Karol Nawrocki spotkał się z szefem NATO
Karol Nawrocki spotkał się z szefem NATO
Karol Nawrocki, prezydent elekt RP, rozpoczął swoją aktywność dyplomatyczną od wizyty w Brukseli, gdzie spotkał się z nowym sekretarzem generalnym NATO Markiem Rutte. To jego pierwsze oficjalne rozmowy zagraniczne w roli przyszłej głowy państwa.
„Odpowiadając na zaproszenie, spotkałem się dziś w Brukseli z Sekretarzem Generalnym Sojuszu Północnoatlantyckiego Markiem Rutte. Rozmawialiśmy o współpracy w ramach NATO” – poinformował Nawrocki we wtorkowy wieczór na portalu X. W swoim wpisie podkreślił, że „gwarancja bezpieczeństwa oraz wzajemne zrozumienie potrzeb stanowią fundament silnych i odpowiedzialnych relacji międzynarodowych”. Podziękował także szefowi NATO za – jak to ujął – „bardzo dobrą rozmowę o poważnych sprawach w życzliwej atmosferze”.
Odpowiadając na zaproszenie, spotkałem się dziś w Brukseli z Sekretarzem Generalnym Sojuszu Północnoatlantyckiego Markiem Rutte. Rozmawialiśmy o współpracy w ramach NATO. Gwarancja bezpieczeństwa oraz wzajemne zrozumienie potrzeb stanowią fundament silnych i odpowiedzialnych… pic.twitter.com/JXXQOuEhdL
— Karol Nawrocki (@NawrockiKn) July 1, 2025
O dyplomatycznym debiucie Nawrockiego mówił również poseł PiS Marcin Przydacz, który w przyszłej kancelarii prezydenta ma odpowiadać za sprawy zagraniczne. Jak zaznaczył, to spotkanie w Brukseli było symbolicznym początkiem międzynarodowej aktywności prezydenta elekta.
Nowe zobowiązania NATO. 5 proc. PKB na bezpieczeństwo do 2035 roku
W tle wizyty Nawrockiego znajduje się zeszłotygodniowy szczyt NATO w Hadze, podczas którego przywódcy państw członkowskich przyjęli nowy, ambitny cel wydatkowy na obronność. Zgodnie z deklaracją, do 2035 roku kraje NATO będą przeznaczać aż 5 proc. PKB rocznie na potrzeby bezpieczeństwa i obrony.
Nowy model zakłada, że 3,5 proc. ma trafić na podstawową obronę – taką jak utrzymanie sił zbrojnych czy zakup uzbrojenia – a pozostałe 1,5 proc. na działania wspierające, takie jak cyberbezpieczeństwo, ochrona infrastruktury energetycznej, modernizacja mostów i dróg do transportu wojskowego. To radykalne zwiększenie zobowiązań w stosunku do dotychczasowego celu wynoszącego 2 proc. PKB.
Liderzy NATO potwierdzili także swoje przywiązanie do art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego, który gwarantuje, że atak na jedno państwo członkowskie traktowany będzie jako atak na cały Sojusz. Wzmacnianie tej zasady, także finansowo, to wyraźny sygnał jedności i gotowości do odpowiedzi na zagrożenia – zarówno klasyczne, jak i hybrydowe.
Na podst. DRz
Comments (0)