Jak zminimalizować koszty leczenia po utracie Medicaid?
Jak zminimalizować koszty leczenia po utracie Medicaid?
Na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy zwracają się do mnie z prośbą o pomoc beneficjenci Medicare, którzy utracili bądź w najbliższym czasie utracą prawo do Medicaid.
Jest to związane z zakończeniem się specjalnie ustanowionego programu (Continuous Enrollment Provision), który zobowiązywał administrację stanową do utrzymywania w programie Medicaid osób do niego zapisanych niezależnie od zmian w ich statusie kwalifikacyjnym podczas pandemii Covid-19. Mowa tu o kwalifikacjach związanych z wysokością dochodów i oszczędności.
Wraz z wygaśnięciem tego federalnego nakazu, stany, w tym stan Illinois, wznowiły regularne przeglądy kwalifikacyjności. Przeglądy te są niezbędne do ustalenia, czy obecni beneficjenci nadal kwalifikują się do Medicaid. Proces ten, znany jako „unwinding” czyli „odwijanie”, spowodował, że wiele osób traci świadczenie Medicaid, gdyż nie spełnia już wymagań kwalifikacyjnych. Osobom takim odbierane jest świadczenie Medicaid, bądź są informowane o ustanowieniu tzw. „spend down”, czyli swoistego rodzaju „deductible”, po wypłaceniu, którego ich Medicaid zacznie ponownie działać. Bardzo często kwota owego „spend down” sięga kilkuset dolarów, co powoduje, że korzystanie ze świadczeń Medicaid staje się niewykonalne i nieopłacalne.
Utrata Medicaid może być poważnym problemem dla wielu osób, zwłaszcza tych, które polegały na tym programie jako dodatkowym źródle pomocy w opiece zdrowotnej. Sytuacja ta dotyczy najczęściej tych z Państwa, którzy byli zapisani do programów MMAI (Medicare-Medicaid Alignment Initiative) lub korzystali z opieki zdrowotnej, wykorzystując indywidualnie funkcjonujące Medicare, Medicaid i plan na leki (PDP). Osoby takie po utracie Medicaid stają przed koniecznością płacenia $240 „deductible” i 20% dopłat za usługi medyczne w ramach części B oraz w przypadku hospitalizacji opłaty szpitalnego „deductible”, które w roku 2024 wynosi $1632.00.
Co można zrobić po utracie Medicaid?
Przystąpienie do planu Medicare Advantage (Medicare Part C) to jedna z opcji. Jest to alternatywa dla tradycyjnego Medicare, oferowana przez prywatne firmy ubezpieczeniowe, które mają kontrakt z Medicare. Plany te nie eliminują wszystkich kosztów związanych z leczeniem, ale w znacznym stopniu je redukują i wprowadzają z góry określony poziom dopłat do większości badań, wizyt czy hospitalizacji. Dodatkowo, najczęściej obejmują inne świadczenia, takie jak opieka dentystyczna, okulistyczna oraz leki na receptę. Osoby tracące Medicaid mogą skorzystać ze specjalnego okresu zapisowego, pozwalającego na przystąpienie do planu Medicare Advantage.
Inną opcją jest przystąpienie do planu Medicare Supplement (Medigap). Plany te mogą również pomóc w pokryciu kosztów, które nie są objęte przez podstawowy plan Medicare. Medigap jest dostępny tylko dla osób korzystających z tradycyjnego Medicare i oferuje różne poziomy pokrycia w zależności od wybranego planu. Plany Medigap mogą być szczególnie przydatne dla osób, które potrzebują stabilnych, przewidywalnych kosztów opieki zdrowotnej. Wadą tego typu rozwiązania jest jednak wysoki koszt składek, które w zależności od wieku i płci osoby ubezpieczonej mogą sięgać nawet kilkuset dolarów miesięcznie. Przy tego typu rozwiązaniu należy też przystąpić do indywidualnego planu na leki, jeżeli chcemy mieć zredukowane koszty leków wydawanych na receptę.
Warto również rozważyć korzystanie z programów pomocy lokalnych klinik lub szpitali. Lokalne kliniki i szpitale mogą oferować usługi medyczne po obniżonych kosztach lub niekiedy za darmo osobom z ograniczonymi dochodami. W większości tego typu instytucji istnieje specjalnie wydzielona komórka, zwana często „Financial Aid Assistance”, która pomaga w aplikowaniu się o dostępne programy pomocowe. W niektórych przypadkach można liczyć na całkowite umorzenie bądź częściową redukcję dopłat.
Jeżeli w ostatnim czasie utraciliście Państwo prawo do Medicaid lub szukacie profesjonalnej pomocy przy wyborze planu Medicare, serdecznie zapraszam do skorzystania z moich bezpłatnych konsultacji. Pomogę Państwu dopasować odpowiedni plan do Waszych indywidualnych potrzeb. Aby umówić spotkanie lub skonsultować się ze mną telefonicznie, proszę dzwonić pod numer: 773-620-5258.
Comments (0)