Jesienny ogród
Jesienny ogród
Jesień to czas, kiedy zbieramy plony w naszym ogródku i przygotowujemy go do zimowego snu. Czy wiesz od czego zacząć? Czy wiesz jak prawidłowo chronić swoje uprawy, krzewy, kwiaty, drzewka, a nawet trawnik przed zapowiadanymi już teraz przez meterologów mocnymi mrozami? Może nasz dzisiejszy artykuł będzie dla was skromnym poradnikiem jesiennego ogrodnika.
Sadzimy
Jesień to świetna pora na sadzenie nowych roślin, zarówno krzewów, drzewek jak i roślin cebulkowych, czyli kwiatów (tulipany, żonkile, itp). Rośliny posadzone jesienią szybciej i łatwiej zaaklimatyzują się. Nie są narażone na palące słońce, które daje się im we znaki. Mają też wystarczająco dużo czasu aby się ukorzenić. Plusem jesiennych sadzonek jest też ich cena, która zazwyczaj jest dużo niższa w jesiennych miesiącach niż wczesną wiosną. A więc po jakie sadzonki się udać? Możesz kupić drzewka owocowe, ale nie kupuj brzoskwini i moreli, gdyż są mało odporne na mróz. Jeśli myślisz o odgrodzeniu się od sąsiada za pomocą żywopłotu, to śmiało możesz kupić wszelkie rośliny ozdobne do twojego nowego zielonego płotu. Jeśli zaś chcesz wiosną i latem mieć piękną rabatę z kwiatami, to już teraz posadź tulipany, krokusy, narcyzy, szafirki, hiacynty, lilie czy przebiśniegi. Ich cebulki nie boją się zimy i wiosną, nim zejdą pierwsze śniegi zaczną wypuszczać zielone łodyżki. Pamiętaj, aby kupując cebule tych kwiatów wybierać tylko twarde, jędrne i dorodne okazy. One gwarantują, że nie pogrzebiemy bezpowrotnie swoich pieniędzy w ziemi.
Gdy już zasadzimy nasze drzewka i cebulki kwiatowe, należy pamiętać o ich podlewaniu oraz o przykryciu ich, gdy pojawią się pierwsze przymrozki.
Przesadzamy
Jesień to także znakomita pora, aby przenieść nasze kwiaty i krzewy w nowe miejsce, zwłaszcza rośliny iglaste i zimozielone. Najlepiej dokonać tego do końca września. Pamiętajmy, aby wykopać nasz krzew czy drzewko z możliwie dużą bryłą korzeniową – tak aby jak najmniej uszkodzić naszą roślinkę. Nie zapomnijmy o obfitym podlewaniu, nawet gdy nie ma słoneczka.
Wykopujemy
Nie każdy człowiek jest wielbicielem zimy. Podobnie jest z roślinami. Niektóre wymagają szczególnej pielęgnacji i należy je wykopać z ogrodu i pozwolić im przezimować gdzieś w naszym domu. Do roślin tych należą między innymi dalie, mieczyki, kanny, begonie bulwiaste, frezje, galtonie, eukomisy, tygrysówki. Już po pierwszych przymrozkach liście tych roślin więdną – skręcają się. Wówczas należy obciąć liście – można użyć je na kompost, a cebulki wykopać z ziemi. Cebulki – oczyszczone i osuszone, należy przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu, lekko przysypane piaskiem lub trocinami.
Zabezpieczamy
Nie wszystkie rośliny możemy zabrać do domu. Nie wszystkie możemy wykopać przed zimą. Niektóre rosną na stałe i o nie powinniśmy zatroszczyć się zanim pojawią się pierwsze przymrozki. Z pewnością należy pamiętać o roślinach młodych i wrażliwych na niskie temperatury. Rośliny takie należy okryć. Można to zrobić przy pomocy liści, można kupić specjalną korę. Można też przykryć korzenie większą ilością ziemi – usypać kopiec. A jeśli roślina wymaga okrycia części znajdującej się nad ziemią, musimy zainwestować w specjalną słomianą matę. Nie powinno się owijać roślin folią, gdyż ona nie przepuszcza powietrza i nasza roślina może spleśnieć.
Zabieramy do domu
Nim pojawią się pierwsze przymrozki, przed końcem września powinniśmy wnieść nasze doniczkowe kwiaty do domu. Potrzebują one czasu, aby zaaklimatyzować się w mieszkaniu zanim jeszcze włączymy ogrzewanie.
Trawnik
I na zakończenie kilka uwag odnośnie zabezpieczenia trawnika. Pamietaj, że trawnik należy także jesienią odpowiednio nawozić. W tym celu stosuje się specjalne nawozy na jesień, które dostępne są w każdym sklepie ogrodniczym, jak także w HomeDepot, Menards czy Lowe’s. Nawóz powinno się rozsiać najpóźniej początkiem września. Mimo, że jesienną porą trawa nie rośnie tak szybko jak latem, należy ją regularnie kosić – aż do pierwszych przymrozków.
Powodzenia!
ms