Masaż terapeutyczny
Masaż terapeutyczny
Dziś bardzo modne stało się poszukiwanie naturalnych, nie farmakologicznych sposobów na załagodzenie bóli i schorzeń. Z jednej strony oczekujemy szybkiej ulgi w bólu, z drugiej jednak coraz bardziej zważamy na to, w jaki sposób ten ból jest pokonywany.
Jednymi z najlepszych, bo po pierwsze stosowanych od dawna, a po drugie skupiających się na naturalnych technikach metod, są masaże, a wśród nich masaż terapeutyczny.
Ten rodzaj masażu oparty jest na technikach masażu klasycznego. Głównym jego celem jest leczenie zaburzeń i bóli organizmu poprzez wszelkiego rodzaju techniki manualne, czyli ugniatanie, masowanie, wprowadzenie w wibracje. Jest on także częścią masażu sportowego, który pozwala rozluźnić mięśnie, zapobiega późniejszym ich uszkodzeniom lub pozwala zwalczyć skutki zmęczenia spowodowane wysiłkiem fizycznym lub jego nadmiarem. Masaż terapeutyczny jest najczęstszą formą masażu wykorzystywaną dziś przez terapeutów. Związane jest to ze stylem życia pacjentów, a dokładniej z brakiem ruchu, siedzącym trybem życia lub nieprawidłową postawą. Wykonujący masaż terapeuta skupia się więc najczęściej na bólach kręgosłupa lędźwiowego i szyjnego spowodowanych nieprawidłową postawą lub nagłymi ruchami. Poprawia w ten sposób zdolności pracy poszczególnych tkanek poprzez ich rozluźnienie, wydłużenie i zlikwidowanie zrostów oraz nieprawidłowych wzorców ruchowych.
Masaż terapeutyczny polecany jest przy następujących schorzeniach i nieprawidłowościach:
siedzący tryb życia (długotrwała jazda samochodem, siedzenie przed komputerem lub przebywanie w łóżku),
dyskopatia czyli wypadnięcie dysku,
zmiany zwyrodnieniowe spowodowane starymi urazami lub nieprawidłowym procesem leczenia,
urazy sportowe wywołane uprawianiem sportu bez odpowiedniego przygotowania lub przetrenowaniem,
rekonwalescencja po złamaniach, obtłuczeniach, zwichnięciach itp.,
zapalenie korzonków,
nieprawidłowa postawa,
przeciążeniowe bóle barku,
drętwienie kończyn dolnych i górnych,
rwa kulszowa.
Działanie masażu terapeutycznego można
podsumować jako:
odprężające i rozluźniające wpływające na pobudzenie procesu wydalania toksyn z organizmu, poprawienie krążenia krwi, zmniejszające napięcie oraz rozgrzewające masowane tkanki.
Warto zaznaczyć, że masaż to jedna z metod skupiająca się i lecząca przyczyny, a nie skutki. Doraźne metody, takie jak stosowanie środków przeciwbólowych otępiają układ nerowowy, a nie walczą z przyczynami bólu. Ich pozornie natychmiastowe działanie daje tylko chwilową ulgę. Masaż jest metodą dłuższą (rozciągniętą w czasie), gdyż cały proces może trwać do 90 dni, jednak jest metodą naturalną, zalecaną przez lekarzy i terapeutów oraz metodą współgrającą z działaniem organizmu ludzkiego.
IB