Mieć ochotę na…
Mieć ochotę na…
Bardzo często tak się zdarza, że mamy ochotę na jakąś potrawę lub przekąskę. Okazuje się, że nasze zachcianki mogą być wskazówką, że czegoś nam brakuje.
Nasz organizm w ten właśnie sposób daje nam znak.
Lód
Jeżeli masz ochotę na coś zimnego może być to sygnał anemii. Chętka na żucie lodu lub inne, często bardzo dziwne produkty np. brud, mydło mogą wskazywać na niski poziom żelaza w organizmie. Żucie lodu powoduje chwilowy szybszy dopływ krwi do mózgu, a to związane jest z brakiem żelaza.
Czekolada
Ochota na czekoladę może być związana z depresją, a czekolada staje się „lekarstwem” na nią. Dzieje się tak dlatego, że ciemna czekolada podnosi poziom dopaminy i serotoniny odpowiedzialnych za dobry humor. Poza tym magnez i teobromina zawarte w czekoladzie obniżają poziom hormonów stresu i rozluźniają mięśnie.
Słodycze
Nie wypoczywasz wystarczająco podczas snu i traktujesz słodycze jako remedium na wyczerpanie.
Ser
I-tryptofan, związek zawarty w serze poprawia nastrój i sprzyja relaksacji, dlatego oznacza to, że coś cię gnębi, jesteś zestresowany. Ciągłe pragnienie zjedzenia sera może także oznaczać problemy poznawcze z koncentracją i pamięcią.
Napoje gazowane
Ciągła ochota na colę lub pepsi świadczy o braku kofeiny. Mniej powszechnym powodem jest niedobór wapnia. Kwas fosforowy w napojach gazowanych niestety rozpuszcza magnez i wapń zawarty w kościach.
Chrupki ziemniaczane i frytki
Zachcianki na te tłuste przekąski mogą oznaczać, że w organizmie jest za mało zdrowych tłuszczy, dlatego masz ochotę na oleiste potrawy.
Woda
Najczęstsza przyczyna to odwodnienie. Ale jeśli masz ochotę na „mokre pokarmy” może to oznaczać cukrzycę. Nadmierne pragnienie i oddawanie moczu są jednymi z pierwszych sygnałów ostrzegawczych, że poziom insuliny jest zbyt wysoki.
Słone
Ochota na słone przekąski może być oznaką niedoboru minerałów, u kobiet to głównie wapń, magnez i cynk. Ponadto, nienasycony głód soli może być oznaką choroby Addisona lub zespołu Barttera, zwłaszcza jeśli głód ma inne objawy, takie jak wyczerpanie, utrata masy ciała i przebarwienie skóry.
Ostre
Pikantne potrawy zazwyczaj wskazują na przegrzewanie się. Ostre jedzenie powoduje szybsze pocenie się, a co za tym idzie ochłodzenie. Osoby mające niski poziom adrenaliny mogą mieć ochotę na ostre jedzenie.
Słodko-słone
Wskazuje na brak sodu i glukozy, które bardzo szybko się traci podczas wysiłku fizycznego.
Ochota na cokolwiek
Często mylona jest z głodem, a może być oznaką odwodnienia. Dlatego zanim sięgniesz po niezdrowe przekąski proponujemy szklankę wody.
IB