Najbardziej wartościowe dietetycznie warzywa
Najbardziej wartościowe dietetycznie warzywa
Jarmuż, kapusta, brokuły, brukselka i kalafior to jarzyny bardzo pożywne, ale również bogate w składniki odżywcze. Należą do rodziny warzyw kapustnych i powinny znaleźć się na stałe, w każdym sezonie w naszej diecie. Minusem jest jedynie to, że mogą powodować wzdęcia lub gromadzenie się gazów.
Witaminy
Zawierają witaminę A, C, K, witaminy B czyli kwas foliowy. Witamina A wspomaga zdrową kondycję włosów, skóry i paznokci, ma także duże znaczenie dla polepszenia naszego wzroku. Witamina C także ma wpływ na świetny wygląd naszej skóry oraz jest ważnym elementem wspierającym naszą odporność i system immunologiczny. Witamina K z kolei odgrywa znaczącą rolę w procesach związanych z krzepnięciem krwi. Z kolei kwas foliowy jest bardzo istotny zwłaszcza podczas ciąży, gdyż zapobiega wadom rozwojowym płodu.
Roślinne wartości odżywcze
Phytonutrients (phyto z greckiego roślina) czyli wartości odżywcze pochodzenia roślinnego, jakie możemy znaleźć w warzywach kapustnych to glukozynolany, których największym i najważniejszym benefitem jest zapobieganie rozwojowi raka piersi, prostaty, żołądka i płuc. Ich działanie chemoprewencyjne polega również na hamowaniu procesu przekształcania się nowotworu łagodnego w złośliwy.
Wapń
Wapń jest bardzo ważnym pierwiastkiem wspomagającym prawidłową budowę kości, a szczególnie jest to istotne dla wszystkich pań, które wchodząc w okres menopauzalny często zapadają na osteoporozę. Wapń wchłaniany jest lepiej i szybciej przez nasze ciało w towarzystwie witaminy K, a oba te składniki zawierają warzywa kapustne, zwłaszcza brokuły i jarmuż, więc śmiało można je traktować jako źródło dziennego zapotrzebowania na wapń. I co ważne nie powodują alergii jak np. produkty mleczne, również bogate źródło wapnia.
Błonnik
Warzywa kapustne są pełne błonnika, więc wspomagają układ trawienny, „czyszczą” jelita ze złogów, regulują wypróżnianie się, a także zwiększają wchłanialność innych wartości odżywczych.
W jakiej fromie możemy jeść warzywa kapustne?
Można je jeść surowe, gotowane, duszone, pieczone lub kiszone. Kalafiory i brokuły możemy po prostu podzielić na małe kawałki i jeść maczane w ulubionym sosie ziołowym. Surowe liście jarmużu, brukselki, kapusty, różyczki kalafiora i brokułów to także świetne składniki różnorodnych sałatek. Gotowane zwłaszcza na parze brokuły i kalafiory świetnie smakują. Z kalafiora można zrobić także popularny ryż kalafiorowy lub pokroić na plastry i usmażyć, a potem jeść z dodatkiem ulubionego sosu. Brukselka świetnie smakuje duszona lub gotowana, ale należy pamiętać, by nie wydłużać czasu przygotowywania, gdyż może zrobić się gorzka. Oczywiście każde z tych warzyw może być składnikiem pysznych zup, z których przecież słynie polska kuchnia. Kapusta ma chyba najwięcej zastosowań w naszej kuchni, może być składnikiem surówek, może być gotowana, duszona, zapiekana i kiszona. Robi się z niej zupy, kapuśniaki, bigosy i inne popularne dania. Jest także rewelacyjnym naturalnym środkiem na opuchliznę i powstrzymanie stanów zapalnych, o czym wiedzą zwłaszcza karmiące matki.
IB