jej witaminy A, E i C. Warto więc sięgnąć po antyoksydanty, wyciągi roślinne, trehalozę, probiotyki. Oczywiście polecamy kosmetyki zawierające naturalne składniki, chroniące skórę przed utratą wilgoci. Najbardziej pożądane są teraz aloes, mocznik, żel hialuronowy – czyli substancje nawilżające oraz oleje roślinne: arganowy, ze słodkich migdałów, z kiełków pszenicy, lniany, które utworzą na skórze film ochronny i zapobiegną utracie wody z naskórka. W przypadku stosowania olejków naturalnych należy pamiętać, aby aplikować je na jeszcze wilgotną po kąpieli skórę, ponieważ dzięki temu przenikają do jej głębszych warstw i dostarczają cenne witaminy, kwasy tłuszczowe i składniki niezbędne w odbudowie uszkodzonych komórek skóry. Na szczególną uwagę zasługuje strefa wokół oczu, bo tutaj najszybciej zauważysz przesuszenie, ale i pierwsze zmarszczki. Najlepiej zastosować więc kuracje całonocne i maski, które w swoich formułach będą zawierały witaminy A, E, C, masło Shea, kwas hialuronowy, glicerynę, czy kolagen.
Jeśli zauważysz na skórze niepokojące znamiona, to jak najszybciej umów się na wizytę z dermatologiem. Chociaż większość znamion nie jest niebezpieczna, warto upewnić się, że nie zaszkodziliśmy sobie opalaniem i nie jest to zmiana chorobowa.
WŁOSY
Słońce potrafi nadać włosom piękne refleksy, ale jednocześnie bywa dla nich bardzo okrutne, gdyż włosy wystawione na słońce szybko tracą kolor, stają się przesuszone, puszą się i plączą. W czasie wakacji warto używać kosmetyków do włosów z filtrami UV lub nosić nakrycia głowy (kapelusz lub czapkę z daszkiem). Jeśli jednak zniszczenia na włosach już powstały należy zadbać o ich odżywienie. Co zrobić, aby włosy odzyskały blask i elastyczność?
Pierwszym krokiem do poprawy kondycji włosów po wakacjach powinna być wizyta u fryzjera i podcięcie rozdwojonych końcówek włosów. Wystarczy pozbyć się kilku centymetrów, gdzie włosy są najbardziej suche, a w następnej kolejności zaopiekować się nimi na całej długości. Następnie powinniśmy pomyśleć o zabiegu olejowania włosów lub kuracjach odżywczych np. maskach. Maskę polecamy nałożyć na włosy na noc jeśli zależy nam na szybkim efekcie. Innym rozwiązaniem jest nałożenie maski na odrobinę dłużej niż zaleca producent np. około 30 minut. Najlepiej sprawdzą się te na bazie olejów o właściwościach nawilżających i wygładzających. W składzie masek do suchych włosów powinny znaleźć się więc: olej arganowy, masła shea, proteiny, jedwab, olej z orzechów babassu, olej jojoba, olej konopny, gliceryna.
Jeżeli jesteście zwolennikami domowych sposobów dbania o zniszczone i przesuszone słońcem włosy polecamy domową maseczkę do suchych włosów. 1 łyżka oleju kokosowego i 2 łyżeczki miodu wymieszaj w misce aż uzyskasz gęstą papkę. Aplikując ją wmasuj najpierw w skórę głowy za pomocą ruchów okrężnych a potem pokryj nią włosy. Zawiń włosy w ciepły ręcznik, aby otworzyć mieszki włosowe. Po 15-30 min. spłukaj maskę.
Jeżeli preferujecie stosowanie olejków to najlepsze działanie mają olej arganowy, olej kokosowy, olej z pestek winogron, oliwa z oliwek, olej jojoba, olej konopny. Olejki działają dobroczynnie nie tylko na włosy ale również na skórę i paznokcie, gdyż są skarbnicą witamin i mikroelementów. Aby włosy wyglądały dobrze wystarczy wmasować w mokre włosy kilka kropel olejku. Olej arganowy możemy również wykorzystać w kuracji odbudowującej włosy. Ciepły olej arganowy należy wmasować w suche nieumyte włosy i skórę głowy. Następnie zawijamy włosy w ręcznik i nakładamy czepek na 30 min. Ciepło spowoduje, że olejek przeniknie w głąb włosa, poprawi mikrokrążenie skóry głowy, nawilży suche końcówki. Następnie umyj włosy szamponem, nie używaj już odżywki.
POPELINA
Comments (0)