Tylko u nas Memorial Day, czyli Dzień Pamięci Narodowej

Memorial Day, czyli Dzień Pamięci Narodowej

PODZIEL SIĘ

Memorial Day jest federalnym świętem obchodzonym w ostatni poniedziałek maja. W tym dniu cała Ameryka oddaje hołd tym, którzy polegli w czasie służby wojskowej w różnych wojnach i na różnych frontach. Tego dnia Amerykanie odwiedzają groby żołnierzy, którzy oddali życie w służbie za ojczyznę.

Święto na mocy rozkazu generała Johna A Logana zostało ustanowione w 1868 roku. Początkowo miało uczcić pamięć żołnierzy, którzy polegli w czasie wojny secesyjnej w latach 1861-1865. Zginęło wówczas ponad 600 tysięcy Amerykanów, a wiele osób wspomina to wydarzenie jako bratobójczą wojnę. Święto miało zabliźnić rany po krwawej wojnie. Niektóre źródła wskazują jednak na fakt, że już w 1865, czyli jeszcze przed wydaniem rozkazu przez generała Logana świętowano już Memorial Day. To w 1865 roku po raz pierwszy mieli niewolnicy z Charlston w Karolinie Południowej oddać hołd żołnierzom Północy poległym na polu bitwy. Do 1890 roku tylko stany Północy obchodziły to święto.

Obecny charakter Memorial Day przybrał dopiero po I wojnie światowej. Od tej pory w tym dniu hołd oddaje się wszystkim żołnierzom, którzy oddali swoje życie w obronie Ameryki na polu walki. Od tej pory też jest to święto jednakowo obchodzone w stanach Północy, jak i Południa. W tym dniu odwiedza się cmentarze, gdzie spoczywają żołnierze, na ich grobach składa się kwiaty, często przy ich mogiłach powiewa amerykańska flaga.

Największe uroczystości z okazji Memorial Day mają miejsce na cmentarzach wojskowych. Na Narodowym Cmentarzu w Arlington, niedaleko Waszyngtonu znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza (The Tomb of the Unknowns), gdzie co roku w bardzo uroczysty sposób zostają złożone kwiaty. Transmisja z tego wydarzenia pokazywana jest we wszystkich mediach. Zazwyczaj z okazji Memorial Day w wielu miastach i miasteczkach odbywają się parady. Jedną z tradycji jest Rolling Thunder, czyli symboliczny przejazd na motocyklach przez stolicę, w którym biorą udział głównie weterani wojenni. Odbywa się on w niedzielę poprzedzającą Memorial Day.

Niestety, święto to nie cieszy się tak piękną oprawą jak np. 4th of July, dlatego aby przypomnieć Amerykanom o jego sensie, w 2000 roku przyjęta została rezolucja „Narodowy moment upamiętnienia”, która wzywa do tego, aby o 3 popołudniu, wszyscy Amerykanie „dobrowolnie i na własny sposób zatrzymali się na chwilę w zadumie i milczeniu, składając hołd i upamiętniając amerykańskich żołnierzy poległych na służbie”.

A z czym kojarzy się Memorial Day Polonii? Najczęściej z początkiem lata, rozpoczęciem sezonu grillowania i wspólnych spotkań rodzinnych. W czasach sprzed koronawirusa był to pierwszy długi weekend, podczas którego znaczna część osób decydowała się na wyjazd poza miasto, pierwsze krótkie wakacje.