Kłamstwa na temat ludzkiego ciała
Kłamstwa na temat ludzkiego ciała
Jest tyle truizmów dotyczących sposobów zachowania zdrowia, że czasami nie stosujemy należytej staranności przy ustalaniu, czy udzielona nam rada jest prawdziwa. Poza tym jest wiele mitów przekazywanych z pokolenia na pokolenie, które niekoniecznie są prawdziwe.
Oto kilka z takich informacji, które są kompletnym fałszem.
Wykorzystujemy tylko 10% mózgu
Mózg ludzki, który waży około 1,4 kg (3 funty) zawiera około 100 miliardów neuronów. Przesyłają one informacje do siebie przez szczeliny zwane synapsami, z których mózg ma prawie jeden biliard. Tak więc mówienie, że wykorzystujemy tylko 10% „przepustowości mózgu” jest szalenie niewiarygodne, dlatego jest ono nieprawdziwe. Nie jest pewne kiedy się pojawiło to twierdzenie, ale prawdopodobnie w epoce wiktoriańskiej. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych XIX wieku psychologowie z Harvardu, William James i Boris Sidis, wykorzystali osobę o ilorazie inteligencji sięgającej prawie 300 jako dowód, że wszyscy ludzie muszą mieć zdolność do bycia tak inteligentnymi. Musimy tylko bardziej się postarać. Z kolei badania z początku XX wieku wykazały, że nawet z uszkodzonym mózgiem jesteśmy w stanie funkcjonować.
Mamy 5 zmysłów
Przekonanie, że mamy pięć zmysłów, pochodzi z czasów greckiego filozofa Arystotelesa, który jako pierwszy dostrzegł pięć zmysłów ludzkiego ciała. Uczyliśmy się o nich w szkole podstawowej i są to: wzrok, słuch, węch, dotyk, smak, jednak nie jest to prawda. Zmysł to rodzaj czujnika, który może odbierać dany bodziec. Każdy zmysł aktywowany jest przez jakieś wyjątkowe zjawisko. W rzeczywistości już sam zmysł dotyku jest bardziej złożony niż jakby wskazywała definicja pojedyncze odczucie. W zależności od różnych teorii ludzie mają aż 33 zmysły. Należą do nich pewne zmysły, takie jak ciśnienie krwi i równowaga, o których wiemy, że je mamy, ale nie traktujemy ich jako zmysłów.
Zwijanie języka w tulejkę jest cechą odziedziczoną po przodkach
W tym przypadku wiemy skąd się to wzięło. W 1940 roku amerykański genetyk Alfred Sturtevant opublikował badanie, w którym stwierdzono, że zdolność językowa jest dziedziczną cechą opartą na dominującym genie. Niestety ale rezultaty badań naukowca zostały obalone zwłaszcza, gdy zauważono na przykładzie identycznych bliźniąt, że tylko jedno z nich umiało zwijać język w tulejkę.
Głośne „łamanie kłykciów” jest przyczyną artretyzmu
Zapalenie stawów to dość powszechne schorzenie charakteryzujące się bólami, obrzękiem i stanem zapalnym. Może być łagodne lub wyniszczające i może prowadzić do zmian artretycznych. Trzaskający dźwięk to pęcherzyki pękające w płynie maziowym (substancjami, które smarują twoje stawy). Choć brzmi to niezbyt dobrze, analiza przeprowadzona przez lekarzy z Harvard Medical School nie znalazła dowodów na to, że „łamanie kostek” ma związek przyczynowy z artretyzmem.
Ciepło z organizmu „ucieka” przez głowę
Hipotezę tą wysnuto na podstawie badań w latach 50. XX wieku, w których badani byli wystawieni na działanie niskich temperatur i rzeczywiście ich głowy uległy wyziębieniu. Ale problem z wynikami polegał na tym, że tylko głowy były odkryte, a reszta ciała była otulona ubraniem, więc nie marzła. Najnowsze badana pokazują, że „przez głowę” traci się tylko 7% ciepła.
Golenie brody powoduje, że odrasta ona ciemniejsza
Mit mówi, że golone włosy odrastają szybciej, są ciemniejsze i mocniejsze. Nie jest to prawdą, po prostu włosy wydają się grubsze, ponieważ są ścięte i dlatego wydają się też jakby sztywniejsze i ciemniejsze. To co rzeczywiście ma wypływ na szybkość wzrostu włosów to zmiany hormonalne.
IB