Kwiat lipy
Kwiat lipy
Lipa jest drzewem ściśle związanym z kulturą słowiańską. W szkole każdy z nas czytał fraszki Jana Kochanowskiego, w tym tę zatytułowaną “Na lipę”. Co więcej, jej wizerunek widnieje na wielu herbach i flagach, a Czesi i Słoweńcy uznają lipę za swoje drzewo narodowe.
Kwiaty drzewa lipowego wydzielają intensywny miodowy zapach, a samo drzewo jest często oblegane przez pszczoły. Surowcem zielarskim jest kwiatostan lipy pozyskany z dwóch gatunków lipy: lipy drobnolistnej i lipy szerokolistnej. Służą one do produkcji leczniczych naparów, syropów, można dodawać je również do kąpieli.
Właściwości lecznicze lipy wynikają z jej składu bogatego w witaminy, związki mineralne i prozdrowotne substancje. W kwiatach lipy można znaleźć między innymi fitosterole, flawonoidy, śluzy i garbniki, sole mineralne, kwasy organiczne, a także witaminy C i PP. Dzięki zawartości tak wielu cennych dla zdrowia składników lipa jest integralną rośliną wykorzystywaną w ziołolecznictwie.
Lipa ma właściwości moczopędne, działa lekko rozkurczowo, pobudzając wydzielanie soków żołądkowych i zwiększając przepływ żółci do dwunastnicy. Jednak najczęściej wykorzystywana jest jako domowe lekarstwo na przeziębienie. Skuteczność lipowego naparu wynika przede wszystkim z obecnej w nim witaminy C. To właśnie ona wspiera układ immunologiczny odpowiedzialny za walkę z drobnoustrojami. Dzięki niej z organizmu usuwane są wolne rodniki, gdyż jest antyoksydantem i to na dodatek niezwykle silnym. Lipa łagodzi uporczywy kaszel, ból gardła, chrypkę. W związku z tym napary z kwiatów lipy stosuje się jako pomocniczy, łagodny środek napotny w stanach gorączkowych w niektórych chorobach zakaźnych, jak angina, grypa, zapalenie gardła, zapalenie oskrzeli i przy przeziębieniu. Zaleca się, by pić ją bezpośrednio przed snem, by zmniejszyć uporczywość nocnego kaszlu. Herbata z lipy działa nie tylko napotnie, ale też moczopędnie, dlatego podczas leczenia przeziębienia lipą należy pamiętać o nawadnianiu organizmu innymi płynami – najlepiej herbatą owocową lub niegazowaną wodą mineralną.
Napar z lipy na przeziębienie: do szklanki wsyp 1 łyżkę stołową wysuszonych kwiatostanów lipy, zalej wrzącą wodą i odstaw na około 20 minut. Do naparu można dodać sok malinowy bądź miód, jednak wtedy napar powinien być już przestudzony, żeby zachować lecznicze właściwości miodu. Można też go pić z dodatkiem cytryny. Herbatę z lipy stosuje się trzy razy dziennie po filiżance, między posiłkami.
Napary z lipy mogą być także stosowane jako środek na uspokojenie w nadmiernej pobudliwości nerwowej i stanach napięcia nerwowego, zwłaszcza u młodzieży i osób starszych. Najlepiej łączyć lipę z innymi ziołami o podobnym działaniu, np. melisą, szałwią. Polecana jest zwłaszcza kąpiel z dodatkiem naparu lipy, która wykazuje działanie uspokajające i ułatwia zasypianie. Lipa jest remedium na dolegliwości trawienne, czyli łagodne zaburzenia metaboliczne, gdyż zmniejsza nieznacznie napięcie mięśni gładkich, pobudza w niewielkim stopniu wydzielanie soku żołądkowego, wzmaga przepływ żółci do dwunastnicy. Prozdrowotne właściwości lipy sprawiają, że jest jednym z najlepszych składników naturalnych kosmetyków. Z powodzeniem można jej używać do produkcji domowych płukanek i okładów. Znawcy medycyny naturalnej polecają również napar z kwiatów lipy do obmywań, okładów, kąpieli, płukanek oraz irygacji, do pielęgnacji cery (regeneruje skórę i czyni ją elastyczną), usuwania piegów, a także w lekkich stanach zapalnych, podrażnieniu i świądzie skóry. Szczególnie zalecana jest osobom z cerą trądzikową, gdyż łagodzi podrażnienia i stany zapalne. Z kolei na worki pod oczami świetnie pomogą okłady z naparu lipowego. Takie okłady zadziałają przy okazji odświeżająco na oczy, pomogą w uczuciu piasku pod powiekami, mogą być stosowane w stanach zapalnych spojówek i powiek.
Uspokajająca kąpiel z kwiatów lipy: zmieszaj 50 g kwiatów lipy, 30 g rozdrobnionego kłącza tataraku oraz po 20 g kwiatów lawendy i kwiatów wrzosu. Zioła zalej 2 l wrzącej wody i postaw pod przykryciem na 30 min lub tak ogrzewaj, aby nie doprowadzić do wrzenia. Przecedź i wlej napar do wanny. Zioła umieścić w woreczku płóciennym, zawiąż i zanurz w wannie wypełnionej do 1/3 wodą o temp. 37-38 st. C. Kąpiel powinna trwać 15-20 minut. Po kąpieli nie wycieraj się ręcznikiem, ale owiń prześcieradłem kąpielowym, połóż się do łóżka i ciepło okryj.
Herbata z lipy pomaga w redukcji wagi. Dzięki właściwościom moczopędnym pozbywasz się nadmiaru wody z organizmu, a kwercetyna, czyli związek z grupy flawonoli łagodzi stany zapalne i ogranicza rozwój komórek tłuszczowych.
Niestety kwiat lipy zwiększa obciążenie serca, dlatego osoby chorujące na takie dolegliwości nie powinny go stosować. Nadużywanie naparu z lipy może prowadzić do problemów z układem nerwowym i wzrokiem. Napar z lipy jest moczopędny i może obciążać nerki. W związku z tym osoby mające schorzenia nerek nie powinny go nadużywać.
Syrop z kwiatów lipy
•100-120 g kwiatów lipy (w pełnym rozkwicie, bez liści i łodyg)
•900 ml wody
•750 g cukru
•1 średnia cytryna
W garnku zagotowuj wodę, cukier oraz umytą i pokrojoną w plastry cytrynę. Gdy się zagotuje wrzuć do niej kwiaty lipy, całość mieszaj, przykryj pokrywką i odstaw na 48h w chłodne i ciemne miejsce lub do lodówki. Po upływie 48h przecedź wszystko przez gazę. Kwiaty wyciskaj. Syrop zagotowuj i gorący przelej do wyparzonych słoiczków. Słoiki zakręć. Na dno garnka daj ręcznik papierowy, ułóż na nim słoiczki i wlej wodę do połowy słoiczków. Pasteryzuj na małym ogniu 10 minut.
CONCILIO
Comments (0)