Marsz dla życia
Marsz dla życia
W większości amerykańskich Stanów, także w Illinois, w Wietrznym Mieście odbywają się styczniu marsze promujące sens życia. Są wyrazem niezgody społeczeństwa na pozbawienie życia osoby nienarodzonej.
Współczesne cywilizowane społeczeństwa uznają życie człowieka za najwyższe dobro. Członkowie naszej społeczności polonijnej w Wietrznym Mieście chętnie łączą się z innymi grupami, które gromadzą się w tym samym celu. Manifestacja odbywa się w sercu Wietrznego Miasta. Argument za utrzymaniem życia poczętego zmierza do obrony tej istoty, która sama nie może się obronić. A co z tymi, którzy żyją, ale z różnych przyczyn ich prawo do obrony życia doznaje ograniczeń? Choćby z powodu niesprawności, wieku albo innej niedoli. Przy demonstracji o prawa do życia nie powinien umknąć obowiązek edukacji młodzieży. Czy tylko w kierunku powstrzymania nieodwracalnych skutków najczęściej nieprzemyślanych czynów? Chodzi nie tylko o napady z bronią na człowieka. W Wietrznym Mieście stróżom prawa coraz trudniej jest uporać się z mnogością zamachów na cudze życie lub mienie. Coraz częściej w tych zamachach tracą życie małe dzieci. Wśród naszej polonijnej społeczności są osoby, których życie ledwo tli się, trwa jeszcze, pomimo chorób i opuszczenia przez najbliższych. Za młodych lat nasi rodacy owocnie wspierali bliskich w Polsce, wysyłali dowody pamięci, ale zapomnieli o sobie.
Tegoroczny marsz dla życia ma nośne hasło: ”Równość zaczyna się w łonie matki”. Jaka jest definicja równości dzieci w łonie matki? Dzieci poczęte lecz nie urodzone nie przemówią w imieniu własnym, ani bliźniaczego brata czy siostry. Niektórzy pytają: kto upoważnił manifestujących pod tym hasłem do działania w imieniu nienarodzonych? Tyle jest problemów z realizacją równości wśród żyjących, a tu temat równości nienarodzonych! Zastanawiają się nad tym specjaliści różnych dziedzin życia: lekarze, duchowni wielu wyznań, socjolodzy, prawnicy, ekonomiści. Rozwój badań z zakresu neonatologii, to w wielu przypadkach ratunek zdrowia a często życia nienarodzonych. Marsz dla życia jako miara wartości współczesnego człowieczeństwa, to opcja dla żyjących, obecnych na tym świecie, ale i dla tych, którym dziś łatwo odebrać możliwość jego poznania. Skąd polonijna młodzież czerpie wiedzę o sensie Marszu dla Życia? Z zajęć szkolnych w systemie zdalnego nauczania, z rozmów z rodzicami albo z rówieśnikami podczas spotkań wakacyjnych w kraju przodków oraz z zasobów internetu. Miejmy nadzieję, ze wiedzą czego szukać.
BMZ.
Adres do korespondencji: bmz669@juno.com
Comments (0)