Koncert o Miłosierdziu
Koncert o Miłosierdziu
W minioną niedzielę w kościele Św Ferdynanda odbył się niezwykły koncert będący połączeniem klasycznej muzyki kościelnej i współczesnych utworów muzyki popularnej, której tematem była wiara, miłość do Boga i radość z bycia chrześcijaninem. Uroczysty koncert upamiętniał 1050 rocznicy Chrztu Polski oraz Zakończenie Jubileuszowego Roku Miłosierdzia jakie obchodzono właśnie u Ferdynanda.
Na początek złóżmy ogromne podziękowania proboszczowi księdzu Zdzisławowi Torbie oraz dyrygentowi, Arkowi Góreckiemu za to wspaniałe i wyjątkowe spotkanie z muzyką nie tylko różnych epok ale i różnych gatunków.
A teraz przejdźmy do szczegółów. W owianej dymem kadzideł i oświetlonej delikatnym światłem nawie głównej kościoła mogliśmy najpierw usłyszeć gości z Polski, z Krakowa, chór Octava Ensamble w składzie: Agnieszka Drabent (sopran), Agnieszka Magiera (sopran), Małgorzata Langer-Król (mezzosopran) i Zuzanna Kowalówka (alt) oraz Zygmunt Magiera (tenor), Mateusz Prendota (tenor), Bartłomiej Pollak (baryton) i Marin Wróbel (bas, baryton).
Oktet ten specjalizuje się w XVI i XVII wiecznym repertuarze, czyli muzyce liturgicznej i religijnej, ale sięga także po utwory współczesne, głównie pieśni patriotyczne. I ten repertuar właśnie zaprezentowali zgromadzonym słuchaczom. Usłyszeliśmy między innymi chorały gregoriańskie, tradycyjne śpiewy liturgiczne (A doro te devote, Dies irae, Salve Regina) wykonywane a capella, bez akompaniamentu i oczywiście śpiewane po łacinie, czyli w języku, w jakim przed laty prowadzone były msze. Jeżeli chodzi o pieśni patriotyczne Octava Ensamble zaprezentowali: Białe róże, O mój rozmarynie, czy Pierwszą Brygadę. Pieśni te na pewno kojarzy większość z nas, gdyż są nieodłącznym elementem wszelkiego rodzaju uroczystości patriotycznych.
W kolejnej części koncertu mogliśmy natomiast usłyszeć premierowe wykonanie “Mszy o Miłosierdziu”. Monumentalnej kompozycji Pawła Bębenka, który swoją obecnością zaszczycił niedzielny koncert. Paweł Bębenek to kompozytor, śpiewak, dyrygent związany ze środowiskiem muzycznym przy krakowskim klasztorze Ojców Dominikanów, i co jeszcze mogę dodać bardzo skromny człowiek, który wraz z innymi muzykami i chórzystami z Chóru Collegium Cantorum, Chóru “Śpiewajmy Panu”, Chicagowskich Słowików wykonał kilka zaprezentowanych utworów, akompaniując im z boku. Można było odnieść wrażenie, że nie chce skupiać uwagi na sobie lecz, oddaje pierwszeństwo kompozycjom i to je należało oceniać. Potwierdzą to zapewne inni słuchacze, że fragmenty Mszy (min. Przyjdź Duchu Św., Aniele Boże) jakie usłyszeliśmy nie tylko wyrażały piękno muzyki, ale za pomocą muzyki oddawały piękno wiary w Boga.
Uwieńczeniem koncertu kończącego Jubileuszowy Rok Miłosierdzia był występ warszawskiej formacji Marcin Styczeń Band zatytułowany “Miłość mi wszystko wyjaśniła”. Marcin Styczeń to człowiek, który wykonuje tzw. piosenkę poetycką. Śmiało można powiedzieć, że porwał publiczność do radosnej celebracji wiary oraz poezji Ojca Świętego Jana Pawła II, gdyż to właśnie jego utwory w większości wykorzystał jako testy do swoich piosenek. Marcin Styczeń ma także ogromny czar osobisty i dar zjednywania sobie sympatii publiczności, więc nikt nie opierał się, kiedy zachęcał do wspólnego śpiewania i dołączenia do celebracji. Poezja Jana Pawła II uchodzi za poezję trudną w odbiorze, jednak w jego aranżacji i wykonaniu brzmiała tak wspaniale i tak trafiała do serc wiernych, że nie chcieli wypuścić go ze sceny-ołtarza i gromkimi brawami domagali się kolejnych bisów.
Jeszcze raz więc powtórzę, to był wspaniały wieczór i obyśmy okazji do wysłuchania takich wyjątkowych koncertów jeszcze więcej
IB