Medicare – często zadawane pytania
Medicare – często zadawane pytania
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom czytelników magazynu Program w najbliższych wydaniach przyjmuję formę artykułów polegającą na odpowiedziach na najczęściej zadawane przez Państwa pytania dotyczące zagadnień Medicare.
Kończę niedługo 65 lat i zamierzam przystąpić do Medicare. Kiedy powinienem skontaktować się z biurem Social Security?
Osoby, które kończą 65 lat i chcą przystąpić do Medicare korzystają z tzw. Initial Enrollment Period, czyli Początkowego Okresu Zapisowego. Okres ten trwa 7 miesięcy i rozpoczyna się na 3 miesiące przed miesiącem urodzin, a kończy 3 miesiące po nim. Jeżeli zależy nam na jak najwcześniejszym uzyskaniu świadczeń Medicare możemy zacząć kontaktować się z biurem Social Security w jednym z trzech miesięcy poprzedzających miesiąc naszych urodzin. W takim przypadku nasze świadczenia Medicare część A i B zostaną uaktywnione pierwszego dnia miesiąca naszych urodzin. Np. osoba, która urodziła się 20 listopada 1955 r. otrzyma aktywne Medicare z datą 1 listopada 2020. Wyjątek stanowią osoby, które urodziły się 1 dnia miesiąca np. 1 listopada, ponieważ otrzymują one Medicare o miesiąc wcześniej, czyli w tym konkretnym przypadku już 1 października. Wystąpienie o Medicare w miesiącu urodzin spowoduje opóźnienie wejścia w życie części B Medicare o jeden miesiąc w kolejnym o 2, a w następnym o 3 miesiące.
Mam już więcej niż 65 lat, posiadam ubezpieczenie z pracy, ale zamierzam przejść na Medicare. Jakie kroki należy poczynić w tym przypadku?
Ci z Państwa, którzy posiadają już Medicare cześć A, powinni poprosić swojego pracodawcę o wypełnienie formularza oznaczonego symbolem CMS-L564. Jest to formularz potwierdzający, że po 65 roku życia posiadaliśmy ubezpieczenie grupowe z zakładu pracy. Jednocześnie sami powinniśmy wypełnić formularz o symbolu CMS-40B. Obydwa formularze należy dostarczyć do lokalnego biura Social Security. Obecnie, z uwagi na wstrzymanie osobistych wizyt w lokalnych oddziałach można je wysłać drogą pocztową (najlepiej tzw. Registered Mail) lub faksem. Adresy, numery faksów i telefonów do lokalnych oddziałów Social Security znajdziemy w Internecie, korzystając z wyszukiwarki dostępnej na stronie www.ssa.gov lub pod linkiem https://www.ssa.gov/locator. Wspomniane wyżej formularze można odszukać i pobrać również przez Internet wpisując w wyszukiwarce ich symbole. W przypadku osób, które nie posiadają jeszcze części A Medicare, konieczne będzie rozpoczęcie procesu aplikacji na stronie Social Security lub poprzez kontakt telefoniczny z jednym z lokalnych biur. Niektóre z tych oddziałów mają mówiących po polsku pracowników lub oferują tłumacza, co dla wielu z Państwa może być dużym ułatwieniem.
Czy po otrzymaniu podstawowego planu Medicare części A i B, powinienem dokupić jeszcze jakiś dodatkowy plan?
Podstawowy plan Medicare części A i B nie pokrywa wszystkich kosztów leczenia w szpitalu i pozostałych kosztów usług medycznych. Pamiętajmy też, że podstawowy plan Medciare nie jest planem pokrywającym koszty leków na receptę. Posiadając tylko podstawowy plan Medicare części A i B, w przypadku leczenia szpitalnego musimy się liczyć z pokryciem przez nas samych tzw. deductible ($1,408 w roku 2020), a za usługi medyczne w ramach części B z 20% tzw. coinsurance. Na rynku prywatnych ubezpieczeń Medicare istnieje szeroka gama, często bardzo przystępnych cenowo planów, dzięki którym możemy wyeliminować, bądź zredukować potencjalne wysokie koszty wyżej wspomnianych dopłat. Pamiętajmy też, że brak planu na leki w ramach tzw. części D może w przyszłości skutkować karą określaną jako „Kara za spóźnioną rejestrację w części D”. Decyzja o wyborze dodatkowego planu powinna być dobrze przemyślana. Warto więc skorzystać z informacji dostępnych w Internecie lub skontaktować się z agentem zajmującym się ubezpieczeniami Medicare.
Czy w momencie osiągnięcia 65 roku życia powinienem przejść na Medicare, jeżeli mam ubezpieczenie z pracy?
Odpowiedź na to pytanie będzie zależeć od ilości zatrudnionych w naszm zakładzie osób. Obowiązuje tu zasada minimum 20 pracowników. Jeżeli w zakładzie pracy jest zatrudnionych mniej niż 20 pracowników, wówczas powinniśmy przystąpić do Medicare, które stanie się tzw. primary payer, czyli płatnikiem/ubezpieczycielem głównym, a nasz plan pracowniczy płatnikiem/ubezpieczycielem wtórnym. W takiej sytuacji możemy również całkowicie zrezygnować z planu pracowniczego i wybrać jedną z dostępnych na rynku opcji planów Medicare. W przypadku osób zatrudnionych w zakładach pracy, gdzie pracuje 20 lub więcej osób, nie ma konieczności przechodzenia na Medicare i możemy być spokojni o zabezpieczenie nas przed karami związanymi z brakiem po 65 roku części B i D Medicare. Jednakże w tego typu sytuacji warto sprawdzić, czy przystąpienie do planów Medicare okaże się korzystniejsze z uwagi na niższe koszty składek i oferowany zakres pokrycia usług medycznych w zestawieniu z planem oferowanym przez zakład pracy.
Comments (0)