Kary w ubezpieczeniu Medicare
Kary w ubezpieczeniu Medicare
Przestrzeganie terminów zapisów do poszczególnych części Medicare jest ważne ze względu na kary, które mogą nas spotkać z tytułu tzw. spóźnionych rejestracji (ang. LEP – Late Enrollment Penalty). Jest to temat szczególnie ważny dla tych osób, które kończą 65 rok życia, kwalifikują się do przystąpienia do ubezpieczenia Medicare, lecz nie są ubezpieczone w swoich zakładach pracy.
Kara za spóźnioną rejestrację w części B
Część B pokrywa koszty związane z usługami lekarskimi oraz usługami otrzymanymi w lecznictwie poza szpitalnym (ang. outpatient). Jeżeli nie posiadamy ubezpieczenia medycznego od pracodawcy, a kończymy 65 rok życia i nie pobieramy jeszcze amerykańskiej emerytury musimy pamiętać o wystąpieniu do biura Social Security o przydzielenie nam części B Medicare. Okres, w którym możemy to zrobić obejmuje 7 miesięcy i rozpoczyna się 3 miesiące przed miesiącem naszych urodzin i kończy trzy miesiące po nim. Okres ten zwany jest IEP – Initial Enrollment Period, czyli Wstępny Okres Zapisowy. Fakt nieposiadania części B skutkować będzie karą w wysokości 10% obowiązującej składki za każdy 12 miesięczny okres jej braku. Przykładowo, standardowa miesięczna składka za część B dla osób przechodzących na Medicare w roku 2021 wynosi $148.50, ale jeżeli ktoś zwlekał z jej uaktywnieniem przez ostatnie 3 lata musi się liczyć z karą w wysokości 30% tej składki, czyli z nieco ponad $44. Co więcej, w większości przypadków kara będzie nam doliczana co miesiąc przez cały okres posiadania części B, czyli najczęściej do końca życia. Powinniśmy też pamiętać, że osoby, które zaniedbały przystąpienie do części B w okresie Występnego Okresu Zapisowego mogą tego dokonać tylko w terminie od 1 stycznia do 31 marca każdego roku, a jej aktywizacja następuje dopiero 1 lipca tego samego roku.
Kara za spóźnioną rejestrację w części D
Część D to plany refundujące koszty leków na receptę. Kara za spóźnioną rejestrację w tej części wynosi 1% średniej krajowej składki ($33.06 w roku 2021) za każdy miesiąc opóźnienia w rejestracji w planie D. Karę płaci się przez cały okres posiadania planu na leki. Kara naliczana jest tym osobom, które nie przystąpiły do planu na leki w przeciągu 63 dni od ustania Wstępnego Okresu Zapisu lub po utracie ubezpieczenia z zakładu pracy. Rejestrację w części D bez ponoszenia kary mogą jedynie uzyskać osoby, które kwalifikują się do korzystania z programu Dodatkowej pomocy (ang. Extra Help). Jest to federalny program subsydiowania wydatków (składki i koszty leków) związanych z planem na leki. Głównym kryterium kwalifikującym są odpowiednio niskie dochody i oszczędności osób korzystających z Medicare.
Comments (0)