Kiszenie ogórków
Kiszenie ogórków
Sezon ogórkowy w pełni. Kiszone ogórki to tradycyjny specjał kuchni polskiej. Są pyszne, zdrowe i zwierają wiele cennych składników.
Chrupkie i jędrne kiszone ogórki najlepiej smakują zimową porą. Czas na kilka sprawdzonych porad, które sprawią, że twoje ogórki zachowają twardość po zakiszeniu. Podstawą są oczywiście dobre, świeże ogórki. Do kiszenia ogórków niezbędne są także: czosnek, koper, korzeń chrzanu, sól kamienna – koniecznie niejodowana i tajemniczy składnik, który pomoże zachować twardość warzyw! W tym celu sięgnij po liście czerwonej i czarnej porzeczki, dębu, winogron, wiśni i malin. Dodatek liści podnosi także ich walory smakowe.
Kilka praktycznych porad dotyczących kiszenia:
▸ Wybieraj niewielkie i proste egzemplarze w podobnym rozmiarze. Ich skórka powinna być “kolczasta” i stosunkowo jasna – ciemna barwa wskazuje na to, że ogórki zostały przenawożone.
▸ Nie zwlekaj z kiszeniem, gdy zrobisz już zakupy. Głównym składnikiem ogórków jest woda, a im dłużej leżą na kuchennym blacie, tym więcej jej tracą, a miąższ przestaje być elastyczny.
▸ Ogórki dokładnie wyczyść. Następnie zafunduj im kąpiel z lodowatej wodzie. Powinna potrwać przynajmniej godzinę. Ten prosty zabieg to sprawdzony patent na jędrne i chrupiące ogórki kiszone.
▸ Ogórki w słoiku układaj ciasno.
▸ Szczelnie zakręcone słoiki zaleca się umieścić w zacienionym i chłodnym miejscu i pamiętaj, że zbyt wysokie temperatury nie służą fermentacji.
Istnieje wiele przepisów na kiszenie ogórków, ale zapamiętaj jedną rzecz – im mniej skomplikowana receptura, tym lepszy efekt.
Kiszone ogórki
Składniki: 2 kg niedużych ogórków gruntowych, kilka gałązek kopru, 2 główki polskiego czosnku, 2 korzenie chrzanu, kilka liści porzeczki, dębu lub winogron, 2 litry gorącej wody, 2 łyżki soli kuchennej niejodowanej
Wykonanie: Ogórki umieść w misce z wodą, dokładnie umyj oraz oczyść z resztek kwiatów. Czyste ogórki mocz ok. godzinę z zimnej wodzie. Tak przygotowane ogórki układaj ciasno w dużych słoikach. Do każdego słoika włóż po 3-4 ząbki czosnku, kawałki chrzanu, gałązki kopru razem z kwiatami i liście porzeczek, winogron, wiśni lub dębu. Ogórki w słoikach zalej gorącą, osoloną wodą – 1 łyżka soli na litr wody. Ogórki muszą być tak ułożone, żeby woda je całkowicie zakrywała. Zakręcone, gorące słoiki ustaw denkiem do góry. Gdy wystygną wstaw je do zacienionego i chłodnego miejsca.
Comments (0)