Mleko – dlaczego warto je pić
Mleko – dlaczego warto je pić
Instytucje zajmujące się zdrowiem już dawno rozstrzygnęły spór – pić czy nie pić mleko, deklarując, że zaleca się spożywanie co najmniej dwóch szklanek mleka lub przetworów mlecznych dziennie osobom dorosłym i 3 – 4 porcji dzieciom i młodzieży.
Mleko dostarcza nam cennego białka, witamin i minerałów. Zawiera witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B5, B6, B9 i B12), które łagodzą napięcie nerwowe, poprawiają nastrój i sprawność intelektualną, ale także wspomagają metabolizm i procesy trawienne. Co więcej wpływają rewelacyjnie na skórę, włosy i równowagę hormonalną, a nawet zmniejszają ryzyko wylewu i chorób serca. Biorą także udział w produkcji zdrowych czerwonych krwinek. Poza tym w mleku znajdziemy witaminy A, D, E i K, które zapewniają naszemu organizmowi właściwe funkcjonowanie i składniki mineralne takie, jak ważny w profilaktyce osteoporozy i krzywicy – wapń, potas, fosfor i magnez.
Jakie są więc zdrowotne korzyści z picia mleka?
Według statystyk osteoporoza, choroba szkieletu, dotyka coraz więcej osób. W szczególności narażone są na nią kobiety po 60 roku życia. Jednym ze sposobów spowolnienia jej rozwoju jest odpowiednia dieta bogata w produkty zawierające wapń i witaminę D. Jak dowiedli naukowcy, właściwe żywienie w dzieciństwie odgrywa niebagatelną rolę w profilaktyce osteoporozy. Dostateczne spożycie produktów bogatych w wapń takich, jak mleko i produkty mleczne, zwiększa masę kostną w okresie wzrostu i zmniejsza ryzyko złamań w późniejszym okresie życia. Ze względu na zawartość białka, fosforu, cynku, magnezu, witaminy D, które są niezbędne w kształtowaniu zdrowych kości mleko jest więc idealnym pożywieniem.
Jeżeli chcesz mieć piękny uśmiech bez próchnicy także powinieneś pić mleko w młodym wieku. Zawiera ono składniki sprzyjające procesom rozwoju zębów i tkanki łącznej jamy ustnej (wapń, fosfor, magnez, witamina D), co może hamować powstawanie próchnicy. Jest także produktem o właściwościach kariostatycznych, czyli stymuluje wydzielanie śliny, która neutralizuje kwasy organiczne powstałe w wyniku fermentacji węglowodanów przez bakterie próchnicotwórcze.
Białko jest niezbędne w procesie budowy masy mięśniowej (zawiera aminokwasy egzogenne). Mleko spożywane po treningu siłowym, powoduje lepszy rozwój tkanki mięśniowej, a także zwiększenie beztłuszczowej masy ciała. W przypadku treningów wytrzymałościowych może być tak samo efektywne w regeneracji zasobów glikogenu w mięśniach, jak napoje dla sportowców, gdyż zawiera elektrolity.
Niskotłuszczowe produkty mleczne obok warzyw i owoców należą do głównych składników diety DASH opracowanej przez naukowców, a polecanej osobom cierpiącym na nadciśnienie. Magnez i wapń obniżają ciśnienie krwi. Potas, oprócz tego odpowiedzialny jest za regulację gospodarki wodno-elektrolitowej, czyli ma wpływ na ciśnienie krwi, pracę nerek, serca i mięśni.
Badania wykazują także, że wapń zawarty w mleku i produktach mlecznych obniża u dzieci masą tłuszczową ciała, a co za tym idzie, zachowanie właściwej masy ciała w okresie dzieciństwa, zmniejsza ryzyko nadwagi i otyłości w wieku dorosłym. Produkty mleczne warto także uwzględnić w kuracjach odchudzających. Wysoki poziom wapnia w diecie obniża gromadzenie tłuszczu w komórkach tłuszczowych i nie powoduje przyrostu masy ciała. Duża koncentracja leucyny, jednego z aminokwasów niezbędnych w białkach serwatki, może sprzyjać utrzymaniu masy mięśniowej podczas procesu odchudzania, a zawarty w mleku kwas linolowy (CLA) reguluje gromadzenie tkanki tłuszczowej w ciele.
A więc pozostaje nam powiedzieć – pij mleko – na zdrowie!
CONCILIO
Comments (0)