McDonald’s – symbol Ameryki
McDonald’s – symbol Ameryki
Jeżeli zapytamy statystycznego przechodnia jaka restauracja fastfoodowa jest symbolem Ameryki to bezsprzecznie każdy poda tą samą nazwę, McDonald’s.
Budynek zwieńczony złotymi łukami zaprasza do środka każdego, kto poczuje nagły głód, kto ma dolara w kieszeni i chce zjeść coś sycącego, choć niekoniecznie zdrowego. Pomimo, że w obecnym czasie panuje moda na zdrowe jedzenie restauracje McDonald’s nadal są symbolem amerykańskiej „way of life”.
Oto kilka ciekawostek na jej temat.
Najstarszą pracownicą McDonald’s jest 92-letnia Goh Gwek Eng z Singapuru. Wiekowa mama 10 dzieci i babcia 20 wnucząt postanowiła pójść do pracy zamiast samotnie spędzać czas w pustym mieszkaniu. Oczywiście według jej słów ma zamiar pracować tak długo jak to będzie możliwe, a jedyną niedogodnością są długie godziny w oparach gorącego tłuszczu.
Chicken nugget sprzedano na eBay za rekordową kwotę $8100, ponieważ przypominał swoim kształtem George’a Washingtona. Pieniądze zostały przeznaczone na letnie wakacje dla dzieci z lokalnej parafii.
Najwięcej zabawek sprzedawanych jest w Happy Meal. 1.5 biliona to ilość zabawek jakie kupują rodzice swoim dzieciakom wraz z frytkami i liczby tej nie doganiają nawet tacy potentaci przemysłu zabawkarskiego jak Hasbro czy Mattel.
W 2013 roku McDonald’s zaczął sprzedawać książki dla dzieci jako dodatek do Happy Meal i znów liczby zaskoczyły wszystkich. 50 milinów książek to dwa razy więcej niż ilość książek dla dzieci jaka jest skatalogowana w The Library of Congress, największej bibliotece na świecie.
Ronald McDonald jest najpopularniejszym klaunem na świecie i drugą po Mikołaju postacią rozpoznawalną przez wielu (96%).
Jingiel „I’m lovin it” to wspólna kolaboracja Justina Timberlake’a (śpiew) i Pharrella Williamsa (produkcja). Zarobili na niej $6 milionów.
Hamburger University to międzynarodowy program treningowy dla pracowników restauracji stworzony w 1961 roku. Co roku kończy go 7500 studentów.
W 2016 roku w Japonii McDonald’s wypuścił na rynek Giga Big Mac czyli piramidkę składającą się z dwóch burgerów.
$9.999 tyle wynosi opłata za ceremonię ślubną i wesele w restauracji McDonald’s w Hong Kongu. Bonus to ramka do ślubnej fotografii z frytek.
Donald Gorsky(e) to człowiek, który nie tylko jadł hamburgery w każdym stanie, ale począwszy od 1972 roku jadł hamburgery przynajmniej raz dziennie, czyli zjadł ponad 26000 Big Macków.
W szwedzkim resorcie narciarskim, Lindvallen, mieści się McSkiing, czyli McDonald’s do którego wjeżdża się na nartach.
Wiele osób próbowało pozwać McDonald’s. Udało się to dopiero w 1992 roku, kiedy jedna z klientek wygrała $640000 jako rekompensatę za poparzenia gorącą kawą.
McDonald’s jest jak do tej pory w 119 państwach świata (według danych na świecie jest 194 państw), a największa resturacja znajduje się w Orlando na Florydzie i zajmuje powierzchnię 19000 stóp kwadratowych.
W 1968 podczas olimpiady w Grenoble we Francji McDonald’s dowoził hamburgery amerykańskim sportowcom by zminimalizować ich tęsknotę za domem, 8 lat później został oficjalnym sponsorem olimpijskim.
McDonald’s sprzedaje 75 burgerów co sekundę, dzięki czemu 1% światowej populacji codziennie żywi się w tej resturacji.
25% Filet-o-Fish jest sprzedawanych podczas postu. Pomysłodawcą rybnej kanapki był właściciel restauracji z Cincinatti, który chciał, aby katolicy stołowali się w McDonald’s podczas postu.
A jeżeli chcecie zobaczyć sfabularyzowaną historię początków restauracji McDonald’s zapraszamy do kin na film „The Founder”.
IB