,Królowa Śniegu” to podróż w głąb mroźnej krainy zła, w której dobro zwycięży!
,Królowa Śniegu” to podróż w głąb mroźnej krainy zła, w której dobro zwycięży!
Już w niedzielę, 12 czerwca chicagowska Scena Polonia zaprosi nas na kolejną premierę. O musicalu ,,Królowa Śniegu” rozmawiam z odtwórczynią jednej z głównych ról, Julittą Mroczkowską, oraz reżyser spektaklu Kingą Modjeską.
Skąd pomysł, i jak dobierasz repertuar w teatrze?
Kinga Modjeska: Po amerykańskiej wersji „Alicji w Krainie Czarów” w styczniu, a także kukiełkowym spektaklu „O Rybaku i złotej rybce” przyszedł czas na jedną z najbardziej znanych baśni H.Ch. Andersena. Historię o przyjaźni, tolerancji, a także samotności i ogromnej potrzebie akceptacji oraz miłości. Mottem naszej szkoły i teatru jest slogan „Teatr uczy, bawi, wychowuje!” Dlatego wybierając repertuar na kolejny sezon stawiam na najważniejsze i najpiękniejsze pozycje literatury polskiej i światowej. To na nich powinny wyrastać nasze dzieci i młodzież.
Zdradzisz nam, czym zaskoczy widownię tym razem Scena Polonia?
Julitta Mroczkowska: Nie mogę zdradzać tajemnic związanych ze spektaklem, ale wszyscy wiemy, że każda bajka przygotowywana przez Kingę jest przedstawieniem, które dostarcza mnóstwo atrakcji dla młodych widzów, zarówno na scenie, jak i w kuluarach teatru.
Kinga Modjeska: Zdradzę tylko, iż w tym przedstawieniu niezwykle istotną rolę odgrywają multimedia. Po raz pierwszy nie są jedynie elementem dekoracyjnym. Łączę je z żywym planem. Aktorzy zamiast kolegi na scenie, „gadają z ekranem”. To ogromne wyzwanie dla nich, a dla widza na pewno ciekawy zabieg.
Do kogo adresowany jest spektakl?
Julitta Mroczkowska: „Królowa Śniegu” to jedna z najpiękniejszych baśni Hansa Christiana Andersena. A jego baśnie słyną z tego, że zawierają dużo mądrości i cudownych obserwacji różnych charakterów. Są to tzw. bajki z morałem, gdzie dobro zwycięża, choć walka o nie wcale nie jest łatwa. Dlatego te bajki wzruszają zarówno dzieci, jak i starszych, którzy dopatrują się podtekstów bardzo współczesnych i bliskich nam wszystkim.
Kinga Modjeska: Musical „Królowa Śniegu” to zaproszenie do zachwycającej zabawy w teatr dla wielopokoleniowej publiczności. Przedstawienie pełne przygód, fantazji, magii i humoru. Oprócz spektaklu zaproponujemy wiele dodatkowych atrakcji dla dzieci – malowanie buziek, kręcenie balonów, loterię z nagrodami, czyli Letni Mini Festiwal.
Zawsze podkreślasz, że teatr na emigracji to „ciężki kawałek chleba”. Jakbyś porównała pracę w Polsce z występami w Chicago?
Kinga Modjeska: Na emigracji aktor, który chce uprawiać ten zawód, musi być bardzo mocno zdeterminowany, a także otwarty. Prowadząc teatr, muszę się uczyć na bieżąco bardzo wielu dodatkowych rzeczy, od marketingu, po wyczarowanie tanim kosztem efektownych dekoracji.
Julitta Mroczkowska: Praca aktora polonijnego w Chicago a praca w Polsce różni się w wielu aspektach. W Polsce jest to stale wykonywany zawód, tu zaś jest traktowany bardziej jako hobby, niż stałe zatrudnienie. Poza tym nie dysponujemy takimi warunkami, jakie posiadają teatry w ojczyźnie. Żeby stworzyć spektakl trzeba nie lada pracy i inwencji ze strony tej nielicznej grupy zawodowych aktorów, którzy tu działają.
