Kartka z historii – Mazowsze
Kartka z historii – Mazowsze
6 listopada 1950
W Teatrze Polskim w Warszawie
odbył się pierwszy występ Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”.
Państwowy Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego to jeden z największych i najbardziej znanych zespołów artystycznych krzewiących polski taniec i muzykę ludową.
Założycielami Mazowsza było małżeństwo Sygietyńskich.
Tadeusz, profesor był znanym kompozytorem i miłośnikiem folkloru, zaś jego żona Mira Zimińska była jedną z najbardziej znanych przedwojennych warszawskich aktorek, a zespół, który założyli był spełnieniem ich marzeń i obietnicy jaką złożyli w bombardowanej Warszawie, jeśli przeżyją wojnę założą zespół ludowy. Wraz z małżeństwem Wiśniewskich poszukiwali w wiejskich chatach strojów i tradycji ludowych, a w 1948 roku ogłosili nabór do zespołu, którego siedzibą był pałac w Karolinie.
I tak narodziła się legenda zespołu Mazowsze, który rozsławił polską kulturę i tradycję nie tylko w kraju, ale też za granicą, gdyż mogli wyjeżdżać za żelazną kurtynę i dotarli nawet do Ameryki (w 1960 roku).
Po śmierci Tadeusza w 1955 roku Mira przejęła funkcje dyrektora zespołu i „to ona uczyniła Mazowsze tym czym jest dziś”. Mazowsze dziś to ogromna firma i kuźnia talentów.
Pierwsze kroki stawiali w nim Irena Santor, Danuta Kowalska. Zespół wystąpił też w jednej z głównych ról w komedii „Żona dla Australijczyka” oraz tańczył w scenie Poloneza w „Panu Tadeuszu” Andrzeja Wajdy.
Nadal także ponad 100 artystów zwiedza świat propagując polski folklor i wioząc ze sobą 8 ton bagażu, 1500 kostiumów. Przejechali już ponad 2,3 mln kilometrów, widziało ich ponad 18 mln widzów, dali ponad 6,5 koncertów w 170 miejscach w Polsce i podczas 215 zagranicznych tournée.