Łysienie
Łysienie
Piękne, gęste włosy są odzwierciedleniem atrakcyjności, młodości i męskości. Człowiek traci dziennie około 50-100 włosów i zazwyczaj ta ilość nie zwraca naszej uwagi. Podczas jednorazowego mycia włosów może nam wypaść nawet 250 włosów, co może być oznaką łysienia.
Najczęściej spotykanym rodzajem łysienia jest łysienie męskie, które postępuje z wiekiem. Aż 80 procent mężczyzn traci włosy bez przyczyny, 40 procent traci włosy już w wieku 35 lat.
Eksperci twierdzą, że około 80 procent łysiejących panów jest przygnębiona, traci pewność siebie, a nawet popada w depresję. Według jednej z ankiet zrobionych w Wielkiej Brytanii wśród mężczyzn łysienie jest na 7 miejscu na liście największych lęków, nawet jest wyżej niż obawa utraty pracy.
Głównym rodzajem łysienia u mężczyzn jest łysienie androgenowe, w wielu przypadkach dziedziczne, a odpowiedzialne za nie są męskie hormony płciowe. Dihydrotestosteron (DHT) jest aktywną formą testosteronu, o 5 razy silniejszym działaniu. Odpowiedzialny jest on za regulowanie wzrostu włosa. DHT poprzez działanie na mieszki włosowe powoduje, że zamiast grubych i mocnych włosów produkują one krótkie i cienkie, a ostatecznie przeistaczają się w meszek.
Na początku mężczyzna traci włosy z okolic skroniowo-czołowych, w wyniku czego powstają zakola, a z czasem linia włosa podwyższa się tworząc „wysokie czoło”.
Jeśli proces wypadania nie zatrzymuje się, a włosy są wrażliwe na DHT postępuje przerzedzanie się na środkowej części głowy i koronie. Najdłużej utrzymują się włosy na potylicy i skroniach, ponieważ różnią się one genetycznie od tych w zakolach i na czubku i są odporne na DHT. Łysieniu może towarzyszyć nadmierne wydzielanie łoju, na który wpływ mają męskie hormony płciowe. Często pojawia się też tłusty łupież (żółtawe wilgotne łuski). W niektórych przypadkach może dojść do łojotokowego zapalenia skóry (czerwone złuszczające się plamy na skórze), które może spowodować nasilenie wypadania włosów.
W leczeniu łysienia stosuje się środki zawierające amineksil i minoksidil, które zwiększają ukrwienie skóry pomagając wydłużyć fazę wzrostu i spoczynku włosa.
Niestety najlepsze efekty są u osób przed 40 rokiem życia, u których wielkość przerzedzenia nie przekroczyła 10 cm. Po 2 miesiącach regularnego stosowania można zauważyć zmiany, ale prawdziwy efekt jest po roku. Finasteryd jest środkiem hamującym wypadanie i może wpłynąć na ich odrost. Jest to związek zatrzymujący przemianę testosteronu w DHT. Pierwsze zmiany można zaobserwować już po 3 miesiącach stosowania.
Według International Society of Hair Restoration Surgery, co roku w Europie zabieg przeszczepu włosów wykonywany jest około 100 tys. razy. Aż 84 procent z nich to zabiegi robione u panów.
Wyróżnia się dwie metody rekonstrukcji włosa. STRIP to metoda, gdzie zostaje wycięty z tyłu głowy pasek owłosionej skóry i przyczepiony w miejsce największych przerzedzeń. Natomiast FUE to pobieranie pojedynczych mieszków włosowych. Najbardziej popularną metodą obecnie jest FUE, w której poprzez użycie robota zwiększa się precyzyjność i szybkość. Pozwala ona uniknąć widocznych blizn, natomiast okres rekonwalescencji to zaledwie parę dni, zaś rok zajmuje czas rozrostu.
Barb