Mardi Gras – roztańczony korowód
Mardi Gras – roztańczony korowód
Każdego roku podczas Mardi Gras około 1,4 miliona odwiedzających udaje się na ulice Nowego Orleanu, aby wziąć udział w paradach i świętowaniu ostatnich dni karnawału.
Corocznie Mardi Gras obchodzone jest hucznie od Rio de Janeiro po Wenecję, ale wyjątkowe zwyczaje Mardi Gras w Nowym Orleanie sprawiają, że miasto to jest szczególnie znane.
Początki Mardi Gras sięgają średniowiecznej Europy. W XVII i XVIII wieku obchody trafiają z Rzymu i Wenecji do francuskiego Domu Burbonów, a w szlak za nimi do francuskich kolonii.
2 marca 1699 r. francusko-kanadyjski odkrywca Jean Baptiste Le Moyne Sieur de Bienville przybył na ziemię 60 mil bezpośrednio na południe od Nowego Orleanu. Nazwał ją „Pointe du Mardi Gras”, gdy jego ludzie zdali sobie sprawę, że to wigilia święta Mardi Gras. Bienville założył także w 1702 roku „Fort Louis de la Louisiane” – obecnie Mobile. W 1703 roku niewielka osada Fort Louis de la Mobile świętowała pierwsze amerykańskie Mardi Gras.
W XVIII wieku Mardi Gras świętowano powszechnie w Nowym Orleanie, ale nie podczas parad, które znamy dzisiaj, a na eleganckich balach towarzyskich, które stały się wzorem nowoorleańskich bali Mardi Gras.
Najwcześniejsze odniesienie dotyczące „Karnawału” Mardi Gras pojawia się w raporcie hiszpańskiego organu zarządzającego kolonią z 1781 r. Od tego czasu w Nowym Orleanie zaczęły powstawać kluby i organizacje karnawałowe.
▸ Fioletowy, złoty i zielony
Krewe of Rex, jedna z najstarszych organizacji Mardi Gras ustanowiła kolory fioletowy, złoty i zielony jako oficjalne kolory święta już w 1892 roku. Mówi się, że te trzy odcienie symbolizują sprawiedliwość, wiarę i siłę.
▸ Mardi Gras 2020
25 lutego podczas uroczystości Mardi Gras odbędą się parady jednych z najstarszych i najbardziej znanych grup karnawałowych festiwalu – „Korowodu Rex” i „Korowodu Zulu” (Krewe of Rex i Krefe of Zulu). Krewe to organizacje odpowiedzialne za planowanie i przeprowadzanie parad Mardi Gras i balów maskaradowych. Zgodnie z tradycją członkowie grup karnawałowych nie ujawnią tematu swojej prezentacji aż do czasu parady. Równie tajemnicze jest to, że tożsamość uczestników korowodu nigdy nie jest publikowana, dlatego ich członkowie noszą wyszukane maski.
Uczestnicy barwnych korowodów i parad tworzą swój własny unikalny zestaw upominków do rzucania w stronę oglądających, którzy następnie próbują je złapać i zabrać do domu jako pamiątkę. Rzuty upominków podczas Mardi Gras są tradycją w Nowym Orleanie od ponad 130 lat. Popularne gadżety to torebki, kubki, koraliki, kolorowe metalowe medaliony czy nawet kosmetyki.
Całość obchodów Mardi Gras to radosne zakończenie karnawału wypełnione tańcem, paradami i zabawą. Unikalny klimat tych wydarzeń sprawia, że zapewne udział w obchodach jest niezapomnianym wydarzeniem.
Biuro Rek Travel zaprasza na wycieczkę
do Nowego Orleanu w dniach 23-27 lutego 2020.