Kakao – zdrowy i słodki przysmak
Kakao – zdrowy i słodki przysmak
Kakao jest skarbnicą przeciwutleniaczy, które zapobiegają wielu chorobom oraz substancji, które uspokajają, poprawiają humor i zwiększają popęd seksualny.
Kakao jest otrzymywane poprzez rozdrobnienie półproduktu – kuchu kakaowego. W tym celu nasiona kakaowca poddaje się fermentacji, płukaniu, a dalej prażeniu, podczas którego odpada łupina nasienna, a pozostaje samo wnętrze nasienia, które zostaje zmielone. Efektem końcowym jest miazga kakaowa, z której po usunięciu części tłuszczu otrzymuje się kuch kakaowy.
Kakao dostępne jest pod wieloma postaciami: czekolady, kakao w proszku, czy kruszonego ziarna kakaowca. Nie każda postać kakao jest równie wartościowa. Najwięcej właściwości zdrowotnych mają naturalne ziarna kakaowca, niepoddane obróbkom termicznym i bez dodatków. W jego składzie znajdują się: sód, żelazo, wapń, magnez, fosfor, cynk, potas, witaminy A, E, C, z grupy B. Naturalne kakao zawiera przeciwutleniacze chroniące organizm przed czynnikami chorobotwórczymi i zwalczające wolne rodniki.
Regularne spożywanie kakao pomaga w prewencji nowotworów, szczególnie w przypadku raka jelita grubego. Kakao zapewnia ochronę komórek w ludzkim organizmie przed działaniem mutagennym oraz wolnych rodników. Kakao hamuje proces pogarszania się pamięci u osób starszych.
Kakao spowalnia proces starzenia się. Można w nim znaleźć witaminę młodości, czyli witaminę E, katalazę, koenzym Q i inne składniki. Dostarcza także flawonoidów, które opóźniają procesy starzenia i neutralizują działanie wolnych rodników oraz skutecznie chronią przed negatywnym wpływem takich czynników z zewnętrznego otoczenia, jak na przykład zanieczyszczenie powietrza spowodowane dymem tytoniowym. Działa również silnie ujędrniająco i wyszczuplająco, oczyszcza skórę z toksyn, co jest zasługą znacznych ilości kofeiny. W związku z tym kakao znalazło zastosowanie także w kosmetyce. Jest składnikiem wielu kremów i balsamów przeznaczonych m.in. do cery starzejącej się czy do walki z cellulitem.
Kakao zapobiega chorobom układu sercowo-naczyniowego, czyli miażdżycy oraz udarowi. Jest to możliwe, ponieważ zwiększa jakość śródbłonka. Ponadto, w kakao znajdują się takie substancje jak między innymi: epikatechiny, procyjanidyny, katechiny oraz wiele innych, które łączy przede wszystkim jeden wspólny element: silne działanie kardioprotekcyjne oraz efekt hipotensyjny (tj. obniżający ciśnienie tętnicze krwi).
Dzięki zawartym w nim takim substancjom jak na przykład kofeina, teofilina czy teobromina ma właściwości przyśpieszające lipolizę komórkową, co oznacza, że organizm może otrzymywać większe ilości energii. Spożywając kakao w regularnych odstępach czasowych, będziesz miał więcej sił do działania. Składniki zawarte w kakao pobudzają produkcję endorfin, dlatego uważane jest za afrodyzjak. Tak więc poprawia nastrój i redukuje stres.
Ponieważ kakao zawiera duże ilości magnezu powinno być spożywane przez osoby cierpiące na jego niedobór. Pośrednio kakao wpływa na prawidłową pracę układu nerwowego, kostnego i sercowo-naczyniowego, a także znacząco poprawia kurczliwość mięśni. Dodatkowo dzięki zawartości magnezu umożliwia dostarczanie energii do organizmu i właściwy metabolizm glukozy.
Systematyczne spożywanie kakao sprzyja ochronie szkliwa ludzkich zębów trzonowych, ale trzeba jeść kakao bezcukrowe. Teobromina zawarta w kakao jest uznawana za pomocną w leczeniu kaszlu i astmy, a także w obniżaniu ciśnienia tętniczego. Może ona blokować działanie nerwów czuciowych, co z kolei zatrzymuje odruch kasłania.
Z ziaren kakao otrzymuje się także czekoladę. Jest to mieszanka kakao i masła kakaowego, które jest naturalnym tłuszczem otrzymywanym w procesie podgrzewania, miażdżenia i filtrowania ziaren kakao. Im więcej kakao w recepturze czekolady, tym więcej cennych składników mineralnych. Jedna kostka lub maksymalnie trzy kostki gorzkiej czekolady dostarczy zdrowotnych składników zawartych w kakao.
Gorące czekoladowe kakao
•500 ml dowolnego mleka
•30g kakao ciemnego
•laska lub 1/2 łyżeczki mielonego cynamonu
•szczypta chili
•1 łyżka miodu lub cukru
•200ml śmietanki kremówki (36%)
•12g czekolady gorzkiej (80%)
Do rondelka wlej mleko, dodaj kakao i miód. Zagotuj, cały czas mieszając. Do gotującego się kakao dodaj chili i cynamon i gotuj jeszcze przez minutę. Pozostaw na chwilę w garnku, by nie wystygło zbyt szybko. Do misy miksera wlej 200 ml śmietanki i ubij na wysokich obrotach na sztywną pianę. Przygotowane kakao rozlej do dwóch szklanek. Nałóż bitą śmietanę na wierzch kakao i posyp startą czekoladą.
CONCILIO
Comments (0)