Kartka z historii – Blikle
Kartka z historii – Blikle
11 września 1869
Założono warszawskie przedsiębiorstwo cukiernicze Blikle.
Antoni Kazimierz Blikle, późniejszy warszawski przemysłowiec i założyciel cukierni i kawiarni był synem przybyłego do Polski ze szwajcarskiego kantonu (okolice Alp) Fryderyka Blikle, rzeźbiarza i złotnika ram.
Matką była Teressa Täufel, która 14 letniego syna posłała na praktykę cukiernicza do Kaspra Semadeniego, Szwajcara mieszkającego w Łomży.
W 1869 roku A.K. Blikle otworzył w Warszawie, na Nowym Świecie pierwszą cukiernię, był również założycielem warszawskiego cechu cukierniczego i pierwszym jego starszym.
Rodzinny biznes przejmowali kolejni synowie i dzięki temu najbardziej znana i popularna cukiernia istnieje do dziś. Ale cukiernia nie była tylko kawiarnią, gdzie udawali się na pyszny deser Warszawiacy i wizytujący, stała się także nieformalną giełdą aktorów (podpisywali tam kontrakty z reżyserami na kolejne występy), a to za sprawą kolejnych Bliklów, którzy „flirtowali” ze sztuką.
Antoni Wiesław, uwielbiał teatr i muzykę, był także rzeźbiarzem, malował i komponował. Jerzy pisał wiersze po polsku i francusku.
Już przed wojną sztandarowym produktem cukierni były pączki. W czasie II wojny światowej cukiernia wysyłała paczki dla więźniów Pawiaka.
Dziś, po wielu zawieruchach, Blikle to ponad 20 kawiarni, cukierni i delikatesów oraz marka rozpoznawalna nie tylko w stolicy.