Lukrecja
Lukrecja
Lukrecja oprócz intensywnego i charakterystycznego smaku wykazuje szereg leczniczych właściwości. Szczególną leczniczą moc ma korzeń lukrecji. Smak lukrecji, przypominający mieszankę anyżu i nieco nieprzyjemnego, ziołowo-chemicznego lekarstwa jest powszechnie wykorzystywany w przemyśle spożywczym.
Lukrecja obejmuje swoją nazwą ok. 36 różnych gatunków i nazywana była “słodkim drzewem” lub “korzeniem słodzeniowym” ze względu na szczególnie słodki smak. Naturalnie występuje na terenach Europy i Azji, a kilka można spotkać również w Australii oraz obu Amerykach. Pierwsze wzmianki o wykorzystywaniu tej rośliny do celów medycznych pochodzą ze starożytnych Chin. Lukrecja była wtedy używana jako składnik preparatów ziołowych. W Indiach naparem z korzenia lukrecji polewa się pomniki Buddy w dzień święta jego urodzin. Dzięki starożytnym Grekom i Rzymianom lukrecja trafiła do Europy, gdzie jej uprawę zapoczątkowali w XV wieku benedyktyni. Po raz pierwszy jej cenne właściwości zdrowotne i lecznicze opisał w XVII wieku Krzysztof Kluk.
Lukrecja wywiera pozytywny wpływ na działanie układu oddechowego, zmniejsza lepkość śluzu, który zalega w drogach oddechowych. Ekstrakt z lukrecji działa rozkurczowo i wykrztuśnie. Może być stosowana przy przeziębieniach, schorzeniach górnych dróg oddechowych, zwłaszcza przy suchym kaszlu, astmie oraz przewlekłej chrypce, gdyż działa przeciwwirusowo, bakteriostatycznie i immunosupresyjne. Lukrecja wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Łagodzi dolegliwości trawienne, a dzięki właściwościom przeciwzapalnym regeneruje śluzówkę żołądka i jelit. Ekstrakt z lukrecji może hamować również rozwój bakterii Helicobacter pyroli, która jest jednym z czynników wywołujących chorobę wrzodową oraz nowotwory żołądka i dwunastnicy. Chroni także przed stłuszczeniową chorobą wątroby oraz przyspiesza regenerację błon śluzowych układu pokarmowego po zatruciach, urazach i nadkwasocie. Inne dobroczynne działanie lukrecji ma związek z układem hormonalnym. Ponieważ zawiera fitoestrogeny może łagodzić objawy menopauzy i zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Lukrecja stosowana jest również pomocniczo w leczeniu osteoporozy pomenopauzalnej u kobiet. Cukierki z lukrecją warto podawać dzieciom, gdyż hamują rozwój próchnicy. Współcześnie w niektórych krajach wyciągi z korzenia lukrecji są stosowane pomocniczo w leczeniu m.in. choroby Simmonds’a, nowotworów niszczących przysadkę mózgową, zaniku kory nadnerczy, stwardnienia rozsianego, choroby Addisona, reumatyzmu i chorób alergicznych.
Lukrecja wykazuje również szereg dobroczynnych właściwości, które wykorzystywane są w pielęgnacji skóry. Ekstrakt lukrecji działa nawilżająco i kojąco oraz łagodzi podrażnienia. Wspomaga regenerację naskórka, a dzięki działaniu przeciwbakteryjnemu i przeciwzapalnemu wspomaga leczenie trądziku, egzemy, łuszczycy i atopowego zapalenia skóry. Działanie lukrecji sprawdza się w kosmetykach przeznaczonych do skóry naczynkowej, suchej, odwodnionej, wrażliwej i trądzikowej. Wyciągi z lukrecji są również stosowane w pomocniczym leczeniu dermatoz, takich jak pęcherzyce czy liszaj rumieniowaty układowy.
Lukrecja może być spożywana w różnej postaci. Najpopularniejszą z nich są znane wszystkim cukierki i żelki lukrecjowe. Może być także przygotowywana w formie naparu lub herbatek aromatyzowanych.
Pomimo licznym działań pożądanych pojawiają się także przeciwskazania do zażywania lukrecji. Duże ilości lukrecji mogą powodować zmniejszanie wydalania moczu, a w konsekwencji prowadzić do obrzęków nóg, twarzy i rąk. Przez zaburzenie gospodarki wodno-elektrolitowej nadmiar lukrecji może spowodować podwyższenie ciśnienia krwi, duszności oraz arytmię serca. Nie powinna być zażywana przez kobiety w ciąży i matki karmiące. Nie należy podawać jej dzieciom poniżej 4 roku życia. Osoby cierpiące na marskość wątroby, niewydolność nerek, hipokaliemię, kamicę żółciową i nadciśnienie tętnicze także nie powinny jeść lukrecji.
Czy wiecie, że lukrecja ma nawet własne święto w kalendarzu? Międzynarodowy Dzień Lukrecji (National Licorice Day) został ustanowiony w 2004 roku przez Licorice International (największego importera lukrecji w Stanach Zjednoczonych) i obchodzony jest 12 kwietnia.
Panna cotta z lukrecją
• 700 g śmietanki o wysokiej zawartości tłuszczu 36%
• 1 korzeń lukrecji
• 300 g pełnotłustego mleka
• 50 g cukru
• 26 g agar-agar
• 350 g mocnego espresso
Śmietankę mieszamy z mlekiem, cukrem i pokruszoną lukrecją, zaparzamy składniki przez 1 godzinę, dodajemy agar i doprowadzamy do wrzenia. Kontynuujemy gotowanie przez 1 minutę i wlewamy mieszaninę do 3 form po 500 g każda, odstawiamy na chwilę. Dodajemy resztę agaru do kawy, doprowadzamy do wrzątku i gotujemy przez
1 minutę, studzimy i dzielimy na 3 części, polewając panna cotty. Następnie wkładamy je do lodówki, płasko ustawiając, aby dobrze się zsiadły. Podajemy z tartą ciemną lukrecją na wierzchu.
CONCILIO
Comments (0)