Tajniki perfekcji: Wszystko o makijażu permanentnym
Tajniki perfekcji: Wszystko o makijażu permanentnym
Czyż to nie byłoby cudowne, budzić się każdego poranka z perfekcyjnie wykonanym makijażem?
Kuszona tą wizją postanowiłam skonsultować się w tej sprawie z ekspertem. Na pytania zgodziła się odpowiedzieć Katarzyna Tansey, właścicielka salonu OM SPA w Chicago, instruktor i mistrzyni Stanów Zjednoczonych w makijażu permanentnym, od ponad 15 lat wykonująca zabiegi makijażu trwałego.
Makijaż permanentny – co to takiego?
Makijaż permanentny jest formą tatuażu z tą różnicą, że używa się specjalnie przeznaczonych do tego celu pigmentów, igiełek i maszyn. Wprowadzany barwnik umieszczany jest w głębszych warstwach naskórka, a nie w skórze właściwej, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnego tatuażu. Trwałość makijażu to od jednego roku do 5 lat, w zależnosci od zastosowanej techniki, rodzaju skóry i stylu życia klientki (solaria, używane kosmetyki). Właściwie dobrany powinien subtelnie podkreślać urodę.
Jak powinienien wyglądać prawidłowo wykonany makijaż permanentny?
Decydując się na permanentną kreskę, nie powinno się przekraczać granicy załamania powieki rysując tzw. jaskółki, bo z czasem te ogonki opadają i nadają twarzy zmęczony wygląd. Subtelne kreseczki na powiekach lub w samych rzęsach optycznie je zagęszczą, a zrobione w kolorze zbliżonym do teczówki oka dodatkowo je powiększą. Popularnością cieszą się również kreski dwukolorowe: zagęszczenie w linii rzęs z pudrową smużką kontrastowego koloru powyżej, zwane „smudgy eyeliners”. Natomiast czarne, grube kreski, co prawda przyciągają uwagę, ale definitywnie pomniejszają oczy (tzw. oko rakuna). Kreski nie mogą się łączyć ani w zewnętrznych, ani w wewnętrznych kącikach oka ze względu na ryzyko migracji (rozlania się) pigmentu pod skórą. Odradzam również robienie kresek na wewnętrznej krawędzi spojówek ze względu na trudność znieczulenia, wprowadzenia pigmentu i związane z tym ryzyko komplikacji (suchość oka). W takich przypadkach lepiej wykonać kreskę wysoko w rzęsach.
Chciałabym mieć piękne brwi. Jak powinnam przygotować się do zabiegu?
Brwi przed makijażem permanentnym nie należy farbować ani regulować. Dobra lingerystka sama zaproponuje najwłaściwszy kształt. Nie ma potrzeby golenia brwi, ponieważ nowoczesne techniki pigmentacji micro-włosa umożliwiają pracę z zachowaniem własnych brwi oraz dają bardzo naturalne efekty. Wybór najwłaściwszego koloru barwnika opiera się na systemie czterech pór roku. Niestety, makijaż permanentny nie ufarbuje nam włosków na brwiach i nie zwolni od ich ciągłego regulowania.
A co z ustami? Czy można wykonać makijaż permanentny ust?
Usta można podkreślić konturówką lub wypełnić całkowicie kolorem, jednakże wychodzenie obrysem na skórę poza linie warg w celu powiększenia jest niewskazane (efekt ust klauna). Powiększenie lepiej wykonać u chirurga plastyka. W przypadku istniejącej opryszczki wskazane jest przyjmowanie leków pięć dni przed zabiegiem.
Czy są jakieś przeciwwskazania jeśli chodzi o makijaż permanentny?
Przeciwwskazaniami do makijażu trwałego są: nieustabilizowana cukrzyca, zażywanie leków sterydowych i rozcieńczających krew, łuszczyca, ciąża oraz wiek poniżej 21 lat. Wybór licencjonowanego salonu gwarantuje bezpieczeństwo zabiegu oraz naturalny wygląd. Zainwestowanie w makijaż permanentny odmłodzi każdą panią, jak również zaoszczędzi czas i pieniądze poświęcone na tradycyjny makijaż. Skutki źle wykonanej pigmentacji są opłakane, a wszelkie korekty lub usuwanie, jeśli w ogóle możliwe, są bardzo kosztowne i czasochłonne.
Dziękuję za rozmowę.
Z Kasią Tansey rozmawiała Magdalena Stefanowicz Zdjęcia: Kasia Tansey
Comments (0)