Kobieta stanie na czele amerykańskiego wywiadu
Kobieta stanie na czele amerykańskiego wywiadu
Donald Trump montuje nową ekipę rządową. Właśnie ogłosił, że Tulsi Gabbard będzie szefową wywiadu USA. Kim jest i dlaczego odeszła z Partii Demokratycznej?
Gabbard to weteranka amerykańskiej armii, która brała udział w misjach w Iraku i Kuwejcie, była członkinią Izby Reprezentantów, a także kandydatką w prawyborach prezydenckich Partii Demokratycznej w 2020 roku. Znana z niezależności i odwagi w głoszeniu swoich poglądów, często podążała pod prąd głównego nurtu.
Tulsi Gabbard urodziła się 12 kwietnia 1981 roku w Leloaloa na Amerykańskim Samoa, a dorastała na Hawajach w rodzinie zaangażowanej politycznie. Już jako nastolatka była współzałożycielką organizacji Healthy Hawai’i Coalition, zajmującej się ochroną środowiska. Po ukończeniu studiów z zakresu administracji i biznesu, w wieku 21 lat została najmłodszą kobietą wybraną do legislatury stanowej w USA. W Izbie Reprezentantów Hawajów (2002–2004) skupiała się na ochronie środowiska i sprawach młodzieży.
W 2004 roku wstąpiła do Gwardii Narodowej Armii Stanów Zjednoczonych, uczestnicząc w misjach w Iraku i Kuwejcie. W Iraku służyła w jednostce medycznej, a w Kuwejcie pełniła funkcję dowódcy wsparcia logistycznego. Awansowała do stopnia majora i do dziś pozostaje aktywna w rezerwach.
W roku 2012 Gabbard została wybrana do Izby Reprezentantów jako przedstawicielka Hawajów. Była pierwszą osobą hinduskiego pochodzenia i wyznającą wiarę w Wisznu, która zasiadała w Kongresie USA. W latach 2013–2016 pełniła funkcję wiceprzewodniczącej Krajowego Komitetu Partii Demokratycznej. Znana była jednak z niezależności – sprzeciwiała się interwencjom militarnym na Bliskim Wschodzie, krytykowała nadmierne zaangażowanie USA w konflikty zbrojne i promowała większe wsparcie dla weteranów oraz ochronę środowiska.
W 2019 roku ogłosiła swój start w wyborach prezydenckich w 2020 roku. Kampania Gabbard koncentrowała się na krytyce amerykańskiej polityki zagranicznej, ograniczeniu interwencji militarnych i ochronie swobód obywatelskich. Choć nie zdobyła szerokiego poparcia, jej poglądy wywołały ożywioną debatę.
W październiku 2022 roku Tulsi Gabbard ogłosiła odejście z Partii Demokratycznej. Twierdziła, że ugrupowanie zostało zdominowane przez „elitarną grupę podżegaczy wojennych” i skupia się na interesach korporacji, zamiast dbać o potrzeby obywateli. W swoim oświadczeniu krytykowała też promowanie „ideologii woke”, rasizm wobec białych, demonizowanie policji oraz wspieranie przestępców kosztem praworządnych obywateli.
Po rozstaniu z Demokratami Gabbard zaczęła otwarcie popierać Donalda Trumpa i Republikanów, których określiła jako partię zdrowego rozsądku, wolności i pokoju. W swoim apelu zachęcała innych Demokratów do opuszczenia ugrupowania, które jej zdaniem prowadzi USA na skraj wojny atomowej.
Donald Trump zapowiedział, że Tulsi Gabbard zostanie nominowana na stanowisko dyrektora wywiadu USA. Podkreślił, że jej niezłomność, doświadczenie i oddanie wartościom konstytucyjnym uczynią ją idealną kandydatką na to stanowisko. „Tulsi wniesie ducha niezłomności, który charakteryzował jej dotychczasową karierę, i sprawi, że wszyscy będziemy z niej dumni” – napisał były prezydent.
Na podst. PAP
Comments (0)