Lajkonik z lat 80-tych
Lajkonik z lat 80-tych
26 października, wystrojona na styl lat 80. rodzina Lajkonika, spotkała się na corocznej zabawie zespołu. Lajkonik z dumą nazywa się rodziną, bo od 29 lat, nie tylko tańczy i śpiewa oraz propaguje tradycje polskie na scenie, ale też wspólnie modli się w kościele Św. Trójcy, który jest jego domem oraz uczy się tam w sobotniej szkole polskiej.
Spotkanie w rytmach roztańczonych lat osiemdziesiątych przywołało wspomninia wielu gości, którzy w fantastyczny sposób odtworzyli w stoju i tańcu swe młodzieńcze lata. Ich przykład zainspirował młodzież i dzieci, wydobywając z wszystkich pokłady radości i chęci zabawy. Nie obyło się bez folklorystycznego akcentu – tańców z regionu Opoczno, w nowiutkich strojach, które były marzeniem na zabawie w lutym 2019 r., a po raz pierwszy zatańczyliśmy w nich na Gali Festiwalu w Rzeszowie w lipcu 2019 r. Rozpoczynając, tancerze zaprosili gości najpierw do tradycyjnego poloneza, który wiódł korytarzami gościnnej sali White Eagle, a w dalszej części wieczoru także do ognistej Zorby, do której ku uciesze reporterów i najmłodszych stażem rodziców, dołaczyły dzieci, nie ustępując w utrzymaniu tempa swym starszym kolegom.
Wyborna jak zawsze zabawa, miała z góry oznaczony cel: zapoczątkowała fundusz z okazji zbliżającego się 30-lecia zespołu planowanego na kwiecień 2021 roku.
Wśród gości, poza rodzinami tancerzy i przyjaciółmi zespołu, znaleźli się przedstawiciele: Trójcowa, szkoły polskiej oraz wielu przedstawicieli wspierających organizacji, w tym ZNP, którego Lajkonik jest członkiem od 1997 r. Sponsorzy, którym z serca dziękujemy, zadbali o wyborne smaki i przekąski na słodkim stole oraz ufundowali wiele fantastycznych nagród na loterię. O stylowe dekoracje zadbała rodzina Gromków, a wśród gości bawiła się wspaniale m.in: brać kontraktorska, przedstawiciele PSFUK oraz wieloletni fundator nagród głównych pan Karol Dołęga, który tym razem zaproponował aż sześć nagród.
Kiedy w 1991 r. państwo Kuś z grupą 12 dzieci rozpoczynali pracę na Trójcowie, nikt nie spodziewał się takiego rozwoju; setki tancerzy i absolwentów, przepiękna garderoba i światowy poziom zespołu, który od lat pracuje pod okiem choreografów: Haliny Misterki i Małgorzaty Łyda, pod kierownictwem muzycznym Marty Dudek. Nie stało się to jednak z dnia na dzień – ziarno dobrze zasiane i umiejętnie ukierunkowane – przynosi plony; powoli, stopniowo – potrzebuje wielu zabiegów i stałej opieki. Koncerty w salach widowiskowych, podróże na światowe festiwale, ale przede wszystkim codzienne dbanie o potrzeby zespołu; nowe układy taneczne, aranżacje i nagrania muzyczne i utrzymanie garderoby to troska i odpowiedzialność na każdy dzień.
Dziękujemy NAJSERDECZNIEJ gościom – uczestnikom zabawy i kochanym sponsorom za rozumienie potrzeb zespołu i nieustanne, stałe poparcie, które pozwala realizować zamierzone cele, a społeczności polonijnej za niezmienne współtworzenie od 29 lat dzieła, jakim jest Lajkonik.
Prosimy śledzić nas pod adresem: www.lajkonikchicago.us