Majeranek – światowa przyprawa
Majeranek – światowa przyprawa
Majeranek, zwłaszcza suszony to jedno z najpopularniejszych ziół stosowanych w kuchniach świata. Wzbogaca smak popularnych zup, zawiera wiele cennych witamin i soli mineralnych oraz szereg substancji aktywnych, które korzystnie wpływają na zdrowie człowieka.
Szczególnie cenne i bogate w wartościowe substancje są liście i kwiaty majeranku. Surowiec leczniczy zawiera w swoim składzie m.in.: potas (kluczowy dla zdrowia serca), żelazo (zapobiega anemii), wapń (główny składnik kości i zębów), cynk (wspiera odporność), magnez (kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania układu mięśniowego i nerwowego), fosfor (ważny składnik kości), mangan (istotny dla zdrowia układu nerwowego), witaminę C (silny antyoksydant), beta-karoten (prowitamina A, która odpowiada za stan włosów, skóry i paznokci oraz proces prawidłowego widzenia), witaminę B1 i witaminę B2 (ważna dla układu nerwowego, mięśni oraz serca).
Do głównych właściwości leczniczych majeranku można zaliczyć działania przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, redukujące obrzęk, rozgrzewające i rozkurczowe.
Olejek z majeranku wykazuje najsilniejsze działanie antyseptyczne, przeciwbakteryjne i grzybobójcze. Trzeba jednak stosować go ostrożnie, gdyż w formie nierozcieńczonej może powodować poparzenia skóry, zwłaszcza u małych dzieci. Majeranek suszony to podstawa naparów czy płukanek, które działają miejscowo i objawowo. Korzystnie wpływają zwłaszcza na układ oddechowy oraz przewód pokarmowy.
Olejki eteryczne zawarte w majeranku pozytywnie wpływają na łagodzenie objawów kaszlu. Wykazują działanie wykrztuśne, dzięki czemu pozwalają usunąć zalegającą wydzielinę z górnych dróg oddechowych. Podczas kataru olejki eteryczne zawarte w majeranku udrażniają górne drogi oddechowe, a także działają przeciwbakteryjnie, łagodząco i ściągająco. Można też stosować zewnętrznie (pod nosem, nad ustami) maść majerankową. Na zatoki skuteczny jest napar przygotowany z suszu. Zaparzoną herbatę wystarczy dodać do odświeżacza powietrza lub nalać do szklanki i ustawić w okolicy łóżka. Parujący płyn pomoże udrożnić nos oraz ułatwi oddychanie.
Olejki eteryczne pozyskiwane z majeranku mogą być stosowane w celu profilaktyki schorzeń układu krążenia np. miażdżycy. Majeranek suszony zapobiega utlenianiu tłuszczy w naczyniach krwionośnych, co z kolei działa ochronnie na cały układ krążenia. Wykazuje właściwości przeciwpłytkowe, czyli poprawia zdolność krwinek do krzepnięcia. Dodatkowo zapobiega sklejaniu się czerwonych komórek krwi.
Majeranek stosowany regularnie przyspiesza procesy metaboliczne, dzięki czemu organizm łatwiej usuwa zbędną tkankę tłuszczową. Dodatkowo pobudza ruchy perystaltyczne jelit, co z kolei pomaga regulować rytm wypróżnień. Zioło to ma działanie odwadniające, dlatego zapobiega gromadzeniu się wody w ciele i polecane jest osobom narzekającym na obrzęki nóg przy odchudzaniu. Zapobiega również tworzeniu się stanów zapalnych w organizmie i hamuje namnażanie się komórek nowotworowych, a także zapobiega ich potencjalnym przerzutom, zwłaszcza w przypadku raka piersi, jajnika i wątroby. Dodatkowo alkoholowy roztwór majeranku ma zdolność niszczenia już istniejących komórek rakowych.
Majeranku nie poleca się w przypadku stwierdzonej alergii na majeranek (np. występują przebarwienia skóry); występowania schorzeń układu krążenia (np. takich jak zakrzepica żył); niskiego ciśnienia tętniczego krwi. Szczególną ostrożność powinny też zachować kobiety ciężarne i karmiące piersią, choć majeranek skutecznie pomaga zmniejszyć dolegliwości występujące w ciąży (np. poranne mdłości).
Majeranek (lebiodka) jest powszechnie stosowany w tradycyjnej kuchni polskiej. Najlepiej pasuje do wieprzowiny, wołowiny, dziczyzny oraz baraniny. Poprawia walory smakowe wyrobów wędliniarskich, dlatego wykorzystywany jest w produkcji kiełbas, pasztetów czy wędzonek. Dodatkowo wydłuża ich świeżość. Majeranek suszony dodany do zup i sosów nadaje im charakterystycznego, nieco korzennego smaku. Użycie tej przyprawy jest także znanym sposobem na zwiększenie strawności produktów wzdymających, takich jak np. rośliny strączkowe czy kapustne. Osoby, które muszą kontrolować spożycie soli powinny dodawać do potraw majeranek, gdyż jest on jej świetnym zamiennikiem.
Majerankowy napar na przeziębienie:
•2 łyżki majeranku suszonego
•2 łyżki miodu
•sok z 1 cytryny
•700 ml wody
Dwie stołowe łyżki majeranku suszonego zalej wrzątkiem i odstaw na około 15 min. Gdy napar nabierze intensywnego koloru i zapachu dodaj plasterki cytryny i sok wyciśnięty z całej cytryny. Na koniec sporą ilość miodu i wszystko dokładnie wymieszaj.
CONCILIO
Comments (0)