Kartka z historii – Kabaret Tey
Kartka z historii – Kabaret Tey
18 września 1971
w Poznaniu odbył się pierwszy występ Kabaretu Tey.
Scena kabaretowa lat 70. i 80. należała do jednego kabaretu, a był nim w połowie lat 60 na Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego w Poznaniu Kabaret Tey.
Ojcami założycielami byli: Zenon Laskowik, Krzysztof Jaślar oraz Aleksander Gołębiowski. Potem dołączyli do nich Bohdan Smoleń, Rudi Schubert i Janusz Rewiński.
Sławę kabaretowi przyniosła opolska „Złota Szpilka” oraz nagroda Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w kategorii najlepszego kabaretu. Któż z nas pamiętających lata 80. nie zna klasycznych programów: „S tył sklepu”, „Na granicy” czy „Służba zdrowia”, albo skeczy „Mamuśka”, „Pani Pelagia”, „Egipskie ciemności”, „Bieda”, „Maluch”, Traktor” lub „Jak wyjść z kryzysu – SRU”. Cała Polska także „zrywała boki” słuchając piosenek „Dla kogo pani tak się dziś wystroiła?”, „Monika”, „Wielcy artyści”, „Aria z kaszlem”, „Szklarnia”.
W 1984 roku po zakończeniu stanu wojennego kabaret zmienił nazwę na Teyatr, ale jego popularność zaczęła wygasać. Zmieniły się czasy, już nie wystarczały insynuacje i nawiązania, a i mnogość innych grup spowodowała, że Tey zaczął znikać ze sceny komediowej. W 1989 roku w Teatrze Wielkim w Poznaniu po raz ostatni kabaret wystąpił w swoim sześcioosobowym składzie. Także losy jego twórców potoczyły się ciekawie: Laskowik został listonoszem i dyrektorem artystycznym Platformy artystycznej O.B.O.R.A., Jaślar zdał egzamin na reżysera, Rewiński rozpoczął karierę w filmach i kabaretach, a Smoleń występami w filmach i programach rozrywkowych.