Maliny – znane i lubiane superowoce
Maliny – znane i lubiane superowoce
Te aromatyczne i delikatne owoce od wieków były stosowane w ziołolecznictwie i medycynie naturalnej. Dziś są nadal cenione przez lekarzy i dietetyków.
Właściwości lecznicze i wartości odżywcze malin były doceniane już w czasach Jezusa. Rzymianie rozpoczęli proces ich udomawiania około IV w. i to dzięki nim uprawy rozprzestrzeniły się w całej Europie. Zasługę rozpowszechnienia malin, zwłaszcza w postaci dżemów i galaretek, przypisuje się Brytyjczykom. To także oni przywieźli maliny w połowie XVIII w. do Nowego Jorku. Obecnie na świecie istnieje ponad 200 znanych gatunków malin, w kolorze od czerwonego przez czarny, aż po rzadsze odmiany pomarańczowe, fioletowe i żółte.
Maliny to także skarbnica wartości odżywczych. Znajdziemy w nich cenne witaminy i składniki mineralne takie, jak: witamina C i E (naturalne antyoksydanty), witaminy z grupy B: B1, B2, B6, a także kwas foliowy, potas, wapń, fosfor, magnez i żelazo. Zawierają też liczne związki biologicznie aktywne, czyli fitaminy o udowodnionym działaniu prozdrowotnym. Ponadto w malinach występują kwasy organiczne, tj. kwas cytrynowy, jabłkowy, salicylowy oraz ponad 100 różnych olejków eterycznych. Są cenne także ze względu na zawartość błonnika, pektyn oraz substancji śluzowatych, wpływających korzystnie na pracę układu pokarmowego. Dobrą wiadomością dla osób dbających o linię jest niska kaloryczność malin, gdyż 100 g owoców to zaledwie 33 kcal. Maliny przeciwdziałają zakażeniom układu pokarmowego wywołanym przez bakterie Helicobacter pylori. Ze względu na dużą zawartość witaminy C, świeże maliny wykorzystywane są w leczeniu i zapobieganiu infekcji zatok. Jest bardzo wiele właściwości prozdrowotnych, jakie wykazują maliny, ale te najważniejsze to: działają przeciwzapalnie, przeciwnowotworowo, przeciwcukrzycowo, poprawiają trawienie, pomagają obniżyć ciśnienie krwi, wykazują działanie przeciwmiażdżycowe, opóźniają procesy starzenia, korzystnie wpływają na kondycję skóry. Ze względu na zawartość kwasu ferulowego i beta-sitosterolu w malinach, zauważono hamowanie rozwoju nowotworu – zarówno łagodnego, jak i złośliwego. Z kolei substancje zawarte w czarnych malinach mają znacząco łagodzić raka przełyku oraz formowanie się guzów jamy ustnej. Wyciąg z malin zmniejsza również namnażanie się komórek rakowych w wątrobie. Ze względu na niski indeks glikemiczny malin, tylko 25, owoce te mogą jeść osoby chorujące na cukrzycę. Warto wiedzieć, że obecne w malinach antocyjany obniżają poziom glukozy we krwi po posiłkach bogatych w skrobię.
Jeżeli chodzi o ziołolecznictwo to sok z malin od dawna uważany jest za remedium na kaszel, jest składnikiem receptur innych, bardziej złożonych syropów, stosowanych w leczeniu przeziębień. Podobnie, owoce suszone wchodzą w skład wielu mieszanek ziołowych stosowanych w leczeniu przeziębień i grypy, ze względu na właściwości napotne i przeciwgorączkowe. Liście malin działają ściągająco, przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Zawarte w nich garbniki hamują rozwój bakterii jelitowych i skutecznie zmniejszają biegunkę. Przetwory z liści malin pomogą także w słabo nasilonych wzdęciach. Liście malin zawierają substancje, które wywołują nieznaczny rozkurcz mięśni gładkich, m.in. macicy, więc są pomocne w łagodzeniu bólu miesiączkowego. Z powodu swoich właściwości rozkurczowych napary z liści malin nie powinny być stosowane przez kobiety w ciąży. Herbata z liści malin pomaga także w leczeniu porannych mdłości i wymiotów. Liście wchodzą w skład ziołowych mieszanek moczopędnych i żółciopędnych.
Napar z owoców malin – 2 łyżki suszonych malin zalej szklanką wrzątku i odstaw pod przykryciem na 15 minut. Przecedź. Pij 2-3 razy dziennie po szklance naparu podczas przeziębienia, grypy, anginy, zapalenia oskrzeli, gdy chorobie towarzyszy gorączka.
Napar z liści malin – 1 łyżkę liści malin zalej 1/2 szklanki wrzątku i pod przykryciem odstaw do naciągnięcia na 15 minut. Przecedź. Pij po 1/2 szklanki naparu 2–3 razy dziennie w nieżycie żołądka i jelit, a także jako łagodny lek przeciwbiegunkowy. Napar z liści można też stosować do płukania w stanach zapalnych gardła i jamy ustnej.
Niestety maliny zawierają salicylany, które wywołują reakcje alergiczne. Ponieważ dzieci częściej cierpią na alergię (zaczerwienienie, wysypka, świąd a nawet suchy kaszel) maliny lub sok malinowy powinny być podawany od 7 miesiąca życia.
Kasza manna zapiekana z malinami
• 500 ml mleka
• 2 łyżki cukru
• 2 szklanki malin
• 7 łyżek kaszy mannej
Mleko zagotuj z cukrem, następnie wsyp kaszę mannę, gotuj do zgęstnienia kaszy cały czas mieszając. Maliny opłucz i dokładnie osusz. Na dno kokilek wyłóż połowę malin. Następnie kaszę mannę i na wierzch pozostałe maliny. Kaszę mannę zapiekamy w temperaturze 350 stopni F przez około 20 minut. Podajemy na ciepło lub zimno. Jeśli maliny są bardzo kwaśne to można przed podaniem z wierzchu posypać cukrem.
CONCILIO
Comments (0)