Jesteście doświadczonymi aktorkami i spotykacie się w pracy często z ludźmi, którzy tego zawodu się dopiero uczą. Czy chętnie dzielicie się uwagami i swoim doświadczeniem z takimi osobami?
Julitta Mroczkowska: Bardzo lubię pracować z młodymi adeptami sztuki, przygotowywanymi przez Kingę na zajęciach, które z nimi prowadzi. Są to ludzie obdarzeni pasją i entuzjazmem, którzy wiele z siebie dają, poświęcając wolny czas na pracę twórczą. Są otwarci na uwagi i chętnie korzystają z pomocy, aby doskonalić swój warsztat. W tej grupie jest dużo talentów.
Kinga Modjeska: Zapleczem teatralnym dla Sceny Polonia jest szkoła, którą prowadzę. Studio Teatralne Modjeska przygotowuje do pracy w teatrze dzieci, młodzież i dorosłych. Studenci mają możliwość rozwoju pod okiem zawodowców. To zajęcia dla wszystkich. Przebojowych, ale i nieśmiałych. To zajęcia dla tych, którzy mają odwagę i chcą realizować swoje marzenia. Rodzice przyprowadzają swoje pociechy, gdyż zdają sobie sprawę, iż teatr i wszystkie umiejętności w nim nabyte, doskonale sprawdzą się w życiu. Dajemy naszym studentom „narzędzia”, którymi będą mogli się posługiwać w przyszłości. Uczymy poprawnego, ale i pięknego wysławiania się w języku polskim, spontaniczności, odwagi, umiejętności odnalezienia się w grupie, kreatywnego myślenia, autoprezentacji. Kształtujemy charaktery, jak również dajemy ogrom cudownych wspomnień na lata.
Czy każdy może zostać aktorem?
Julitta Mroczkowska: Aktorem może być każdy, kto bardzo tego pragnie. Ten zawód wymaga wiele pracy nad sobą, wiele poświęceń i nie zawsze bywa doceniony. Poza tym poprzez odpowiednie szkolenie można zostać aktorem, ale żeby stać się dobrym, wszechstronnym aktorem potrzeba jeszcze tej iskry Bożej, tego coś, co sprawia, że wybijasz się z szeregu. No i oczywiście łut szczęścia aby znaleźć się w odpowiednim miejscu, w odpowiednim czasie.
Kinga Modjeska: Aktorem może zostać każdy, aczkolwiek odradzam. To bardzo niewdzięczny zawód. Tylko dla szaleńców. Dlatego na pierwszych zajęciach zawsze pytam moich polskich lub amerykańsich studentów, o ich plan A. Gdyż aktorstwo może być jedynie planem B. Zabawą i pasją. Profesor Englert zawsze powtarzał: „Jest tyle pięknych zawodów na A. A to lekarz, a to krawcowa…” Z pełną świadomością podkreślam, iż nie wychowuję przyszłych aktorów. Daję im narzędzia, o których wspomniałam wyżej.
Pozostaje nam zaprosić do teatru. W jaką rolę wcielasz się w tej sztuce?
Julitta Mroczkowska: W „Królowej Śniegu” mam przyjemność grać rolę babci oraz handlarki Klotyldy.
Kinga Modjeska: Na nasze bajki zapraszam zawsze w ten sam sposób. Spektakl dla dzieci od lat 3 do 103! Już w niedzielę, 12 czerwca o godz. 1 pm oraz 4 pm. Nasz musical „Królowa Śniegu” to podróż w głąb mroźnej krainy zła, w której dobro zwycięży! Do zobaczenia w teatrze!
Z Kingą Modjeską i Julittą Mroczkowską rozmawiała Magdalena Stefanowicz Zdj. w artykule i na okładce (plakat) dzięki uprzejmości Kingi Modjeskiej
Comments (0)