Mięta
Mięta
Mięta pieprzowa to jedna z najstarszych roślin leczniczych. Jej prozdrowotne właściwości zauważono już w czasach starożytnych i wykorzystywano w różnych rejonach świata. Cechą charakterystyczną tej rośliny jest orzeźwiający zapach.
Co ciekawe mięta może poprawiać wydolność organizmu. Naukowcy odkryli, że wpływa ona pozytywnie na rozluźnienie mięśni gładkich oraz rozszerzenie oskrzeli, co powoduje, że organizm jest lepiej wentylowany, a to z kolei zwiększa jego wydolność.
zalecane są przy dolegliwościach ze strony przewodu pokarmowego. Mięta pobudza wydzielanie soku żołądkowego, działa żółciopędnie, przez co ułatwia trawienie i jest zalecana przy niestrawności. Warto jeść miętę profilaktycznie po dużych i ciężkostrawnych daniach. Wykazuje ona również działanie wiatropędne, pomaga w normalizacji pracy przewodu pokarmowego, regulując perystaltykę jelit. Eliminuje także wzdęcia. Działa rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i drogi żółciowe, znosi uczucie dyskomfortu i bólu. Jest również środkiem wzmagającym łaknienie, w związku z czym można ją podawać w przypadku braku apetytu. Szczególnie sprawdza się u osób z zespołem jelita drażliwego, ponieważ eliminuje stany skurczowe przewodu pokarmowego, wzdęcia oraz bóle brzucha. Mięta sprawdzi się także w łagodzeniu nudności u kobiet w ciąży, ale należy skontaktować się najpierw z lekarzem.
Olejek miętowy stosowany jest również w aromaterapii. Dzięki zawartości mentolu ułatwia oddychanie, odpręża, łagodzi stres i zwalcza ból głowy. Jest dobrym remedium przy migrenowych bólach głowy. Stosowany do inhalacji jest zalecany w stanach przeziębienia oraz stanach zapalnych górnych dróg oddechowych. Można go także wykorzystać w łagodzeniu kaszlu, ułatwia również oddychanie i udrażnia nos. Olejek z mięty pieprzowej wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwutleniające, przeciwnowotworowe oraz przeciwalergiczne. Mentol, główny składnik olejku, działa chłodząco i poprawia ukrwienie, dlatego jest wykorzystywany w preparatach do użytku zewnętrznego na bóle mięśniowe. Gdy wypijemy herbatkę przed pójściem do łóżka nasz sen będzie o wiele spokojniejszy. Oprócz tego stosuje się go w produktach do pielęgnacji włosów. Można również zrobić samemu szampon z zawartością mięty, w tym celu należy dodać kilka kropli olejku z tej rośliny do butelki szamponu do włosów, a dzięki temu bez większych problemów można pozbyć się uporczywego łupieżu. Za to dzięki wmasowywaniu w skórę głowy olejku z mięty można przyspieszyć wzrost włosów. Olejek z mięty można także stosować z powodzeniem jako środek na spierzchnięte wargi. Wykorzystuje się go także jako środek owadobójczy ze względu na jego zdolność do zabijania niektórych powszechnie spotykanych szkodników, takich jak osy, szerszenie, mrówki i karaluchy.
Liście mięty stosowane jako maść mają działanie przeciwświądowe, miejscowo znieczulające oraz przeciwzapalne, a dzięki wywoływaniu uczucia chłodu są polecane w medycynie naturalnej jako stosowane m.in. w przebiegu ospy wietrznej. Wyciąg z liści mięty hamuje aktywność wirusa opryszczki pospolitej i przyśpiesza proces gojenia nieestetycznych pęcherzy. Warto również dodać, że żucie listków mięty pomaga zniwelować nieświeży oddech, dlatego wykorzystywana jest w pastach, niciach dentystycznych i płynach do płukania jamy ustnej.
Niestety, ale mięta może także być przyczyną niepożądanego działania. Olejek z mięty pieprzowej w zbyt wysokim stężeniu ma działanie silnie drażniące, dlatego należy uważać z kroplami żołądkowymi na bazie mięty. W zbyt dużej ilości mogą wywołać wymioty, biegunkę, powodować senność, zaburzenia równowagi, ospałość i apatię. Dużo rzadsze są skutki uboczne picia herbaty miętowej, jednak picie jej w zbyt dużych ilościach może mieć działanie przeczyszczające. Nie należy także dopuszczać do kontaktu olejku ze skórą dzieci poniżej 2. roku życia, gdyż mięta może wywołać skórne reakcje alergiczne. Najbardziej zagrożone miejsca to okolice ust i nosa. Aby zmniejszyć działanie uboczne olejku miętowego i uczynić go bezpieczniejszym do użycia należy go rozcieńczyć z wodą lub olejkami (np. jojoba, z słodkich migdałów lub awokado) albo też oliwą z oliwek. Dopuszczalna dawka olejku to nie więcej niż 5-10 kropli.
Nie można zapomnieć o użyciu mięty w kuchni ze względu na jej orzeźwiające działanie. Liście i łodygi są świetnym dodatkiem do potraw rybnych, a także jednym z głównych składników lemoniady, tuż obok cytryny. Barmani również na szeroką skalę stosują miętę jako dodatek do drinków i koktajli. Oprócz tego liście mięty świetnie przydają się podczas gotowania mleka. Gdy zostaną wrzucone do garnka z gotującym się mlekiem, to zapobiegną jego zważeniu. Dodatkowo świeże listki mięty dobrze komponują się także z deserami oraz sałatkami, dipami i wszelkimi sosami. Jeżeli już mowa o sosach to właśnie mięta jest głównym składnikiem popularnych sosów miętowych wykorzystywanych w kuchni angielskiej.
Miętowe smoothie
•kilka listków świeżej mięty
•2 pomarańcze
•4 kiwi
•1 łyżeczka miodu
•sok z 1/2 połówki limonki
Owoce obierz i umieść w blenderze, do którego wyciśniesz sok z połówki limonki i wrzucisz kilka listków mięty. Wszystko zmiksuj aż do uzyskania gładkiej konsystencji. Na sam koniec dla smaku dodaj miód.
CONCILIO
Comments (0)