Fakty Chicago Milionowe bezrobocie w Stanach Zjednoczonych

Milionowe bezrobocie w Stanach Zjednoczonych

PODZIEL SIĘ

Już 6 648 000 osób złożyło wniosek o bezrobocie. Jest to rekordowa liczba osób. Wzrost bezrobocia związany jest z pandemią koronawirusa, która bardzo mocno dotknęła amerykański rynek.

Ponad 6.6 miliona Amerykanów zarejestrowało się jako bezrobotni – to dane podane przez Departament Pracy w USA. W ciągu tygodnia liczba osób pozbawionych pracy podwoiła się i wszystko wskazuje, że będzie jeszcze większa. Wg niektórych prognoz do końca kwietnia na bezrobocie może trafić nawet 20 milionów Amerykanów. Jeszcze w tym miesiącu może przekroczyć 15%, co będzie stanowiło rekord (najwyższe bezrobocie zarejestrowano w 1982 roku i wynosiło 10.8%).

Kryzys finansowy związany z COVID-19 zablokował gospodarkę Stanów Zjednoczonych, zmuszając tysiące firm do częściowego lub całkowitego zawieszenia swojej działalności. Dotyczy to zwłaszcza przemysłu usługowego, hotelarskiego i gastronomicznego. Ucierpiały także inne branże, jak opieka zdrowotna, pomoc społeczna, produkcja, handel detaliczny i budownictwo. Na pomoc bezrobotnym ruszył rząd, który do tej pory przeznaczył na ten cel 2.2 biliony dolarów.