Jak zaoszczędzić w 2016 roku
Jak zaoszczędzić w 2016 roku
W ostatnich paru latach nie jest łatwo zaoszczędzić. Wszystko podrożało, a nasze wypłaty nie ruszyły z miejsca. Jedyną pociechą jest paliwo, za które płacimy dolara mniej niż rok temu. Wielu z nas zaprzestało kupowania kawy za 5 dolarów już jakiś czas temu, jemy częściej w domu oraz nie wymieniamy samochodów na nowe tak często, jak skarpetki.
Więc na czym można tu jeszcze zaoszczędzić? Przecież nikt z nas kaszanki czy bigosu nie chce jeść codziennie. Jeśli twoim celem jest zaoszczędzenie pieniędzy w tym roku, może poniższa lista pomoże Ci w pomysłach jak mniej wydać.
Wydatek na lunch to zbędny wydatek
Najlepiej przynieś resztki obiadu z dnia poprzedniego, jogurt lub owoce. Jeśli już musisz kupić jedzenie odwiedź polskie delikatesy. Deli 4 You czy Montrose oferują obiady/lunche za kilka dolarów, a większość polskich sklepów każdego dnia sprzedaje „zupę dnia” za 99 centów.
Telefon
Jeśli nie masz dzieci nie potrzebujesz stacjonarnego telefonu. Komórka ci wystarczy.
Gotuj w domu
Nie tylko zaoszczędzisz pieniądze, ale również zdrowie. Gotując w domu zawsze wiesz, co do garnka wkładasz.
Zakupy spożywcze
Rób zawsze z listą. I absolutnie nie udawaj się do sklepu na pusty żołądek lub kiedy masz jedzeniowe zachcianki. Listę jesteś w stanie sporządzić tylko wtedy, kiedy masz plan żywienia – czyli co w danym tygodniu będziesz serwować na śniadanie, obiad i kolację.
Firmowe
Są nie tylko ubrania. Firmowe jest również jedzenie. Nie musisz kupować wszystkiego z naklejką dużej, znanej firmy. Często mniejsze lokalne firmy oferują lepszy produkt po niższej cenie. Jeśli nie do końca ufasz nieznanej ci firmie, porównaj składniki.
Zrób budżet
Nie tylko tygodniowy, ale również miesięczny, kwartalny i roczny. Pomoże ci w tym na przykład aplikacja mint.com. Oczywiście, że nie da się przewidzieć wszystkich wydatków na rok z góry, ale te „stałe” możesz. Niektóre opłaty robisz przecież tylko dwa razy w roku. Urodziny rodziców, dzieci i męża są raz w roku. Na wakacje jeździsz dwa razy w roku, etc. To tylko niektóre z wydatków, które nie powtarzają się co tydzień jak żywność czy paliwo, ale zdecydowanie są do przewidzenia. Tych, których nie jesteś w stanie przewidzieć pokryjesz z… – patrz następny punkt.
Emergency fund
Czyli fundusz awaryjny. Pula z twoich zarobków powinna być odłożona na właśnie taki fundusz, z którego będzies czerpać w razie np. utraty pracy. Funduszowe pieniądze powinny być w wysokości od trzech do sześciu miesięcy twoich wydatków.
Wyjście ze znajomymi
Jak najbardziej. Nie można odbierać sobie każdej przyjemności w życiu, ale rób to z głową. Pamiętaj, że restauracje największe marże nakładają na alkohol i desery. Również schabowego możesz zrobić w domu. Jak już wychodzisz to odwiedź miejsca bardziej egzotyczne niż „bar mleczny” (nota bene – nic polskim barom mlecznym nie dorównuje!).
Rozmowy międzymiastowe czy międzynarodowe
Nie muszą doprowadzić do bankructwa. Używaj do tego Skype, Viber lub Facebook. A wszystkie rozmowy będą kosztowały cię $0.
Folia na oknach
Barbarzyństwo! Nie tak szybko z tą oceną. Za tą folią w oknach żyją ludzie, którzy nie lubią wyrzucać pieniędzy w błoto. Oni oszczędzają na ogrzewaniu i ochładzaniu. Uszczelnij dom!
Kupony
Och, dzięki ci Boże za internet, który jest pełen kuponów i ofert zniżkowych. Od Groupon.com poprzez Restaurants.com. Kupony znajdziemy na stronach jak retailmenot.com, coupons.com czy smartsource.com
Unikaj opłat
Za używanie maszyn ATM nie w swojej sieci, kar za spóźnione opłacenie rachunku, wydatku na znaczki, kiedy możesz płatność zrobić przez internet, etc.
Podróżuj z głową
Rezerwuj przynajmniej 6 tygodni przed planowaną podróżą. Pakuj mało, nie płać za bagaż. Sprawdź cenę pokoju w hotelu nie tylko na hotels.com czy expedia.com, ale zadzwoń również do hotelu i sprawdź ceny. Odwiedź popularny airbnb.com.
Zanim wydasz – przemyśl
Szczególnie jeśli jest to zakup powyżej $100 czy $200. Prześpij się zanim wydasz. Nie wyrzucaj rachunków. Coraz więcej sklepów skraca terminy oddawania produktów. Zanim kupisz, dowiedz się jaką mają polisę.
Siwa
Comments (0)