Łysienie
Łysienie
Niestety nie istnieje cudowna dieta na wypadanie włosów. Skoro nie ma tzw. „złotego środka” to musimy w inny sposób wspomagać zdrowie naszych włosów.
Zacznijmy więc od tego, że za łysienie odpowiedzialne są informacje zapisane w naszym kodzie genetycznym. Oprócz tego najczęstszą przyczyną wypadania włosów jest brak balansu hormonalnego. Ale także nieodpowiednia pielęgnacja włosów i deficyty witamin i minerałów. Dlatego warto zmienić sposób odżywiania się, aby spowolnić proces łysienia i poprawić gospodarkę hormonalną organizmu. Także naturalne preparaty ziołowe wspomagające porost i hamujące wypadanie włosów mogą polepszyć ich wygląd i kondycję. Zapobieganie łysieniu polega więc w głównej mierze na wprowadzeniu zmian w trybie życia, zmian mających na celu uchronienie nas od przedwczesnej utraty włosów. Oczywiście zawsze można poddać się zabiegowi zagęszczania lub przeszczepu włosów. Dla tych, którzy wolą mniej inwazyjne sposoby proponujemy poniższe wskazówki.
Właściwa pielęgnacja włosów polega na:
• Odpowiednim dobraniu szamponów i odżywek, i nie przesadzaniu z ich ilością (jedną z przyczyn utraty włosów może być „przepielęgnowanie”, czyli nakładanie zbyt wielu preparatów).
• Stosowaniu specjalnych preparatów pomagających odrastać włosom szybciej i sprawiającym, że będą one mocniejsze.
• Unikaniu stresu i przewlekłych stanów zapalnych.
Stosowanie środków ziołowych przeciw łysieniu
Środki ziołowe przeciw utracie włosów powinny zawierać:
• olejek kokosowy i olejek z drzewa herbacianego – stymulujący porost włosów (można dodać łyżeczkę do szamponu i masować skórę głowy podczas mycia)
• skrzyp – zawiera duże ilości dwutlenku krzemu, dzięki któremu włosy są mocne i lśniące (wywar z zioła i gorącej wody można dodać do szamponu dla dzieci i myć nim włosy)
• ekstrakt z alg – wodorosty zawierają minerały, aminokwasy i witaminy, które pomagają odrastać włosom, leczą i redukują uszkodzenia skóry głowy i włosów (ekstrakt można stosować doustnie lub z szamponem)
• miłorząb japoński – poprawia krążenie w skórze, czyli więcej składników dociera do cebulek włosów
• żeń-szeń – poprawia krążenie krwi, pomaga również w regulacji metabolizmu komórkowego, dzięki czemu są mocniejsze i lepiej odżywione.
Aromaterapie oraz witaminy i minerały
Cowieczorne masaże skóry głowy przy użyciu olejków eterycznych powodują, że nasze włosy są mocniejsze i wyglądają zdrowiej. Oprócz tego zioła to bezpieczny i często bardzo przyjemny sposób na zapobieganie wypadaniu włosów. Jednak ich skuteczność jest bardzo indywidualna i u różnych osób może dawać różne skutki. Najczęściej stosowane to:
• rozmaryn – stymuluje mieszki włosowe i łagodzi wrażliwą i suchą skórę oraz opóźnia siwienie i łysienie
• lawenda – pobudza porost włosów
• tymianek – wzmacnia włosy
• ekstrakt z drzewa cedrowego – przeciwdziała przetłuszczaniu się i swędzeniu skóry głowy.
Zapobieganie łysieniu nie musi być skomplikowane. Jeżeli bardziej zadbamy o siebie i kupimy kilka wysokiej jakości kosmetyków do pielęgnacji włosów na bazie ziół i składników mineralnych i witamin, możemy znacząco zminimalizować proces utraty włosów. Warto czytać informacje zawarte na opakowaniach tych preparatów, gdyż nie wszystkie są oparte na naturalnych składnikach.
IB
Comments (0)