Jak zaplanować wesele i nie wydać wszystkich pieniędzy?
Jak zaplanować wesele i nie wydać wszystkich pieniędzy?
Przy planowaniu ślubu, biorąc pod uwagę rosnące koszty, trudno jest zmieści się w zaplanowanym budżecie.
Według statystyk przeciętny koszt poniesiony przez młode pary na zorganizowanie najpiękniejszego dnia w ich życiu wyniósł $35 tys. Jest jednak kilka rad, które pomogą nam zapanować nad wydatkami.
Wyznaczenie budżetu
Istotne jest zdecydowanie kto, za co i ile kosztów poniesie. Konieczne jest ustalenie dolnej granicy, ile można na to maksymalnie przeznaczyć. Aby się zmieścić w budżecie na samym początku trzeba dowiedzieć się z paru źródeł o kosztach. Jeszcze zanim zacznie się „polowanie” na sukienkę, tort, miejsce na przyjęcie. Ważne jest aby nie złamać pierwszej tak istotnej zasady i nie „spłukać się do suchej nitki” i pozbyć się wszystkich oszczędności. Zawsze można coś zmienić, aby było mniej kosztowne. Ekskluzywny ślub jest przyjemny, ale bardziej korzystne są oszczędności na koncie na początku nowej drogi życia.
Stworzenie procentowego kosztorysu poszczególnych wydatków
Pozwoli to na lepszą orientację, gdzie koszty są zbyt duże i na przykład jeśli koszt wynajęcia zespołu muzycznego wyniesie 50 procent budżetu, konieczna jest zmiana na coś innego. Dobrym pomysłem będzie stworzenie szkicu wydatków, w którym miejsce przyjęcia, jedzenie i alkohol razem nie przekroczy 40 procent planowanego budżetu.
Weź pod uwagę ukryte koszty
Zawsze pojawiają się nieprzewidziane sytuacje i warto mieć na to przeznaczone pieniądze. Powinno wystarczyć ok. 5% budżetu. Tu można wpisać koszty pokrycia kosmetyczki, przyjęcia panieńskiego, licencji małżeńskiej, wypłaty za nadgodziny dla obsługi plus ich napiwki lub koszty zmian zrobionych w ostatniej chwili. Nawet niepozorne wydatki mogą łącznie dać sporą kwotę.
Być zorganizowanym i kontrolować wydatki
Pomocna może okazać się lista wydatków spisana w dokumencie Excel z wyszczególnieniem każdego kosztu i regularne odznaczanie należności już uregulowanych.
Negocjowanie cen z dostawcą lub sprzedawcą
To opcja, aby obniżyć koszty. Pertraktowanie przy stawce czy to będzie połączenie usług, większa wpłata lub zapłacenie całej sumy z góry, albo może wybranie mniej kosztownych opcji przyniesie korzyści finansowe.
Barb