Kleszcze – jak się ochronić
Kleszcze – jak się ochronić
Coraz więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu, spacerujemy, jeździmy rowerem lub na rolkach po ścieżkach biegnących w lasach i parkach, łowimy ryby w oczkach wodnych. Aktywne spędzanie czasu jest jak najbardziej wskazane, zwłaszcza, że przez długi czas byliśmy zmuszeni do przebywania w domach. Pamiętaj jednak o kleszczach, które czyhają na ciebie.
Dziś kilka praktycznych porad, jak chronić się przed kleszczami, które ciągle polują na żywiciela. Najczęściej kleszcze możemy przynieść z lasu lub łąki. Pojawiają się na obrzeżach, na drzewach i poboczach wąskich ścieżek, tak aby łatwo zaatakować swoją ofiarę.
Wybierając się do lasu lub na łąkę przestrzegaj następujących zasad:
▸ Pamiętaj o odpowiednim okryciu ciała, czyli długich spodniach, bluzce z rękawem, czapce czy kapeluszu na głowie. Najlepiej, aby ubranie było jasne. Nie dlatego, że kleszcze nie lubią jasnych kolorów, ale żeby łatwiej je zauważyć.
▸ Kleszcze najbardziej aktywne są rano i w godzinach okołopołudniowych, dlatego jeżeli możesz, wybierz się na wyprawę do lasu w godzinach popołudniowych lub wieczornych.
▸ Zawsze staraj się chodzić lub jeździć środkiem ścieżki – drogi, oczywiście z zachowaniem wszelkiej ostrożności i zasad odległości wobec innych uczestników.
▸ Stosuj środki odstraszające kleszcze – należą do nich wszelkie środki zawierające dietylotoluamid (DEET), które rozpyla się na ubranie i odsłoniętą skórę z wyjątkiem twarzy. Środki te blokują receptory insektów i pajęczaków zniechęcając je do lądowania na powierzchni skóry.
▸ Mimo tych środków ostrożności po powrocie do domu sprawdź uważnie całe ciało.
▸ Sprawdzonym sposobem na kleszcze są zioła: suszona lawenda, szałwia, mięta pieprzowa, rozmaryn, tymianek, melisa lekarska i suszony eukaliptus.
Jeśli znajdziesz kleszcza, który już zdążył się wkłuć:
▸ uchwyć go np. pęsetą tuż przy skórze i ruchem lekko obrotowym energicznie pociągnij do góry.
▸ ranę należy zdezynfekować i obserwować. Jeśli w ciągu 2–3 tygodni wystąpią objawy przypominające grypę (gorączka do 38°C, bóle mięśni i stawów, bóle głowy, ból żołądka), mogą one świadczyć o zakażeniu kleszczowym zapaleniem mózgu. Natychmiast skontaktuj się z lekarzem. W ciągu 1–5 tygodni może także pojawić się rumień. Gdy zobaczysz zaczerwienienie, zgłoś się do lekarza. Być może będziesz wymagał kuracji antybiotykowej, by opanować boreliozę w jej wczesnym stadium.
MK