Metabolizm – klucz do zdrowego chudnięcia
Metabolizm – klucz do zdrowego chudnięcia
Metabolizm to inaczej przemiana materii, czyli całość przemian biochemicznych organizmu, które zachodzą w jego żywych komórkach. Wyróżniamy dwa rodzaje tych przemian: procesy anaboliczne, czyli syntezy związków chemicznych np. białek lub hormonów w organizmie i procesy kataboliczne, czyli rozkład związków organicznych w organizmie żywym. Procesy anaboliczne i kataboliczne są więc ze sobą związane i wzajemnie na siebie wpływają.
Wszystkie czynności, jakie wykonujemy i procesy jakie zachodzą w naszym organizmie potrzebują energii. Czerpią ją właśnie dzięki procesom przemiany materii. Jednakże przemiana materii jest często zbyt wolna lub nie przebiega odpowiednio i to jest jedna z przyczyn tego, że tyjemy. I kiedy okazuje się, że nie mieścimy się już w ubrania, które do tej pory nosiliśmy lub dostajemy zadyszki wychodząc po schodach zaczynamy zastanawiać nad tym jak przyspieszyć metabolizm i jak schudnąć.
Czynniki spowalniające przemianę materii to:
niska aktywność fizyczna – im więcej się ruszamy, tym więcej energii wydatkujemy. Jeśli nie wstajemy z krzesła czy kanapy, tempo naszego metabolizmu jest niskie;
mała ilość snu – brak snu wiąże się z zaburzeniami gospodarki hormonalnej, które doprowadzają m.in. do spowolnienia przemiany materii, a więc również utrudnień w odchudzaniu;
stres – ten nieprzyjemny aspekt dotyka praktycznie każdego z nas. Im wyższy poziom stresu, tym w naszym organizmie pojawia się więcej kortyzolu, który nie tylko negatywnie działa na naszą gospodarkę hormonalną, ale w konsekwencji może zwiększać magazynowanie tkanki tłuszczowej;
tłuszcze trans – według doniesień naukowych ten rodzaj tłuszczu może wpływać na wzrost poziomu insuliny, przez co tkanka tłuszczowa odkłada się szybciej.
Co należy zrobić, by przyspieszyć przemianę materii:
– aktywność fizyczna – zarówno taka, która będzie zwiększać wytrzymałość, jak i budować masę mięśniową. Ruch i większy udział tkanki mięśniowej zwiększają zapotrzebowanie energetyczne oraz przyspieszają tempo metabolizmu;
– pożywne śniadanie – od którego zaczynasz dzień;
– regularnie spożywaj posiłki;
– zielona herbata – zawarte w niej teina i teofilina pomagają zwiększyć przemianę materii;
– przyprawy – papryczka chili, imbir i cynamon wspomagają przemianę materii oraz dodają walorów smakowych;
– odpowiednia podaż witamin i składników mineralnych – czyli takich jak witaminy z grupy B, wapń, magnez, selen, jod;
– spożywanie wystarczającej ilości białka – jego strawienie wymaga dostarczenia największej ilości energii.
Często spotykamy się także z opinią, że ktoś nie je tak dużo, a wcale nie chudnie lub wręcz tyje nadal. Przyczyn odpowiedzialnych za spowolnienie metabolizmu może być kilka, ale te najważniejsze to:
– jemy zbyt mało. Nasz metabolizm wtedy spowalnia i organizm zaczyna magazynować energię, zamiast ją wydatkować. Ciało nie wie, kiedy zaczniemy znowu jeść więcej i dlatego utrudnia odchudzanie.
– robimy zbyt długie przerwy między posiłkami lub pomijamy posiłki. Organizm nie jest w stanie stwierdzić, po jakim czasie ponownie otrzyma kalorie, zaczyna więc magazynować energię, która już w nim jest, a to spowalnia redukcję.
Powodzenia!
CONCILIO